Na domácí mazlíčky číhá za hranicemi nebezpečí. Nemoci přenáší tamní hmyz i klíšťata

Publikuje: Nikola Macáková — 08. 08. 2022
Úvodní stránka » Magazíny » Na domácí mazlíčky číhá za hranicemi nebezpečí. Nemoci přenáší tamní hmyz i klíšťata

Na zahraniční dovolenou s sebou stále více Čechů bere i čtyřnohé mazlíčky. Kromě psů a koček si ale zpět do Česka přiváží i nezvané hosty.

Ti mohou zvířata, a dokonce i jejich majitele, smrtelně ohrozit. Podle veterinářů by měli lidé svá zvířata před cestou chránit antiparazitiky a po návratu z dovolené je nechat preventivně vyšetřit.

Češi letos po dvouleté covidové pauze vyrážejí na dovolenou do zahraničí.

Cestování po Evropě například stále populárnějším obytným vozem s sebou nese možnost přizvat na cestu také čtyřnohého parťáka. Za hranicemi na ně ale může čekat nebezpečí v podobě hmyzu, který saje krev, i klíšťat přenášejících nevítané parazity.

„V Česku zatím není tolik nebezpečných parazitů, kteří působí smrtelná onemocnění psa nebo kočky, jako je tomu nedaleko od nás. Například původce tzv. srdeční dirofilariózy ohrožující srdce a krevní oběh psa se ale běžně vyskytuje už na jižním Slovensku, v Maďarsku nebo na Balkáně,“ říká parazitolog prof. MVDr. David Modrý, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze a Masarykovy univerzity v Brně.

Nenápadní parazité, kteří ohrožují na životě domácí mazlíčky, se vyskytují i v oblíbených dovolenkových destinacích, jako je Chorvatsko, Itálie nebo Španělsko. Jednou z nejnebezpečnějších nemocí, která čtyřnohým členům domácnosti v zahraničí hrozí, je leishmanióza. Přenáší ji hmyz podobný komárům, který u nás nežije. V Česku se tato nemoc, která může být smrtelná nejen pro psa, ale i jeho pána, přirozeně nevyskytuje. V Chorvatsku a Itálii je ale rozšířená.

„V jižní Evropě je ochrana proto zvířete zásadní i kvůli bezpečí jeho lidského okolí. Vhodnými antiparazitiky lze leishmanióze předejít a ochránit jak psa, tak jeho pána,“ vysvětluje prof. Modrý. Majitelé psů a koček by se podle něj měli před cestou poradit se svým veterinářem, který jim doporučí nejvhodnější ochranu jejich mazlíčků. Ideální je vhodná antiparazitika kombinovat.

Při poznávání exotického okolí mohou psi narazit také na riziko infekce thelaziemi, hlísticemi parazitujícími ve spojivkovém vaku.

„Pes se vrátí zpět do Česka a po nějakou dobu vypadá úplně normálně. Pod víčkem má přitom parazitické hlístice, které postupně vyvolají těžké záněty spojivek,“ vysvětluje prof. Modrý. Doporučuje proto zvířata po návratu z dovolené vždy preventivně vyšetřit, ideálně s odstupem dvou až tří měsíců. Na hlístice, které přenáší moucha sající slzy psů, ale nemusí majitelé zvířat narazit pouze v jižních krajinách. Podle nejnovějších nálezů odborníků žije i v tuzemských listnatých lesích.

„Již jsme ve fázi, kdy se nemoci nedá předcházet jinak než ochranou psa, protože už i u nás se infekce thelaziemi šíří,“ popisuje prof. Modrý a dodává: „Nemůžeme jít se psem do lesa a dávat pozor, jestli mu nenalétávají mušky do očí. Stejně tak nejsme schopni uhlídat, jestli psovi nesaje krev komár. Z toho důvodu je zodpovědné zvíře chránit stabilně po celou sezónu výskytu přenašečů, tj. od jara do podzimu.“

Tématům ohledně zdraví psů, koček i koní se pravidelně věnují hosté podcastu Dogtoři společnosti Boehringer Ingelheim.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu