Hitlerovo gestapo a jeho kruté mučící praktiky

Publikuje: David Bárta — 28. 04. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Hitlerovo gestapo a jeho kruté mučící praktiky

Gestapo (zkratka z Geheime Staatspolize) byla tajná policie nacistického Německa, působící i na jím okupovaných územích.

Varování: Tento článek obsahuje popisy násilí, mučení a vražd.

Hitlerovo gestapo byla jedna z nejtemnějších kapitol v moderní historii. Jednalo se o tajnou německou policii, která byla zodpovědná za sledování a eliminaci politických odpůrců, Židů, komunistů, Romů, homosexuálů a dalších skupin občanů. Gestapo bylo založeno v roce 1933 a bylo součástí celého nacistického aparátu, který sloužil k upevňování moci Adolfa Hitlera,“ uvádí k tématu Wikupedia.

Kruté vyšetřovací metody byly běžné praxí gestapa

Vězni byli často tvrdě mučeni, aby přiznali neexistující zločiny nebo odhalili informace o ostatních členech odporu. Mezi nejčastější metody patřilo bičování, oběšení na zápěstích, kladivové údery na končetiny a podvazování pytlů s pískem kolem krku. Vězni byli také nuceni sedět v nehygienických podmínkách, často bez jídla a pití, aby byli donuceni vypovídat.

Sídlo hlavního úřadu gestapa na Prinz-Albrecht-Straße v Berlíně (1933). Zdroj: Bundesarchiv, Bild 183-R97512 / Neznámý / CC-BY-SA 3.0

Jedním z nejhorších případů krutých vyšetřovacích metod gestapa byla tzv. „metoda mokrého hadru“, která byla používána k vyvolání pocitu udušení a přinucení vězňů k výpovědím. Tato metoda zahrnovala položení mokrého hadru na obličej vězně a následné utěsnění úst a nosu, aby se vězeň nemohl nadechnout. Toto mučení mohlo trvat několik minut, přičemž vězeň ztrácel vědomí a mnozí z nich následně umírali.

Vraždění a mučení lidí bylo také zcela běžnou praxí gestapa. Lidé byli zadržováni, vězněni a často zabíjeni bez soudu a spravedlivého procesu. Mezi nejznámější vraždy patří masakr v Katyni, kde bylo zabito více než 20 000 polských vojáků a civilistů, a masová vražda v koncentračních táborech, kde byli vězni systematicky mučeni a zabíjeni.

Jedním z nejvíce krutých gestapových důstojníků byl Klaus Barbie, který byl znám jako „Bouchač z Lyonu“. Barbie byl osobně zodpovědný za mučení a vraždění tisíců lidí.

Šéfové gestapa

  • Rudolf Diels 1933–1934
  • Heinrich Himmler 1934–1936
  • Reinhard Heydrich 1936–1939
  • Heinrich Müller 1939–1945

Reichssicherheitshauptamt

Za zmínku stojí také RSHA nebo také Reichssicherheitshauptamt (Hlavní říšský bezpečnostní úřad) byl založen 27. září 1939 říšským vůdcem SS (Reichsführer) Heinrichem Himmlerem, když sloučil tajnou státní policii (Geheime Staatspolizei), bezpečnostní službu (Sicherheitsdienst) a kriminální policii (Kriminalpolizei). „Účelem organizace bylo bojovat proti všem politicky a „rasově nevhodným“ nepřátelům uvnitř i za hranicemi nacistického Německa, k nimž patřili židé, cikáni, komunisté i členové církví a tajných organizací jako např. svobodní zednáři. RSHA tudíž koordinoval aktivity mnoha státních složek se širokým polem působnosti a bezprostředně se podílel na zločinech nacistického režimu,“ píše k tématu otevřená encyklopedia.

Znak RSHA. Zdroj: Евгений Мечников – Vlastní dílo / CC BY-SA 4.0

Velitelé RSHA

  • SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich (1939–1942)
  • SS-Obergruppenführer Ernst Kaltenbrunner (1942–1945)

Gestapo zaniklo 8. května 1945. Po druhé světové válce bylo prohlášeno za zločineckou organizaci.

DŘÍVE JSME PSALI:

Jak se ve Třetí říši vyráběli čistokrevní Árijci

Nikola Macáková — 02. 03. 2023
Lebensborn byl v Třetí říši vládou podporovaný spolek, jehož cílem bylo na základě nacistické ideologie zvýšit počet árijských dětí.
Použité zdroje: Wikipedia (Gestapo), Wikipedia (Reichssicherheitshauptamt)
(redakční text)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu