Láska: plamen vášně nebo věčná síla?

Publikuje: David Bárta — 17. 10. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Láska: plamen vášně nebo věčná síla?

Láska je nejhlubší pnutí lidského srdce. Je námětem mnoha písní, básní a příběhů po celá staletí. Má láska věčný plamen nebo pouhý okamžik?

Je to pocit, který nás naplňuje štěstím, ale také nás může přivést k slzám a zoufalství. Otázka, kterou si často klademe, zní: „Vydrží láska věčně?“

Láska je jedním z nejdynamičtějších a komplexních emocionálních stavů, kterými procházíme. Začíná jako plamen, jenž nás zaplaví nadšením a vzrušením. Máme pocit, že nic na světě není důležitější než druhá osoba, a jsme ochotni dělat cokoli pro její štěstí. Avšak tato začáteční fáze lásky může být krátkodobá a náročná. Je to čas, kdy se dvě osoby snaží skloubit své rozdíly a vybudovat společnou budoucnost.

DŘÍVE JSME PSALI:

Láska, sex a něžnosti aneb která znamení jsou nejvíce odvážná

Nikola Macáková — 16. 05. 2023
Znáte se již nějaký ten pátek, chodíte spolu do kina, na obědy i večeře, dokonale se ve všem shodnete a při ...

Mnoho lidí se domnívá, že věčná láska je jen pohádka, která neexistuje v reálném životě. Pravdou je, že plamen vášně a začáteční zamilovanost se často změní. Emoce se stávají hlubšími a stabilnějšími, a to, co někteří nazývají „věčnou láskou,“ je ve skutečnosti věrným partnerstvím, trpělivostí a kompromisem.

Přesto existují příběhy o lásce, která trvá celý život. Manželství, která přežijí všechny bouřky a zkoušky, a staré páry, které stále hledí jeden na druhého s náklonností, nám ukazují, že věčná láska není pouhým mýtem. Je to výsledek práce a oddanosti dvou lidí, kteří jsou ochotni společně růst a vyrovnávat se s výzvami života.

Láska také nemusí být omezena jen na romantické vztahy. Rodinná láska a přátelství mohou být stejně silné a trvalé. Láska k dětem, rodičům nebo přátelům nám ukazuje, že láska může trvat celý život, i když její podoba se může měnit.

Láska, to tajemství, které si každý člověk nosí v srdci, může být jedním z nejkrásnějších aspektů lidského života.

Tématu „zamilovanosti“ se také věnoval autor Michal Wizard na svém blogu medium.seznam.cz s tím, že zamilovanost je často spojována s pocitem euforie a intenzivního štěstí. Můžete v ní mít pocit, že jste na vrcholu světa a že naprosto nic nemůže pokazit vaše štěstí. Zamilovanost může také způsobit hormonální změny v našem těle a chování. Můžete mít zvýšenou hladinu energie, rychleji vám může tlouct srdce a mít problémy se spánkem.

Vědci se domnívají, že zamilovanost je způsobena kombinací biologických a psychologických faktorů. Zamilovanost aktivuje v našem mozku stejné oblasti, které jsou spojeny s odměnou a závislostí. To vysvětluje, proč se můžete cítit tak euforicky (jako pod vlivem návykových látek), když jsme zamilovaní,“ uvádí autor v krátké citaci na svém blogu.

Zamilovanost může být ovlivněna našimi osobními zkušenostmi a představami o lásce. Například lidé, kteří měli pozitivní zkušenosti s láskou v dětství nebo ji vnímali v rodině, mají větší pravděpodobnost, že budou mít šťastnější vztahy v dospělosti. Včetně zamilování se. Zamilovanost je sice silná emoce, ale není trvalá. Po několika měsících nebo letech může intenzita postupně vyprchat. To však neznamená, že váš vztah s partnerem musí kvůli tomu skončit. I když zamilovanost postupně vyprchá, vy můžete stále cítit hlubokou lásku ke svému partnerovi,“ dodává Michal Wizard.

DŘÍVE JSME PSALI:

Láska a sex mezi algoritmy

David Bárta — 16. 05. 2022
90 % Čechů stále preferuje osobní seznámení nad online, jak ukázala nedávná statistika výzkumné společnosti Nielsen Admosphere.

Ať už trvá věčně nebo jen na určitý čas, láska nám přináší radost, učí nás tolerance a zanechává nás s nepostradatelnými vzpomínkami. Může být krátkodobou vášní nebo trvalým spojením duší – to závisí na nás a našem úsilí, abychom ji udrželi živou.

Výběr nejčtenějších, nejžádanějších a nejznámějších románů o lásce je subjektivní, a co je populární se může lišit v závislosti na geografickém regionu a osobních preferencích. Nicméně některé klasické romány o lásce, které si získaly širokou čtenářskou oblibu a zůstaly v oblibě po dlouhá desetiletí, zahrnují:

 1. Romeo a Julie“ od Williama Shakespeara – Toto je klasický příběh o zakázané lásce mezi dvěma mladými lidmi z nepřátelských rodin. Je to jedna z nejznámějších a nejčtenějších tragédií o lásce.
 2. Pýcha a předsudek“ od Jane Austen – Tento román následuje osudy Elizabeth Bennetové a jejího půvabného, ale pýchy plného ctihodníka Fitzwilliama Darcyho. Považuje se za jedno z největších děl anglické literatury.
 3. Anna Karenina“ od Lva Tolstého – Tento ruský román sleduje život Anna Kareniny a její tragický vztah s hrabětem Vronským. Je to klasický příběh o lásce a společenských konvencích.
 4. Hlava XXII“ od Josepha Hellera – I když to není tradiční román o lásce, je to satirická kniha o absurditě války, která obsahuje vztahový prvek mezi hlavním hrdinou Yossarianem a jeho milenkou.
 5. Památka pro lásku“ od Nicholas Sparkse – Nicholas Sparks je známý svými romantickými romány, a tento konkrétní titul byl jedním z jeho nejoblíbenějších.

Toto je pouze krátký redakční výběr. Existuje samozřejmě mnoho dalších skvělých a úchvatných románů o lásce, které získaly popularitu a četnost v průběhu let. Vaše osobní preference mohou záviset na žánru, autorech a stylech psaní, které sami preferujete.

Výběr nejzajímavějších a nejznámějších romantických filmů je opět subjektivní a může se lišit podle osobních preferencí. Nicméně některé z nejvýznamnějších romantických filmů, které získaly širokou popularitu, pozitivní kritické ohlasy a získaly mnoho ocenění, zahrnují:

 1. Titanic“ (1997) – Režie: James Cameron. Tento epický film o lásce a zkáze na záchranném člunu Titanic byl obrovským trhákem a získal několik Oscarů, včetně nejlepšího režiséra a nejlepšího filmu.
 2. Láska nebeská“ (1998) – Režie: Terrence Malick. Tento poetický film následuje vztah mezi mladým párem, který se zrodil a rozvinul se v obchodním světě, ale je poznamenán tragédií. Film byl chválen pro svou vizuální krásu a hluboké myšlenky.
 3. Notting Hill“ (1999) – Režie: Roger Michell. Tento britský romantický komediální film s Julií Robertsovou a Hughem Grantem v hlavních rolích byl oblíbeným filmem diváků a získal pozitivní recenze.
 4. „La La Land“ (2016) – Režie: Damien Chazelle. Tento moderní muzikál o lásce mezi hudebníkem a herečkou byl významným filmem, který získal mnoho ocenění, včetně několika Oscarů.
 5. Březový haj“ (2003) – Režie: Sofia Coppola. Tento film je příběhem vášnivého vztahu mezi samurajem a mladou ženou v Japonsku 19. století. Byl oceněn Oscarem za nejlepší kostýmy a několika dalšími cenami.
 6. Znáš Jůlka, ten nebohý kluk“ (1997) – Režie: Lasse Hallström. Toto je další romantický film, který byl nominován na Oscara a získal mnoho cen. Jedná se o příběh o lásce, rodině a vaření.
 7. Vzpomínky na Afriku“ (1985) – Režie: Sydney Pollack. Tento film založený na skutečných událostech sleduje vztah mezi Dianou (Meryl Streep) a Robertem (Robert Redfordem) v krásném africkém prostředí. Film byl nominován na několik Oscarů.
 8. Když Harry potkal Sally“ (1989) – Režie: Rob Reiner. Tato romantická komedie s Meg Ryan a Billy Crystal se stala klasikou a je stále oblíbená pro svůj pohled na přátelství a lásku.
 9. Moulin Rouge!“ (2001) – Režie: Baz Luhrmann. Tento extravagantní muzikál s Nicole Kidman a Ewanem McGregorem v hlavních rolích kombinuje lásku a hudbu v atmosféře pařížského kabaretu Moulin Rouge.
 10. Já to tady zůstanu“ (2004) – Režie: Mark Forster. Tento film zobrazuje neobvyklý vztah mezi dvěma lidmi, z nichž jeden trpí autismem. Byl nominován na několik Oscarů a byl oceněn za výkon svých herců.
 11. Přelet nad kukaččím hnízdem“ (1975) – Režie: Miloš Forman. I když to není tradiční romantický film, vztah mezi Randlem McMurphy a Sestrou Ratched má výrazný vliv na celý příběh a dodává filmu hloubku.
 12. Sladký domov Alabama“ (2002) – Režie: Andy Tennant. Tato romantická komedie s Reese Witherspoon a Joshem Lucasem sleduje příběh mladé ženy, která se vrací do svého rodného města a znovu se setkává se svým bývalým manželem.

Toto je jen několik z mnoha romantických filmů, které zůstávají populární a jsou vyhledávány mezi diváky. V hlavní roly je „vždy láska.“ Existuje, jak již bylo zmíněno mnoho dalších skvělých zamilovaných a romantických filmů, které byly vytvořeny v průběhu let a mají své věrné fanoušky.

Použité zdroje: Wizard Michal / medium.seznam.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu