Domov vnitřního dítěte aneb co je vnitřní dítě?

Publikuje: David Bárta — 17. 12. 2022
Zdroj: Michal Dužda
Úvodní stránka » Magazíny » Domov vnitřního dítěte aneb co je vnitřní dítě?

Naše vnitřní dítě je neodolatelnou součástí našeho vědomí. S tímto vnitřním dítětem jsme podvědomě neustále v kontaktu.

Naše vnitřní dítě nás doprovází během každé vývojové etapy v životě.

V okamžicích napojení na toto vnitřní dítě dojde k mnoha různým zážitkům. Podle psychoterapeutky Esther Goldstein z webu Integrative psychotherapy si člověk může vybavit pozitivní vzpomínky, dětské strachy, traumata nebo zaběhlé vzorce chování. Vzorce chování vznikají z odpojení se od vnitřního dítěte. Naše vnitřní dítě obklíčí srdcervoucí pláč. Pedagožka Petra Marvayová z webu Psychologie.cz nazývá tento stav bytí citovou pastí, kdy mohou city nitro člověka natolik pohltit zaplavující negativní energií, že člověku nezbývá nic jiného, než okamžitě navštívit terapeuta.

V každém z nás je zakořeněný impozantní zdroj vnitřního dítěte

Známý indicky mystik Osho ve své knize o józe radí, že jakmile člověka tlačí do úzkosti temně nevraživá vzpomínka z dětství, tak aby člověk klidně spočíval ve své laskavé přítomnosti a snažil se o uvědomění každého obsahu vynořující z podvědomí. Posléze by mělo dojít k vyčištění mysli. Obsah negativní vzpomínky se vypaří do éteru. Dále může na povrch vybublat přesvědčení z minulosti, jež se například týká celoživotního materiálního zabezpečení.

Uvnitř zdroje se však nacházejí i naše životní sny a naděje do budoucna.

Jak poznáte, že vnitřní dítě potřebuje Vaši pozornost?

Pozorujete na sobě, že často reagujete na krizové situace příliš hystericky? Přepadne vás náhle temný mrak smutku nebo mučivá deprese, jenž se zabodává až do morku kostí? Vnímáte, jak pocit viny nemilosrdně kontaminuje váš organismus? Cítíte, jak se v partnerském vztahu vyhýbáte lásce? Pozorujete, jak zával obsedantního perfekcionismu svazuje vaší duši? Znamená to, že vaše vnitřní dítě nutně potřebuje láskyplnou pozornost a hlubokou péči. V tomto případě potřebujete revitalizovat a obnovit spojení s vnitřním dítětem.

Uzdravené vnitřní dítě

Pokud ve vás vládne vnitřní mír, máte uzdravené vnitřní dítě. Jestliže jste ve vnitřním konfliktu, tak to značí, že jste v dětství nenalezli niternou synchronizaci se svým bytím.

Hlavním projevem zpracovaného vnitřního dítěte je radostná chuť do života, ohnivé životní nadšení, dovádivá hravost, smysl pro kreativitu a přirozená zvídavost.

Způsoby léčení vnitřního dítěte

Podle webu Cesty k sobě existují tři důležité kroky k léčení vnitřního dítěte. Prvním krokem je nalézt cestu ke svému vnitřnímu dítěti prostřednictvím vnitřních promluv. Začnete tím, že se svého vnitřního dítěte zeptáte: “ Jak se teď cítíš? Co bys chtěl, abych věděl? “. Druhým krokem je budování důvěrného vztahu s vnitřním dítětem. Vzhledem k tomu, že se vaše vnitřní dítě může cítit zranitelné, tak je potřeba dávat najevo, že je vše v pořádku a že je v bezpečí. Časem se to bude jen zlepšovat. Posledním krokem je vyjadřovat své emoce a pocity.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu