Vláda dočasně obnoví kontroly na státní hranici se Slovenskem

Publikuje: Nikola Macáková — 27. 09. 2022
Zdroj: Klára Dlubalová (tiskový servis)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Vláda dočasně obnoví kontroly na státní hranici se Slovenskem

S ohledem na zhoršení situace v oblasti nelegální migrace do Česka vláda rozhodla dočasně obnovit kontroly na státní hranici se Slovenskem.

Nové pohraniční kontroly by se měly konat v době od 29. září 2022 do 8. října 2022. Jde o preventivní opatření, které umožní udržet situaci pod kontrolou s cílem zabránit nelegální migraci a aktivitě organizovaných skupin převaděčů. Informovala o tom UdálostiExtra.cz mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

Nelegální migrace do ČR meziročně stoupla o 1200 %. Od začátku roku 2022 policie zajistila cca 11 tisíc nelegálně tranzitujících migrantů, kteří přes Česko cestovali většinou do Německa. Nejčastěji šlo o muže ze Sýrie. Přes veškerá dosud učiněná opatření nedošlo k poklesu počtu příchozích. Proto vláda rozhodla od 29. září 2022, 00.00 hodin do 8. října 2022, 23.59 hodin dočasně znovu zavést ochranu vnitřních hranic České republiky. Cílem je zabránit nelegální migraci a aktivitě organizovaných skupin převaděčů,“ vysvětlila Klára Dlubalová.

Opatření Policie ČR bude probíhat na celém úseku pozemní hranice se Slovenskem, kterou bude možné překračovat bez časového omezení, nicméně pouze na stanovených místech (seznam míst zde). Při přechodu mohou být občané podrobeni policejní kontrole.

Vzkazujeme převaděčům, že nelegální přechod přes česko-slovenskou hranici nepřipadá v úvahu. Proto dočasně znovu zavádíme kontroly na hranicích se Slovenskem. Ujišťuji vás, že organizovaný zločin nebudeme tolerovat,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že kontroly budou probíhat tak, aby se co nejméně dotkly běžného přeshraničního styku. Po 10 dnech dojde k vyhodnocení opatření a vláda rozhodne o dalším postupu.

Povinnost překračovat hranice pouze na vybraných místech se nebude týkat integrovaného záchranného systému ani osob, které vykonávají práci v bezprostředním příhraničí, konkrétně jde o lesníky, myslivce, rybáře nebo zemědělce. Dočasně znovu zavést kontroly na vnitřních hranicích umožňuje členským státům legislativa EU.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nikola Macáková — 

K zavedení kontrol vláda přistoupila poté, co policie v několika posledních týdnech zesílila kontroly v příhraničí a vyčerpala veškeré alternativní možnosti postupu proti osobám nelegálně překračujícím hranice se Slovenskem. Na opatření se bude každou 12hodinovou směnu podílet téměř 500 policistů spolu s 60 celníky, o jejichž nasazení rozhodla vláda. „Policie je na takový scénář připravena, je však zřejmé, že nejde o lehký úkol už s ohledem na značné personální kapacity, které musíme k ostraze státních hranic vyčlenit,“ uvedl policejní prezident genmjr. Martin Vondrášek.

Hranici bude možné překračovat pouze na určených místech a s platným občanským průkazem nebo pasem. Podrobnější informace najdou občané zde na internetových stránkách Ministerstva vnitra,“ doplnila mluvčí resortu vnitra.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu