V digitálním pekle: dětské duše v ohrožení před kyberšikanou

Publikuje: David Bárta — 12. 01. 2024
Zdroj: D. Bárta - redakční text
Úvodní stránka » Z domova » V digitálním pekle: dětské duše v ohrožení před kyberšikanou

V dnešní digitální éře, kdy děti tráví stále více času online, se stává bezpečnost na internetu pro nezletilé důležitou záležitostí.

Kyberšikana má zásadní negativní dopady na mentální zdraví dětí. Pomoci může podpora a včasná intervence ze strany rodičů a učitelů. Poslední období světem otřásají děsivé zprávy o tom, jak stále více dětí a mladých lidí trpí depresí či jinými mentálními obtížemi v důsledku kyberšikany. Mnohé studie dokonce upozorňují, že může vést i k sebevražedným myšlenkám,“ uvádí k tématu web zive.cz s odkazem na další své zdroje.

Šikana na internetu má většinou podobu zastrašování, vydírání či hanlivých komentářů k příspěvkům. Děti jsou často nepoměrně krutější v online prostoru než naživo, protože oběť nekonfrontují přímo. Na rozdíl od tradiční formy šikany však o té v kyberprostoru a jejích důsledcích víme dosud poměrně málo,“ upřesňuje web zive.cz a dodává, že v USA téměř polovina teenagerů uvádí, že zažila kyberšikanu. Až 60 % Francouzů ve věku 18 až 25 let si prošlo šikanou na internetu.

Co je kyberšikana?

Kyberšikana je forma obtěžování nebo zastrašování, která se odehrává online. To může zahrnovat vysílání urážlivých zpráv, šíření falešných informací, nebo dokonce hrozby fyzického násilí. Děti jsou zvláště citlivé na kyberšikanu, protože často nemají dostatečnou schopnost filtrace informací a chybí jim zkušenosti v řešení konfliktů.

K tématu kyberšikany se vyjádřila také Policie ČR na svém portálu s odkazem na  saferinternet.cz/ (NÁRODNÍ CENTRUM BEZPEČNĚJŠÍHO INTERNETU) a další důležité zdroje, jenž uvádí, že se jedná o šikanování jiné osoby pomocí informačních technologií – internetu, mobilních telefonů, apod. (např. vydírání, ubližování, ztrapňování, obtěžování, ohrožování, zastrašování apod.).

Nejčastější projevy:

  1. a) Zasílání urážlivých a zastrašujících zpráv nebo pomluv (e-mail, SMS, chat, ICQ, Skype)
  2. b) Pořizování zvukových záznamů, videí či fotografií, jejich upravování a následné zveřejňování s cílem poškodit vybranou osobu (předem připravený fyzický útok, natáčení učitele apod.)
  3. c) Vytváření internetových stránek, které urážejí, pomlouvají nebo ponižují konkrétní osobu (blogy a jiné www stránky)
  4. d) Zneužívání cizího účtu – krádež identity (e-mailového, diskuzního apod.)
  5. e) Provokování a napadání uživatelů v diskuzních fórech, tapetování (chatovací místnosti apod.)
  6. f) Odhalování cizích tajemství
  7. g) Vydírání pomocí mobilního telefonu nebo internetu
  8. h) Obtěžování a pronásledování voláním, psaním zpráv nebo prozváněním

SEXTING 
Slovo sexting je složeninou vzniklou ze slov „sex“ a „textování“ = elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videa se sexuálním obsahem. Dochází tak k poškozování oběti, známy jsou i různé formy vydírání.

KYBERGROOMING 

Nejvíce NEBEZPEČNÝ! Označuje jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť (nejčastěji pomocí chatu, SMS zpráv, ICQ a Skypu) a donutit ji k osobní schůzce. Výsledkem schůzky může být sexuální zneužití oběti, fyzické mučení, nucení k terorismu apod.

Má různé etapy:

  1. Vzbuzení důvěry a snaha izolovat oběť od okolí (osoba mění svoji identitu, je velmi trpělivá)
  2. Podplácení dárky či různými službami, budování kamarádského vztahu
  3. Vyvolání emoční závislosti oběti na osobě útočníka
  4. Osobní setkání
  5. Sexuální obtěžování, zneužití dítěte

KYBERSTALKING a STALKING

Kyberstalking, je zneužívání internetu, mobilních telefonů či jiných informačních a komunikačních technologií ke stalkingu, tedy k pronásledování.
STALKING znamená v překladu pronásledování, opakované stupňované obtěžování, které může mít různou podobu a intenzitu.

Nejčastější projevy:
a) Opakované dlouhodobé pokusy kontaktování oběti (dopisy, e-maily, telefonáty, SMS zprávy, vzkazy na ICQ, zasíláním různých zásilek s dárky apod.)
b) Demonstrování moci a síly stalkera (výhrůžky)
c) Ničení majetku oběti (patří sem i zasílání počítačových virů)
d) Stalker označuje sám sebe za oběť
e) Snaha poškodit reputaci oběti (stalker rozšiřuje o oběti nepravdivé informace v jejím okolí).

Bezpečnost dětí na internetu: prevence je klíčová

Prevence je klíčovým faktorem při ochraně dětí před kyberšikanou. Rodiče a pedagogové by měli být aktivně zapojeni do výuky dětí o bezpečnosti na internetu. Diskuse o etickém chování online, sdílení osobních informací a včasná identifikace potenciálních hrozeb jsou klíčové k prevenci kyberšikany.

Děti by měly být naučeny, jak bezpečně komunikovat online a jak identifikovat nebezpečné situace. Kromě toho by měly mít důvěru ve své rodiče nebo učitele a měly by vědět, že se mohou s nimi podělit o jakýkoli problém, s nímž se na internetu setkají.

Hrozby na nezletilé číhající na internetu

Kromě kyberšikany existuje řada dalších hrozeb, které mohou děti postihnout na internetu. Mezi ně patří nevhodný obsah, kyberpredátoři, nelegální aktivity a závislost na online hrách či sociálních sítích. Děti by měly být obeznámeny s těmito riziky a naučeny, jak se jim vyhnout.

Kyberšikana a umělá inteligence: co nám může hrozit?

S rostoucím vlivem umělé inteligence se objevují nové hrozby v oblasti kyberšikany. Algoritmy mohou být použity k vytváření personalizovaných útoků, které jsou obtížněji odhalitelné. Rovněž může dojít k automatizaci kyberšikany, což znamená, že útočníci mohou snadno zasypat oběť zprávami nebo příspěvky.

Ochrana před těmito hrozbami vyžaduje neustálou aktualizaci znalostí a bezpečnostních opatření. Technologické firmy, školy a rodiče by měli spolupracovat na vytvoření bezpečného online prostředí pro děti.

V závěru je klíčové si uvědomit, že prevence a vzájemná komunikace jsou základem pro bezpečné chování dětí na internetu. Rodiče a samotné děti by měli být dobře informováni o nejnovějších technologických hrozbách a společně pracovat na vytváření bezpečného a podporujícího online prostředí pro všechny.

Použité zdroje: zive.cz, policie.cz, saferinternet.cz,
redakční informace a zdroje,
(redakční text – David Bárta)

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme autorské články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články z historie. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín.

UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu