Národní technické muzeum spustilo audioprůvodce SmartGuide

Publikuje: Martin Moc — 12. 10. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » Národní technické muzeum spustilo audioprůvodce SmartGuide

Největší česká instituce specializovaná na muzejní sbírky technického charakteru, Národní technické muzeum uzavřelo spolupráci se SmartGuide.

SmartGuide, je českým startupem, který vyvíjí platformu pro publikování digitálních audioprůvodců. Aktuálně ji návštěvníci mohou využít na prohlídkové trase nové expozice Hardtmuth; od uhlu k tužkařskému impériu, která se sestává z 15 „checkpointů“. Její obsah je k dispozici jak v češtině, tak i v angličtině pro zahraniční návštěvníky.

Již během léta vyplývalo z expertních analýz zjištění v podobě výrazně rostoucí popularity cestovatelských aplikací. Češi se naučili cestovat a navštěvovat zajímavé lokace samostatně za použití aplikací ve svých mobilních telefonech a QR kódů. Rychle rostoucí platformu používají pro publikování svých průvodců nejen desítky destinací v ČR, ale i TOP destinace po celém světě a nyní k nim přibylo další místo. Tím je již zmíněné Národní technické muzeum.

Jak aplikace funguje?

S orientací v rámci prostoru výstavy muzea návštěvníkům pomáhá sofistikovaný systém QR kódů a značek, který je umístěný na podlaze. Po naskenování QR kódu mohou návštěvníci spustit audio ke konkrétním částem výstavy a jednotlivým exponátům.

Prostřednictvím aplikace SmartGuide získají návštěvníci výstavy výrazně lepší zážitek a budou mít pocit, že výstavu absolvují s osobním průvodcem, na kterém ale již tentokrát nebudou závislí. Nemusí číst žádné informační panely, stačí prohlížet exponáty a poslouchat příběhy“ uvádí Jan Doležal, CEO společnosti Smartguide a dodává: „S končícím létem a klesajícími teplotami Češi začínají omezovat venkovní aktivity a „stahují“ se spíše do interiérových prostor, mezi které patří právě i muzea. Načasování a uzavření spolupráce s Národním technickým muzeem tak proběhlo v nejvíce vhodnou dobu.“

Národní technické muzeum spustilo audioprůvodce SmartGuide. Ten už provádí návštěvníky první expozicí. Zdroj: Martin Moc / UdalostiExtra.cz

Implementace obdobných průvodců a dalších aplikací pro muzea zpravidla nebývá jednoduchá. Vývoj zde trvá mnohdy i řadu let a náklady se počítají i v milionech korun. „Příprava obsahu, orientační systém na podlaze, propagace, instalace na místě a samozřejmě vzájemná komunikace s NTM nám zabrala pouhé 2 týdny, a to s nákladem v řádu několika desítek tisíc.“, zakončuje Doležal.

Aktuální hlavní expozice, v rámci níž SmartGuide v NTM figuruje, je výstava Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu, která bude k vidění až do 26. 3. 2023. V první části je pozornost zaměřena na postavu architekta Josepha Hardtmutha, který svými projekčními a stavitelskými aktivitami ve službách knížecí rodiny Liechtensteinů zanechal stopu jak na jižní Moravě, tak v severním Rakousku. Opomenout nelze ani jeho spolupráci se zahradními architekty na vytváření krajinné kompozice, projevující se zejména v Lednicko-valtickém areálu, zapsaném na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, ale také na urbanistickém začlenění staveb do krajin různého typu v oblasti rakousko-moravského pomezí. Druhá část je pak zaměřena na osobu Josepha Hardtmutha coby podnikatele, vynálezce a zakladatele firmy ve Vídni, kterou jeho syn přenesl do Českých Budějovic, kde je v provozu do dnešních dnů. Po absolvování prohlídky v muzeu mohou návštěvníci hned pokračovat v objevování Prahy s digitálním audioprůvodcem SmartGuide, který ve městě nabízí desítky tras a poutavé příběhy o stovkách pražských míst a skrytých klenotech.

DŘÍVE JSME PSALI:

Veletrh Sběratel nabídne křest sběratelské bankovky skupiny Olympic, vzácnou desetikorunu i Antonína Panenku

Martin Moc — 31. 08. 2022
Největší sběratelský veletrh ve střední a východní Evropě bude letos hostit více než 220 vystavovatelů z několika desítek zemí. 

Po úspěšné premiéře průvodce v rámci největší světové výstavy muzejníků ICOM 2022, kde expozici s průvodcem ocenila odborná veřejnost, se SmartGuide a muzeum domluvili na spolupráci na dalších průvodce po muzeu.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. Magazín UdálostiExtra.cz, je soukromý projekt zcela bez dotací, jakékoliv státní podpory či politické příslušnosti.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání