Výhody a nevýhody práce z domova

Publikuje: Nikola Macáková — 18. 06. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Výhody a nevýhody práce z domova

Práce z domova se stala běžnou součástí života mnoha lidí po celém světě. V tomto článku se podíváme na obě strany mince.

Tématu práce z domova se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že tento trend, který byl urychlen pandemií COVID-19, přináší řadu výhod, ale také několik nevýhod.

Začneme s výhodami. Práce z domova umožňuje lidem větší flexibilitu v plánování svého dne. Můžete si například vybrat, kdy začnete a skončíte práci, nebo si udělat přestávku, kdykoliv potřebujete. Tato flexibilita může vést ke snížení stresu a zvýšení produktivity. Další výhodou je úspora času a peněz. Pracovníci nemusí trávit hodiny dojížděním do práce a zpět, což jim ušetří čas i peníze na dopravu. Také mohou ušetřit na nákladech spojených s pracovním oblečením a stravováním.

Na druhou stranu, práce z domova má i své nevýhody. Jednou z nich je izolace. Pracovníci mohou pociťovat osamělost a nedostatek sociálního kontaktu s kolegy. To může vést ke snížení morálky a motivace. Dokonce v některých ojedinělých případech toto může vést i k různým zdravotním problémům či psychickým poruchám a podobně. Další nevýhodou je narušení pracovního a soukromého života. Když pracujete z domova, může být těžké oddělit pracovní a osobní čas. To může vést ke stresu a jistému vyhoření. „Při udílení pracovních odměn se někdy zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek mohou dostat trochu mimo hru. Nejvyšší pracovní odměny mají zpravidla kmenoví zaměstnanci, kteří jsou na pracovišti. Na zaměstnance pracující z domova se častěji zapomíná, protože nejsou neustále na očích,“ uvádí k tématu portál E15.cz a dodává, že Vedoucí pracovníci nemohou z domova pracovat příliš často. Osobní komunikace se zaměstnanci je velmi důležitá a nenahraditelná.

Závěrem lze říci, že práce z domova má své výhody i nevýhody. Je důležité najít rovnováhu mezi flexibilitou a disciplínou, aby bylo možné využít všech výhod a minimalizovat nevýhody. Dalším faktem je, že práci z domova začalo v poslední době využívat mnoho (nejen českých) firem, a to nejen v oblasti například internetových medií či programátorských služeb pro oblast IT, což jsou asi TOP aktuální odvětví, které využívají vůbec nejvíce své zaměstnance či spolupracovníky právě pro práci z domova.

Home office z pohledu zákona v České republice

Zaměstnanec ze zákona nemá nárok na tzv. home office (HO). Stejně tak ho zaměstnavatel nemůže zaměstnanci jednostranně nařídit. V zákoně je HO upraven v ustanovení § 317 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Podle tohoto ustanovení jsou zaměstnanci na HO ti, kteří nepracují na pracovišti zaměstnavatele, ale podle dohodnutých podmínek vykonávají sjednanou práci v pracovní době, kterou si sami rozvrhují.

Na pracovněprávní vztahy zaměstnance na HO se vztahuje (s určitými odchylkami) stejná úprava jako na zaměstnance, který má práci konat na pracovišti zaměstnavatele. Tyto odchylky jsou výslovně uvedeny v ustanovení § 317 zákoníku práce, nebo mohou být sjednány v dohodě o výkonu práce z domova mezi zaměstnavatelem se zaměstnancem.

Uzavření dohody o výkonu práce z domova můžeme zaměstnancům i zaměstnavatelům vřele doporučit, neboť zákonná úprava je v této oblasti velmi strohá. Řadu práv a povinností obou stran pracovněprávního vztahu lze totiž nově zakotvit právě v této dohodě.

Práce z domu bez podvodu a bez poplatků?

Pozor, abyste nenaletěli na práci z domova s vysokými výdělky a převratnou kariérou. Pokud firma v inzerátu o sobě nenabízí prakticky žádné stěžejní údaje, zbystřete pozornost. Nechcete-li se stát obětí podvodu, prověřte si firmu na živnostenském úřadě, chtějte podrobnosti včetně vašich vynaložených nákladů a především – nenechte se k ničemu nutit. Solidní firma vám předloží veškeré písemné doklady a údaje, nechá vás v klidu si pročíst smlouvu a podepíše ji s vámi včas,“ píše k tématu web mineralfit.cz a dodává upřednostňujte raději práci bez poplatků.

DŘÍVE JSME PSALI:

Ženy mají až třikrát víc nemocí z povolání kvůli přetěžování

Nikola Macáková — 18. 04. 2023
Sedavé profese ničí populaci podobně jako „fyzicky náročná povolání“. Chronické bolesti mají už třicátníci – muži i ženy. 

Práce z domova je samozřejmě regulována zákony a platnou právní legislativou České republiky a má své specifické požadavky a pravidla. Je důležité, aby si jak zaměstnavatelé, tak i zaměstnanci byli vědomi svých práv a povinností při vykonávání práce z domova.

Pochopitelně na práci z domova má každý svůj názor. Někteří toto v současné době preferují, jiní razantně odmítají.

Použité zdroje: Právo pro všechny, oPojištění.cz, Money Blog, estudovna.cz, E15.cz, PCWorld.cz, Mineralfit.cz,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu