V prosinci bylo stále dost pracovních nabídek

Publikuje: Tomáš Skolek — 11. 01. 2023
Zdroj: / Autor: Tom Skolek
Úvodní stránka » Zprávy z domova » V prosinci bylo stále dost pracovních nabídek

Firmy v prosinci nabízely více práce než loni, nejvíce pro dělnické profese, vyplynulo ze statistik pracovního portálu.

Z dat pracovního portálu JenPráce.cz vyplývá, že 87,4 % nabízených pracovních nabídek připadalo v prosinci na hlavní pracovní poměr a 12,6 % na brigády, čili jednorázové nebo krátkodobé výpomocné práce. Před rokem přitom činil podíl brigád 17,4 %.

Celkem 94,9 % nabídek bylo na pracovní smlouvu, 3,4 % na živnostenský list, 1,1 % na dohodu o provedení práce (DPP) a 0,6 % na dohodu o provedení činnosti (DPČ). „I přes některé administrativní či daňové výhody dosavadní legislativní úpravy práce na DPP či DPČ firmy tuto formu spolupráce moc nenabízely,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz, který nabízí aktuálně téměř 24,7 tisíce pracovních nabídek včetně pozic v zahraničí. „Letos plánovaná novela zákoníku práce, která by měla zaměstnavatelům uložit povinnost poskytnout pracovníkům dovolenou či řešit příplatky, zřejmě její oblibu mezi firmami nezvedne. Může však zvýšit oblibu na straně zaměstnanců,” myslí si Anna Kevorkyan.

Každý uchazeč o práci se na portálu JenPráce.cz dostal v prosinci do kontaktu v průměru s 2 firmami, což je zhruba o 15 % více než v loňském prosinci. Nejvíce pracovních nabídek připadlo v prosinci na Prahu, a to 15 %. Na druhém místě byl Jihomoravský kraj se 14,1 % následovaný Moravskoslezským krajem s 11,6 %. Naopak nejméně pracovních nabídek generoval trh práce v Karlovarském kraji (1,3 %), Zlínském kraji (3,4 %) a Královéhradeckém kraji (3,8 %). Co se týká brigád, Praha dominovala ještě výrazněji. Celých 22,7 % nabídek brigád bylo pro hlavní město. Jihomoravský kraj pak nabízel 11,4 % brigád a třetí místo připadlo Středočeskému kraji s 11 %. Nejméně nabídek brigád pak firmy nabídly pro Karlovarský kraj (1,6 %), Liberecký kraj a pro Vysočinu (2,4 %).

DŘÍVE JSME PSALI:

Výhody a nevýhody práce z domova aneb jak úspěšně vydělávat v pohodlí domova

David Bárta — 30. 12. 2022
Dozvíte se výhody a nevýhody práce z domova. Také se dozvíte důležitému umění, jak a přitom v lehkosti vydělat ...

Co se týká profesí, v prosinci připadlo 7,1 % nabídek na dělnické profese, 3,7 % na operátory výroby, na administrativní práce 3,3 %, na skladníky 3,2 % a na prodavače/prodavačku 2,9 %. Za celý rok 2022 byli nejvíce poptávaní dělníci (9 %), operátoři výroby (5,2 %) a obsluha strojů (3,6 %).

V prosinci stačilo u necelých 32,2 % nabízených pozic základní vzdělání. 34,3 % pozic požadovalo odborné vyučení bez maturity, necelých 30,5 % středoškolské nebo odborné s maturitou a jen zhruba zbývající 3 procenta pozic vyžadovala vzdělání na úrovní VOŠ, bakalářského či magisterského studia.

Nejčastějším pracovním benefitem nabízeným v prosinci byl ve více než 10 % příspěvek na stravování. V 9,6 % nabízely firmy dovolenou navíc a 7,9 % tvořil benefit v podobě finančních bonusů či prémií. Celkem 6,3 procent společností nabídlo jako benefit příspěvek na spoření / pojištění. 5,3 % firem lákalo na vzdělávací kurzy. „Služební auto nabídlo jako benefit v prosinci necelé 1 procento společností. Benefit v podobě parkoviště pak 2,8 %. Skromných 0,2 % firem lákalo na benefit s názvem cyclist-friendly office,“ dodala Anna Kevorkyan.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu