Jak udržet manželství šťastné: návod pro moderní páry

Publikuje: David Bárta — 03. 02. 2024
Zdroj: D. Bárta a kol. - redakční text
Úvodní stránka » Magazíny » Jak udržet manželství šťastné: návod pro moderní páry

V éře, kdy se rozvodovost pohybuje okolo 60%, se mnozí ptají, jak udržet manželství šťastné. Odpovědi mohou překvapit.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že v dnešní společnosti, kde se podle statistik rozvádí přibližně 60% manželství a mnoho lidí zažívá více než jeden rozvod, se řada párů a odborníků ptá, co je klíčem k dlouhodobě šťastnému a stabilnímu manželství. Proč se vlastně tolik manželství, a nejen těch mladých, rozpadá? A co můžeme udělat pro to, abychom byli výjimkou?

Proč se lidé rozchází?

Rozpad manželství může mít mnoho příčin, od nedostatku komunikace, přes finanční problémy, nevěru, až po ztrátu společných zájmů nebo cílů. V dnešní době je také častější, že lidé mají vyšší očekávání od manželství a hledají osobní štěstí a uspokojení, což může vést k rychlejšímu rozhodnutí o rozvodu, pokud tyto potřeby nejsou naplněny.

Lidé jsou pořád stejní, prožívají stejné emoce, od těch hezkých, které přinášení radost až po ty doslova ničivé. Jako například žárlivost nebo hněvivost s výbuchy vzteku. Mění se doba. Co dříve bylo nemyslitelné je nyní možné. Velkou změnou přinesly dvě světové války v minulém století. Když muži odešli do války, bylo několik let jen na ženách, aby se o vše postaraly. Role, které byly do té doby jasně dané se zcela změnily. A ženy situaci zvládly. Často lépe, než když byli muži doma. Tam, kde byl dobrý hospodář, byla jeho ztráta citelně znát. A všichni byli šťastní, když se vrátil a převzal svou práci zpět. Ale tam, kde byl muž vládcem jen ze své pozice se hospodářství jeho odchodem ulevilo. Žena převzala jeho nadřízenou pozici a když se pak vrátil, našel prosperující hospodářství a chtěl zpět své místo, žena už se nedala. Vyzkoušela si jeho práci, jeho povinnosti. Věděla, co tato práce obnáší a viděla dobře jeho chyby. Došlo k první vlně rozvodů. Po první světové válce se změnil svět. Při mužské práci začaly ženy nosit kalhoty a velet. Možná z téhle doby je pořekadlo: Ukaž, kdo u vás doma nosí kalhoty,“ píše k tématu na blogu portálu medium.seznam.cz autorka Jana Veselá.

Doba po obou válkách přála emancipaci. Ženy byly zvyklé pracovat, mít vlastní příjem a řídit si svůj život. Už nebyly jako dřív odkázané jen na svatbu a manžela. Se stále větší otevřeností naší země světu se rozdíly dále stírají. Být rozvedený/rozvedená už není stigma. Není to hanba jako dřív. Rozvod neznamená, že jsme v životě zklamali. Někdy prostě němá smysl zachraňovat něco, co nefunguje. Tvrzení, že držíte manželství kvůli dětem může být velmi ošemetné. Záleží vždy na konkrétní situaci. Ideální je poradit se v tomto směru s odborníkem v poradně. Někdy můžete dokonce vyčistit za pomoci poradce dusno v manželství natolik, že se váš vztah urovná nebo spolu budete vycházet jako přátelé, kteří se respektují a pomáhají si. A to i v případě, že si oba najdete nové partnery a děti bude potřeba do této situace postavit. Pokud se necháte přemoci emocemi mohou následky vašeho zklamání nést děti po celý život. Ale pokud budete jednat s respektem, mohou i vaše děti vidět, že je možné se rozvést a zůstat přáteli. Pomůže jim to pak v budoucích vztazích. Budou vědět, že není nutné zůstávat v toxickém vztahu za každou cenu,“ vysvětluje Jana Veselá na svém blogu.

Ale otázka zněla, jak si manželství udržet. Existuje opravdu mnoho návodů mluvící o toleranci, lásce, pochopení vzájemných rozdílů a podobně. „Ve chvíli, kdy se přestaneme dívat víc na věci, které nás spojují a začneme si více všímat těch, které nás rozdělují, směřujeme k rozvodu. Jednu radu ze všech mám ovšem obzvláště ráda. Napsala ji devadesátiletá babička jako odpověď na stejnou otázku, jakou jsem použila v úvodu. Jeden nejmenovaný ženský časopis v Anglii vypsal soutěž. Nejlepší odpověď na otázku byla odměněna ročním předplatným časopisu. Přišlo mnoho odpovědí a krásných příběhů, vyprávějících o dlouhém manželství. Vyhrála zmiňovaná babička. Napsala jen čtyři slova. KRMTE TU BESTII DOBŘE,“ doplnila autorka na blogu medium.seznam.cz.

Jak si udržet šťastné manželství?

1. Otevřená komunikace

Odborníci a psychologové se shodují, že klíčem k šťastnému manželství je otevřená a upřímná komunikace. Důležité je mluvit o svých pocitech, očekáváních, strachu a plánech. Udržování pravidelného dialogu pomáhá předcházet nedorozuměním a konfliktům.

2. Společné hodnoty a cíle

Mít společné hodnoty a dlouhodobé cíle je základem pro soudržné partnerství. To zahrnuje vše od finančních cílů, přes výchovu dětí, až po sdílené záliby a zájmy.

3. Udržování romantiky

Romantika nemusí být omezena pouze na počáteční fázi vztahu. Malé gesta, jako jsou překvapení, společně strávený čas nebo projevy lásky, mohou dlouhodobě udržovat vztah čerstvý a živý.

4. Práce na sobě a vztahu

Manželství je neustálá práce, což znamená, že oba partneři by měli být ochotni pracovat na sobě i na vztahu. To zahrnuje ochotu řešit problémy, kompromisy a občasné sebeobětování.

Proč dřívější manželství vydržela déle?

V minulých generacích měli lidé často jiné očekávání od manželství a společnost kladla větší důraz na jeho udržování za každou cenu. Sociální a ekonomické faktory také hrály roli, stejně jako menší přijetí rozvodů jako řešení.

DŘÍVE JSME PSALI:

Láska: plamen vášně nebo věčná síla?

David Bárta — 17. 10. 2023
Láska je nejhlubší pnutí lidského srdce. Je námětem mnoha písní, básní a příběhů po celá staletí. Má láska věčný plamen ...

I když dnešní doba přináší mnoho výzev pro manželské páry, šťastné a dlouhodobé manželství není nemožné. Klíčem je ochota obou partnerů investovat do vztahu, udržovat otevřenou komunikaci, sdílet společné hodnoty a cíle, udržovat romantiku a být ochotni pracovat na sobě a na vztahu. Jak říkají odborníci, manželství je cesta, nikoli destinace, a úspěch této cesty závisí na odhodlání a práci obou partnerů.

Použité zdroje: Jana Veselá / medium.seznam.cz,
redakční informace, poznatky a zdroje – redakční text*

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu