Krize krásy: když puberta zasahuje aneb, jak ochránit mladou pleť?

Publikuje: Nikola Macáková — 24. 12. 2023
Zdroj: N. Macáková - redakční text
Úvodní stránka » Magazíny » Krize krásy: když puberta zasahuje aneb, jak ochránit mladou pleť?

Pubertální období přináší do života mladých lidí mnoho změn, a to nejen na fyzické úrovni, ale také v péči o vlastní pleť.

Kdy začít s pravidelnou péčí o pleť a jaké jsou doporučení odborníků?

Na tuto otázku odpovídáme v tomto redakčním článku, který vychází z informací poskytnutých odborníky v oblasti dermatologie a kosmetologie.

Jedním z klíčových momentů, kdy se mnoho mladých lidí začíná zajímat o péči o pleť, je období puberty. Puberta přináší hormonální změny, které mohou ovlivnit stav pokožky. Jakmile začnou aktivně pracovat mazové žlázy, může dojít k nadměrné tvorbě kožního mazu, což může vyústit ve vznik akné a jiných kožních problémů,“ uvádí k tématu web centrumzije.cz.

Podle dermatologů je vhodné začít s pravidelnou péčí o pleť již v období dospívání. „Mladí lidé by měli věnovat pozornost správné čistící rutině, která zahrnuje čištění obličeje vhodným čistícím prostředkem. Doporučuje se používat nekomedogenní produkty, které neucpávají póry a nezpůsobují tvorbu černých teček,“ upřesňuje dále web centrumzije.cz.

Odborníci zdůrazňují, že péče o pleť by měla být přizpůsobena individuálním potřebám každého jednotlivce. Každý typ pleti může vyžadovat odlišný přístup, a proto je ideální konzultovat s odborníkem, který může poskytnout personalizované rady a doporučení,“ dodává web centrumzije.cz.

Základem péče o pleť v období puberty by mělo být používání hydratačních krémů a opalovacích přípravků s vysokým SPF faktorem. Sluneční záření může mít negativní vliv na pleť a zvyšovat riziko vzniku pigmentových skvrn a jiných problémů.

Dalším důležitým aspektem je správná strava a pitný režim. Odborníci upozorňují, že strava ovlivňuje stav pleti, a proto je důležité konzumovat vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály.

Je také důležité si uvědomit, že každá pleť je jedinečná, a tak co platí pro jednoho jedince, nemusí být vhodné pro druhého. Konzultace s dermatologem může být klíčová pro správnou volbu kosmetických produktů a péči přizpůsobenou konkrétním potřebám každého jednotlivce.

Když obdivujeme sametově krásnou pokožku žen z východu, především z Japonska a Korey, často přehlížíme skutečnost, že za jejich krásou nestojí pouze zázračné složky v kosmetice. Klíčovou roli hraje jejich kosmetická rutina, kterou pečlivě dodržují od raného věku. Centrálním bodem jejich péče je rituál čištění pokožky, což se ukazuje jako vynikající prevence proti řadě kožních problémů, zejména v období puberty,“ píše k tématu magazín luxurymag.cz.

Ale v jakém věku bychom měli začít pečovat o pleť a na jaké kosmetické produkty a postupy vsadit? „Dermatologové a kosmetičtí odborníci se shodují, že ideálním okamžikem pro začátek denní péče o obličejovou pleť je věk 16 let. Právě v tomto období dochází ke změně struktury pokožky a zvyšuje se aktivita mazových žláz. Systematická péče o pleť v tomto věku hraje klíčovou roli v prevenci akné a přispívá k dlouhodobému zachování zdravé pleti,“ upřesňuje magazín.

Kvalitu pokožky ovlivňuje i strava a genetika. Vzhledem k tomu, že pokožka mladých dívek ve věku 15–25 let má vynikající regenerační schopnosti, ideálním případem by měla být hladká, elastická a zářivá pleť. Bohužel, vliv znečištěného městského prostředí a hormonálních změn mohou zhoršit stav kůže, a proto je včasná odborná péče klíčová pro prevenci a léčbu kožních problémů,“ vysvětluje dále luxurymag.cz.

Nadměrně mastná pleť, pravidelné vyrážky, komedony a jizvy po akné jsou potenciální problémy, které mohou mladé ženy trápit. Hygiena je základní a nezbytnou prevencí, a pravidelné čištění pokožky obličeje snižuje riziko výskytu akné a černých teček. Ovšem, nadměrné používání agresivních kosmetických prostředků může pleť vysušit a způsobit další problémy.

V případě líčení aknózní pleti platí pravidlo „méně je více“. Multifunkční přípravky, jako jsou CC nebo BB-krémy, jsou vhodnou volbou, pokud mají lehkou texturu. Tyto přípravky nejen nahradí hydratační denní krém, ale také chrání póry pokožky před slunečním zářením a prachem, což je důležité, pokud obsahují ochranný faktor SPF30,“ dodává k tématu web luxurymag.cz.

Navzdory domácí péči se může stát, že hormonální nerovnováha v období puberty ovlivňuje kvalitu pleti. Proto je vhodné doplnit domácí péči o návštěvy kosmetického salonu, kde poskytují odbornou péči, jako je čištění ultrazvukem a regenerační masky. Je důležité věnovat pozornost přirozenému zdraví a čistotě pleti, a vyhnout se agresivním postupům, jako jsou kosmetické injekce a peelingy, zejména v mladém věku.

Použité zdroje: centrumzije.cz, luxurymag.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text – N. Macáková)

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu