V olomouckém regionu pracovalo na černo 37 cizinců

Publikuje: David Bárta — 08. 06. 2023
Zdroj: por. Mgr. David Kubenz / Celní správa ČR
Úvodní stránka » Zprávy z domova » V olomouckém regionu pracovalo na černo 37 cizinců

Během měsíce května provedli olomoučtí celníci několik cílených kontrolních akcí, které se zaměřily na dodržování zákona o zaměstnanosti.

O tématu dnes informoval UdálostiExtra.cz mluvčí Celní správy pro Olomoucký kraj David Kubenz s tím, že výsledkem toho je odhalení 37 nelegálně pracujících cizinců. Zmíněnou kompetenci celníci vykonávají již od vstupu České republiky do Evropské unie.

Nelegálně pracující cizinci v Olomouckém kraji – kontroly Celní správy. Zdroj: por. Mgr. David Kubenz / Celní správa ČR – Celní úřad pro Olomoucký kraj (tiskový servis)

V rámci kontrol zaměstnávání cizinců se celníci mimo jiné zaměřili na předem vytipované stavby na Přerovsku a rovněž na velké potravinové sklady v Olomouci. „Při postupném prověřování pracujících osob bylo zjištěno, že 37 z nich vykonává práci bez platného povolení k zaměstnání. Nejčastěji se jednalo o osoby moldavské a ukrajinské národnosti. Ke zjištění došlo i přes již vydaná opatření, která zjednodušují zaměstnávání ukrajinských osob vzhledem k probíhajícímu válečnému konfliktu,“ vysvětlil David Kubenz.

Zaměstnavatelům, kteří umožnili cizincům výkon nelegální práce, hrozí nyní sankce až do výše 10 milionů korun. Zásadní motivací pro páchání přestupků v této oblasti je zejména ekonomický faktor, kdy za nelegálně zaměstnané cizince zaměstnavatel nehradí zdravotní pojištění.

Nejedná se přitom o ojedinělé případy, kdy celníci v rámci Olomouckého kraje zjistili porušení při zaměstnávání cizích státních příslušníků. Od začátku letošního roku bylo odhaleno již 51 nelegálně zaměstnaných cizinců. V porovnání s rokem 2022 došlo v druhém kvartále letošního roku k nárustu, jelikož za celý uplynulý rok bylo odhaleno celkem 55 osob,“ doplnil závěrem mluvčí Celní správy ČR.

-red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu