80. léta: éra terénního kola BMX v Československu

Publikuje: David Bárta — 31. 07. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Magazíny » 80. léta: éra terénního kola BMX v Československu

BMX (zkratka z anglického „bicycle motocross“) je jeden z nejvíce adrenalinem nabitých cyklistických sportů. Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu.

Tento individuální sport je provozován na speciálně konstruovaných jízdních kolech s výplety o průměru od 16 palců (pro děti) až po 24 palců. BMX zahrnuje různé disciplíny, včetně závodů na dráze, parkových jízd a freestyle triků, což ho činí vysoce rozmanitým a atraktivním pro cyklistické nadšence po celém světě,“ uvádí k tématu v krátkém výpisu internetová encyklopedie Wikipedia.

Vznik a Historie BMX:

Historie BMX se datuje do 60. let 20. století v Kalifornii, USA. Inspirací pro tento sport byly motokrosové závody, při kterých cyklisté začali závodit na speciálně upravených kolech s menšími rámy a pneumatikami, aby mohli lépe zvládat technické tratě a skoky. Postupně se tento nový styl jízdy začal šířit a vytvořil se nový sport – BMX.

BMX závod – Mistrovství Evropy 2005, Sainte Maxime, Francie, 23. dubna 2005. Zdroj: Fabrizio Tarizzo / CC BY-SA 3.0

V 80. letech se BMX dostal i do Československa pod názvem „bikros“. V roce 1984 byl bikros oficiálně uznán jako sportovní odvětví a začal získávat stále větší popularitu mezi mládeží i dospělými. Postupem času se začaly konat i první oficiální závody, a to nejen v bikrose, ale také v dalších disciplínách BMX,“ píše se na Wikipedii.

Dobré by bylo zmínit, že jízdní kolo BMX bylo b 80 letech velmi oblíbené hlavně mezi mladými cyklisty.

BMX 20. Zdroj: Nikola Macáková / UdálostiExtra.cz

Český Výrobce Velamos Sobotín:

Významnou roli v rozvoji BMX v Československu hrál český výrobce jízdních kol, Velamos Sobotín. Tato společnost přinesla na trh několik modelů speciálně navržených BMX kol, které rychle získaly popularitu mezi cyklisty. Mezi nejznámější modely patřila kola BMX 20, RMX 20 a Sport cross 24. Tyto kvalitní a odolná jízdní kola umožňovaly cyklistům provádět různé triky, skoky a adrenalinové jízdy po terénních tratích.

BMX dnes:

V současné době má BMX stále velkou popularitu po celém světě. Existuje mnoho profesionálních závodníků, kteří se účastní různých mezinárodních soutěží a olympijských her. BMX se také stal klíčovou součástí X Games a dalších cyklistických akcí, kde je možné obdivovat nejen závodníků, ale i freestylové artisty, kteří předvádějí ohromující triky na speciálně navržených BMX tratích.

BMX je cyklistickým sportem, který nabízí nekonečné možnosti pro adrenalinovou zábavu a technickou zručnost. Od svého vzniku v 60. letech minulého století si získal srdce mnoha lidí po celém světě, včetně Československa, kde se stal velmi oblíbeným odvětvím. Díky inovativnímu přístupu českého výrobce Velamos Sobotín k výrobě kvalitních BMX kol, měli cyklisté možnost zažívat nezapomenutelné dobrodružství na dvou kolech.

Hlavní disciplíny pro terénní kola

  • Bikros – Původní závodní BMX disciplína. Jezdí se na trati s uměle vytvořenými vlnami a klopenými zatáčkami, povrch je převážně z hlíny. Závody jsou s hromadným pevným startem. O pořadí jezdců rozhoduje, v jakém pořadí projede cílem. Závody jsou pořádány pod UCI, nebo jejími regionálními zástupci. Od roku 2008 patří bikros mezi olympijské disciplíny. Na rozdíl od freestyle BMX disciplín má bikros pevná a komplexní pravidla.
  • Dirtjump (zkráceně Dirt) – Jezdí se na trati s uměle vytvořenými skoky, postavené převážně z hlíny. Odtud označení dirt odkazující na anglické slovo hlína. Hodnotí se složitost, kvalita a plynulost provedených triků na jednotlivých skocích.
  • Street / Park – Nejznámější kategorie z pohledu veřejnosti. Provozuje se ve skateparcích na rampách, lavicích, plošinách, zábradlích, nebo na veřejných prostranstvích jako jsou schody, zábradlí, lavičky a mnohé další překážky. Záleží jenom na představivosti jezdce, jak vybavení veřejného prostoru využije. Hodnotí se opět složitost a kvalita provedení triků, nejčastěji v určeném časovém limitu.
  • Vert / Minirampa – Akrobatická jízda v u-rampě. Označení minirampa nebo vert udává pouze velikost rampy, na které se jezdí. Hodnotí se složitost a kvalita provedených triků jezdcem v časovém intervalu.
  • Flatland – Akrobatická disciplína nejvíce podobná cyklistické krasojízdě. Název je odvozován od rovného povrchu, na kterém se provozuje, odtud spojení anglických slov flat a land. Podobně jako u disciplíny Street / Park se hodnotí plynulost a kvalita triků, které vyžadují velkou přesnost a stabilitu v ovládaní kola v daném časovém limitu.

Okrajové disciplíny

  • Sidecar BMX (sidecar bikros) – Odkazuje na původní účel bikrosu, jako přípravného sportu pro motokros.
  • BMX downhill – Extrémní verze bikrosu. Název odvozen od extrémní tratě postavené z kopce, která je doplněna kromě terénních vln také skoky, které nelze projet a jezdec je může pouze přeskočit. Jako například BMX Supercross Downhill 2009.

Jedinou společnou charakteristikou jízdního kola pro BMX disciplíny je odolnost, jeden převod, nízký rám a kola rozměru od 16 palců do 24 palců.

Současné vybavení jezdce se liší podle BMX disciplíny. „Od flatlandu, kde jezdci prakticky nepoužívají žádné vybavení, po opak v kategoriích vert, nebo BMX downhill, kde jezdci mají kompletní sadu chráničů včetně páteřového chrániče. V rámci závodů určuje povinné vybavení pořadatel nebo pravidla, na která se pořadatel odkazuje, např. pravidla UCI,“ dodává závěrem k tématu internetová encyklopedie.

DŘÍVE JSME PSALI:

Jawa 50/21 Sport: malý motocykl „Pionýr“ s bohatou historií

Nikola Macáková — 02. 06. 2023
Jawa 50/21 Sport je malý motocykl ze série "Pionýr", který byl vyráběn v Považských strojírnách na Slovensku v Československu.

V České republice se začátkem nového tisíciletí BMX stával den ode dne populárnějším. „Mnohá města rozvoj sportu podpořila výstavbou nových skateparků a bikeparků, případně opravou starých bikrosových dráh. BMX se začalo více prosazovat v mediích, a to i díky úspěchům českých sportovců na mezinárodních akcích. K nejúspěšnějším českým BMX jezdcům patří Michal Prokop, který byl časopicem Bikros vyhlášen vítězem ankety Birkosař století,“ dodává závěrem Wikipedia.

Použité zdroje: Historie BMX, Český bikros, Velamos Sobotín, Wikipedia (BMX)
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu