Rozhovor: Bastardi jsou prostě Bastardi aneb další skvělý film z dílny Tomáše Magnuska

FOTOGALERIE VIDEO
Publikuje: David Bárta — 28. 03. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Kokteil » Rozhovor: Bastardi jsou prostě Bastardi aneb další skvělý film z dílny Tomáše Magnuska

Aktuálně šel do kin snímek volného pokračování známých Bastardů, z dílny scénáristy, herce a režiséra Tomáše Magnuska Bastardi 4 – Reparát.

Redakce magazínu UdálostiExtra.cz oslovila režiséra a scénáristu Tomáše Magnuska k exkluzivnímu rozhovoru, který se týká právě zmiňovaného čtvrtého dílu Bastardů. O vynikající herecké obsazení nebyla nouze. Film Bastardi 4 – Reparát sklízí v českých kinech velké úspěchy.

Otázky na scenáristu a režiséra Tomáše Magnuska:

●       Nápad natočit další díl Bastadů tedy díl „Bastardi Reparát“ vznikl spontánně nebo byl již v „šuplíku“ autora scénář připraven?

Hezký den vážení čtenáři. Já jsem původním povoláním speciální pedagog. Hned po škole jsem šel učit na zvláštní školu do Broumova, kde jsem si spoustu takových situací, jako jste měli možnost vidět v Bastardech zažil. Jak rád říkám, nejlepší scénáře píše život, a tak to bylo i v případě Bastardů. Dokonce v nich hrají i moji reální žáci. Nutno podotknout, občas nehrají a opravdu jsou sami sebou.

●       Natáčení probíhalo v době koronavirové pandemie v roce 2021 s údajně minimálním počtem členů štábu, přesto jste to zvládli na jedničku. Bylo to výrazně jiné či obtížné oproti klasickému natáčení, kdy nebyla zmiňovaná pandemie?

Je to tak, bylo nás v týmu opravdu minimum, ale měl jsem skvělou produkci – Karla a Míšu Murínovi, kteří to i v této době dokázali skvěle naplánovat. Všechna povolení, testování. Výhodou bylo, že jak byla zavřená divadla, bylo s herci jednodušší se domluvit na termínu. A proto jsme často točili několik dní v kuse, kde jsme byli všichni společně zavření na jednom místě – nejčastěji na mém hotelu Viktorka v Ratibořicích, nikam jsme nevylézali a jen jsme byli všichni pospolu. Myslím, že i takový ten týmový duch výsledku napomohl. Měl jsem kolem sebe samé skvělé lidi – nejen z té profesní stránky, ale i z té lidské.

●       Lokality k natáčení. Lokality, ve kterých se film natáčel jste si vybíral Vy sám nebo na nějaké doporučení známých či přátel?

Například škola, která se v Bastardech objevuje, je už od prvního dílu jedna a ta samá – v České Skalici. Dál jsme točili v Chánově. Toto místo má svůj specifický charakter, který se k Bastardům zkrátka hodí a díky známostem z komunitního centra jsme zde mohli natáčet a musím říct, že to byl příjemný zážitek, místní se k nám rádi hlásili.

●       Ve vašich filmech často spolupracujete s romskou menšinou, jak se Vám s nimi obecně spolupracuje vezmeme-li v úvahu, že řada z nich byli neherci tedy neprofesionálové a někteří z nich stáli před kamerou úplně poprvé?

Myslím, že výhodou bylo, že zejména ti, co hráli žáky zvláštní školy, byli moji skuteční žáci. Tudíž jsem je už dobře znal a věděl, co na ně platí. Časem se vypracovali a začali chápat, co se po nich chce, ale z té jedničky mám skvělou zkušenost. Třeba když jsme po nich potřebovali, aby se ve třídě pohádali, nechali jsme zapnuté kamery, jen jsem tam jednoho pošťouchnul, že ten druhý řekl něco o jeho mámě, odešel jsem a už to jelo.

●       Herecké obsazení: v posledním filmu Bastardi Reparát (pozn. a nejen v něm) se objevuje řada známých herců, ale i známých osobností, bylo težké je ke spolupráci přemluvit?

Když se mnou už někdy pracovali nebo se jim líbí scénář, tak je to poměrně jednoduché. Nicméně věřím, že je i řada těch, kteří by do spolupráce se mnou nešli ani za miliardu.

●       Který se všech natočených dílů Bastardů Vy osobně povařujete za ten nejpovedenější nebo nejlepší, dá-li se na to vůbec odpovědět s ohledem na skutečnost, že všechny díly měly velkou sledovanost a obrovský zájem veřejnosti a také medií.

Za mě je nejlepší opravdu teď ten poslední díl, Bastardi: Reparát. Ono i pro mě osobně je to totiž takový reparát – hlavně z toho řemeslného hlediska. Opravdu jsme si tentokrát dávali záležet na kameře, scénáři a dokud jsem si tím nebyl jistý, tak se ani nezačalo točit.

●       Vy sám kromě režie a psaní nejrůznějších scénářů jste vystudovaný jako speciální pedagog, můžete toto našim čtenářům více přiblížit, kde jste jako pedagog působil a působíte i dodnes nebo se již plně věnujete režii vaší filmové tvorbě?

Já jsem hnedka po vysoké škole nastoupil na zvláštní školu v Broumově, tam jsem byl dva roky a pak jsem se začal plně věnovat natáčení a své sociální službě Společné cesty, která se zaměřuje na přímou péči, tu provozuji v Náchodě do dnes. Minulý rok jsem se vrátil do školství, na soukromé gymnázium do Prahy, jelikož momentálně připravujeme s režisérkou Gaby Sittovou a uměleckou agenturou Ambrozia nový seriál Společně sami.

●        Není velkým tabu, že pocházíte z Náchoda. Žijete zde dodnes nebo působíte v hlavním městě?

Náchod je moje srdcovka. Stále jsem v radě města, mám zde sociální službu a nerad se tohoto města vzdávám. Stále se tedy pohybuji primárně v Náchodě.

●       Máte za sebou neskutečný výčet Vaší filmové tvorby, co pro Vás osobně bylo to nejvíce, co jste jako režisér dokázal?
– k tomu se váže i podotázka; totéž, jako herec, jaká byla Vaše nejoblíbenější filmová role, kterou jste měl možnost na ve filmu zahrát?

Za mě můj největší úspěch byla role v Shoky & Morthy: Poslední velká akce, kde mi režisér Andy Fehu a kameraman Jakub Ševčík splnili můj sen. Pro mě ve všech pohádkách je nejoblíbenější postava takový ten ňouma. Například v případě filmu Auta to byla pro mě postava Buráka. A to přesně byl i Radomil v Shoky & Morthy. Z mé vlastní tvorby to jsou ale určit Kluci z hor v hlavní roli s Martinem Dejdarem a Jiřím Lábusem.

●       Co aktuálně, po čtvrtém dílu Bastardů plánujete? Připravujete nějaký nový filmový snímek či seriál nebo se aktuálně podílíte na nějaké nové tvorbě?

Momentálně se nejvíc věnuji seriálu Společně sami, který by měl vyjít na konci tohoto roku a přípravě filmu Ležáky. Ten je aktuálně v přípravné fázi, kdy na něj vybíráme peníze. Jak často říkám, na tenhle film budeme vybírat jako na Národní divadlo, jelikož to je snímek, který si opravdu zaslouží péči. Budeme celé Ležáky znovu stavět na jejich původním místě.

●       Bastardi – připravujete nebo je v plánu příprava dalšího například pátého dílu Bastardů?

To vše ještě závisí na výsledcích z kina. Každopádně pokud pátý díl skutečně budeme točit, tak já už v něm hrát nebudu a celý příběh se bude točit právě kolem mých bývalých žáků a Zděňka Godly, jelikož ten byl hlavním tahounem čtvrtého dílu a byl skvělý!

●       Závěrem musí padnout otázka, jak se Vám daří a na co se z Vaší dílny mohou diváci aktuálně těšit?

Určitě bych všechny rád pozval na Bastardy: Reparát, jelikož to je moje nejnovější dítě, a pak určitě na Společně sami, který je hlavně pro mladé publikum a Ležáky, které potřebují každou ruku k dílu.

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho nejen pracovních úspěchů.

Rozhovor vedl: -jb
(redakční text)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu