V Libštátu na Semilsku hořel dům pro seniory. Desítky evakuovaných, škoda 10 milionů

AKTUALIZOVÁNO VIDEO
Publikuje: Nikola Macáková — 10. 12. 2022
Zdroj: Vojtěch Robovský, Adéla Fialová / Policie ČR & Jakub Sucharda / HZS Libereckého kraje (tiskový servis)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » V Libštátu na Semilsku hořel dům pro seniory. Desítky evakuovaných, škoda 10 milionů

Škodou 10 milionů korun, úmrtím jedné osoby a evakuací desítek lidí skončil páteční noční požár domu s pečovatelskou službou na Semilsku.

O požáru aktuálně informoval policejní mluvčí Vojtěch Robovský s tím, že v současné době se podílíme na zásahu spolu s ostatními složkami IZS u požáru domu s pečovatelskou službou v obci Libštát u Semil. Oznámení o zahoření objektu jsme obdrželi prostřednictvím linky 158 krátce před půl desátou večer dnešního dne. Z objektu bylo evakuováno na 45 klientů. Komunikace k objektu byla po dobu zásahu hasičů a záchranných složek neprůjezdná.

Krátce před 23. hodinou byl jednotkami hasičů požár domu lokalizován. Na místě byla nalezena jedna osoba bez známek života. 45 klientů bylo úspěšně evakuováno. Případem se budou zabývat kriminalisté Územního odboru Semily. Okolnosti a příčiny vzniku požáru budou předmětem dalšího prověřování,upřesnil policejní mluvčí v aktualizované zprávě.

Po příjezdu prvních hasičských jednotek na místo události velitel zásahu rozdělil hasiče do skupin, které ihned zahájily průzkum objektu a další činnosti s prioritou záchrany osob, nalezení ohniska požáru nacházejícího se v podkroví budovy a jeho uhašení. S postupným dojezdem dalších sil a prostředků složek Integrovaného záchranného systému si velení pro efektivní vedení celého zásahu převzal řídící důstojník HZS Územního odboru Semily a byl ustanoven štáb velitele zásahu. Při hašení byl objekt zároveň systematicky prohledáván a odvětrán. Likvidaci požáru velitel zásahu nahlásil na KOPIS HZS LK krátce před půlnocí,“ uvedl v tiskové zprávě k požáru Jakub Sucharda z HZS Libereckého kraje.

„Uživatelé domova byli v rámci záchranných prací průběžně transportováni a přesouváni ve spolupráci s krajskou záchrannou službou a policií a také personálem domova do nedaleké základní školy v tu chvíli sloužící jako evakuační středisko a zároveň místo nouzového přenocování se základním zázemím pro ty, kteří si nemohli zajistit vlastní nocleh. Všechny osoby zde byly zaevidovány, vyšetřeny lékařem zdravotnické záchranné služby, včetně zjištění aktuální potřeby běžně užívaných léků. Nikdo nemusel být po ošetření na místě převezen do zdravotnického zařízení,sdělil k události Jakub Sucharda.

Z celkem 45 evakuovaných osob,  jich v prostorách školy do rána zůstalo 30.

Video z místa požáru – zásah složek IZS

V sobotu 10. prosince se na místo spolu s vyšetřovateli požárů HZS LK a PČR dostavili rovněž příslušníci Technického ústavu požární ochrany HZS ČR. Příčina vzniku požáru je dále v šetření a výše škody se bude pohybovat v řádech milionů korun. Během zásahu hasiči nalezli v objektu 1 osobu, u které lékař konstatoval úmrtí,“ dodal Jakub Sucharda z HZS Libereckého kraje.

Aktualizováno

V průběhu dnešního dne bude na místě probíhat ohledání místa požářiště. „Příčina vzniku požáru a výše způsobené škody budou předmětem probíhajícího prověřování. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ uvedla liberecká krajská policejní mluvčí Adéla Fialová.

K určení příčiny smrti 70letého muže byla nařízena soudní pitva,dodala závěrem s aktualizací Adéla Fialová z liberecké krajské policie.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu