Věděli jste, že volně položené předměty v autě mohou způsobit při nehodě vážné úrazy

Publikuje: David Bárta — 25. 10. 2022
Zdroj: Jana Poštová (tiskový servis)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Věděli jste, že volně položené předměty v autě mohou způsobit při nehodě vážné úrazy

V průměru vyjíždějí posádky Zdravotnické záchranné služby v hlavním městě k více jak pěti dopravním nehodám za den.

V této souvislosti varuje pražská záchranná služba před převážením volně položených předmětů ve vozidle. I při drobné nehodě mohou takové předměty způsobit vážný úraz. Před časem zasahovali pražští záchranáři u nehody, kdy řidiči způsobilo převážené nářadí smrtelné zranění. UdálostiExtra.cz o tématu dnes informovala mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

I drobný náraz vozidla může způsobit, že se volně převážené předměty stanou smrtícími. „Před časem zasahovali pražští záchranáři u dopravní nehody, kdy se srazily tři za sebou jedoucí vozy. Řidič prostředního automobilu měl v kufru volně ležící nářadí. Při nárazu se nářadí vymrštilo do přední části vozidla a hever udeřil řidiče do hlavy tak silně, že mu způsobil vážný úraz, kvůli kterému i přes poskytnutou péči zemřel. Jednalo se přitom o dopravní nehodu, při které by jinak řidič utrpěl s největší pravděpodobností jen lehká zranění,“ uvedla Jana Poštová.

DŘÍVE JSME PSALI:

David Bárta — 

Volně uložené věci v automobilu, jako je nářadí, kufry, lékárnička, lyže, lahve s nápoji či různé krabice mohou v případě dopravní nehody způsobit posádce vozidla, ale i kolemjdoucím smrtelná zranění. „Po nárazu automobilu se předměty po autě rozlétnou s ničivou silou. Čím je vyšší rychlost při nárazu a čím těžší je převážené těleso, tím bývají následky závažnější. Například plná 1,5litrová lahev s vodou se bude při nárazu v rychlosti 50 km/h chovat, jako by vážila přes 20 kilogramů. Při rychlosti 90 km/h to bude už bezmála 40 kilogramů,“ konstatovala Poštová.

Vážná dopravní nehoda v hlavním městě. Zdroj: Jana Poštová / ZZS HMP (tiskový servis)

Vážná zranění může způsobit i špatné nastavení hlavových opěrek. Při nárazu jde tělo člověka ve vozidle zpravidla nejprve dopředu, kde pomůže airbag, ale poté následuje prudký pohyb směrem dozadu a mírně vzhůru. Pokud jsou hlavové opěrky špatně nastavené, mohou zapříčinit i smrtelná zranění krční páteře a míchy.

Vrchní část opěrky by měla být minimálně souběžně nebo optimálně o 3 až 5 centimetrů výš, než je temeno hlavy řidiče a cestujících ve vozidle. Opěrka nesmí být od hlavy ani příliš daleko,“ vysvětlila Jana Poštová z pražské záchranky.

V loňském roce zasahovali záchranáři a lékaři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy u zhruba dvou tisíc dopravních nehod. V letošním roce jejich počet už přesáhl 1800,“ doplnila mluvčí záchranné služby.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu