Africké jezero Natron mění zvířata v kámen

Publikuje: Nikola Macáková — 28. 04. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » Africké jezero Natron mění zvířata v kámen

Zní to děsivě a strašidelně. Ale jakkoliv to působí jako z jiného světa, je to realita. Takové místo skutečně existuje!

V Africe se nachází jezero Natron, které se stalo předmětem zájmu mnoha lidí díky svému neuvěřitelnému a zároveň zlověstnému jevu. Toto jezero, které se nachází v Tanzanii, je známé svým extrémně vysokým pH (pH 10) a vysokým obsahem solí, které způsobují, že se voda jezera stává výjimečně drsnou,“ uvádí k tématu Wikipedia

Natronové jezero či jezero Natron (anglicky Lake Natron) se nachází v severní Tanzanii na okraji Velké příkopové propadliny, více než 100 km severozápadně od města Aruša. Jezero je protažené od keňských hranic směrem na jih v délce 58 km, široké je v průměru 15 km. Rozloha jezera je 850 km², hloubka však dosahuje pouze pouze 50 centimetrů,“ píše dále otevřená encyklopedie.

Natronové jezero v Africe a zkamenělá zvířata v jeho blízkosti. Zdroj: Nick Brandt (publikováno se svolením autora)

Kromě toho je Natron jedním z největších a nejvlhčích slaných jezer v Africe vůbec a je domovem mnoha druhů ptáků, včetně úchvatných plameňáků, kteří se zde rozmnožují a vytvářejí spektakulární krajiny.

Avšak, to, co toto jezero dělá tak jedinečným, jsou jeho schopnosti měnit zvířata v kámen. Voda v jezeře Natron obsahuje velké množství sodíku a uhličitanu, což způsobuje, že jakékoli zvíře, které se dostane do kontaktu s vodou, se může přeměnit na kamennou sochu. Tento jev se vysvětluje tím, že minerály v jezeře vstupují do buněk zvířat a začínají reagovat s organickými materiály, což vede k tvorbě kamenné vrstvy.

Zvířata, která nejsou na zdejší podmínky zvyklá, mohou být při kontaktu s jezerem vážně popálena na kůži i očích. Zvířata většinou neumírají okamžitě. Často jsou ale zranění tak vážná, že dřív nebo později uhynou. A po smrti na sebe berou zvláštní “kamenitou” podobu,“ uvádí k tématu magazín zajimavaevropa.cz.

Proč má voda tyto hrozivé vlastnosti? Je to kvůli blízké sopce Ol Doinyo Lengai, jejíž sopečný popel do něj padá. Uhličitan sodný a další minerály, které se do jezera dostávají z okolních kopců, vytvořily postupem času zcela unikátní ekosystém.

DŘÍVE JSME PSALI:

Proč nedávat bonbony africkým dětem

Nikola Macáková — 22. 01. 2023
Keňské pobřeží společně s tanzanským Zanzibarem se poslední dobou stalo oblíbeným místem českých turistů.

„Louh byl používán už starými Egypťany k mumifikaci jejich mrtvých. Podobně pak funguje i v jezeře Natron. Tedy minimálně v těch částech, kde je koncentrace hydroxidu sodného nejvyšší. Zvířata, která zde uhynou, jsou tak vlastně mumifikována, a proto je možné je na březích jezera nalézat a jsou smutným svědectvím místních nepříznivých podmínek. Vzniká zde velmi jedinečný mix fyzikálních a chemických vlastností. Jezero je extrémně teplé, místy má až 60 stupňů Celsia. Jezero také leží ve velmi suché oblasti, což znamená, že zde mnoho nezaprší, takže voda není ničím ředěna a zachovává si své vlastnosti žíraviny,“ uvádí web.

Natronové jezero v Africe a zkamenělá zvířata v jeho blízkosti. Zdroj: Nick Brandt (publikováno se svolením autora)

Jezero je také cílem mnoha fotografů. Důvod je zřejmý – jen málokteré místo tak fascinuje a zároveň děsí. Nejpopulárnější fotografie vznikly nejspíše objektivem fotografa Ricka Brandta. Ten využil nalezená zkamenělá těla ptáků a jiných zvířat a naaranžoval je do vody či na stromy tak, jako by právě tam zkameněla. Výsledkem je jedinečná kompozice, která je nesmírně působivá.

Je zřejmé, že jezero je naprosto nevhodné k jakémukoliv kontaktu s lidskou pokožkou. Pokusit se v něm vykoupat by bylo holé bláznovství. Brandt uvedl, že i letmý kontakt s vodou byl bolestivý. Mrtvá zvířata nicméně mluví za vše a každého potenciálního zvědavce by jistě odradila,“ dodává web.

Použité zdroje: Wikipedia (Natronové_jezero), zajimavaevropa.cz
Text/Překlad: Jana Horká

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu