Tisícům 13letých dětí stále chybí očkování proti HPV

Publikuje: David Bárta — 31. 05. 2022
Zdroj: MaVe PR
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Tisícům 13letých dětí stále chybí očkování proti HPV

Tisícům dětí, které brzy dosáhnou 14 let, hrozí, že nestihnou zdarma očkování proti rakovině děložního čípku.

Tématu se dnes věnovala ag. MaVe PR, která o tom informovala UdálostiExtra.cz s tím, že české zdravotní pojišťovny od počátku letošního roku hradí 13letým dětem všechny vakcíny. Starší děti i dospělí si ale očkování proti vážné nemoci, kterou způsobuje lidský papilomavirus (HPV), musí hradit sami. Lékaři proto apelují, aby rodiče 13letých dětí návštěvu pediatra neodkládali.

Dříve hradily zdravotní pojišťovny očkování proti HPV pouze částečně a rodiče museli za vakcíny s širší ochranou doplácet. Finance hrají podle našich zkušeností také velkou roli v rozhodování rodiče, jestli dítě proti nemoci nechá naočkovat, nebo ne. Od ledna proplácí zdravotní pojišťovny všechny vakcíny proti HPV – včetně té s nejširší dostupnou ochranou proti devíti nejčastějším typům HPV, a rodiče tak nemusí nijak finančně přispívat,“ říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

Plně hrazené očkování využily od ledna letošního roku již desetitisíce dětí. Některé z těch, jež na vakcinaci mají nárok, jejich rodiče ale zatím očkovat nenechali. „Nejčastěji proto, že o této možnosti vůbec neví. U dětí, které budou mít brzy 14. narozeniny, hrozí, že očkování zdarma nestihnou. Je nutné, aby měli alespoň jednu dávku naočkovanou ve 13 letech,“ vysvětluje MUDr. Hülleová. Pokud by očkování proti HPV ve 13 letech skutečně nestihli, museli by jim rodiče vakcínu zaplatit.

HPV, je vůbec nejčastější sexuálně přenosnou infekcí a v životě se s ní setká až 80 % lidí. Tělo si s virem většinou poradí samo, v některých případech se ale nákaza může rozvinout v závažné onemocnění, jako je například rakovina děložního čípku nebo anu. Diagnózu rakoviny děložního čípku si před rokem vyslechla také Veronika z Brna (34).

Na pohotovost mě přivedlo masivní krvácení mimo menstruaci a série vyšetření odhalily právě rakovinu. Předtím jsem žádné zdravotní potíže neměla. Lékaři mi vyoperovali dělohu a vejcovody, ale rakovinotvorné buňky zasáhly i uzliny, takže jsem musela podstoupit také ozařování a chemoterapii,“ popisuje Veronika, jejíž nemoc je nyní v bezpříznakové klidové fázi a dodává: „Zpětně lituji, že jsem se v minulosti proti HPV nenechala očkovat. Neměla jsem o vakcíně žádné informace a o rizicích HPV jsem se dozvěděla až příliš pozdě. Očkovat určitě nechám svého syna.

Nemoci způsobené HPV totiž ohrožují jak dívky, tak chlapce.

Hochům hrozí například rakovina anu nebo genitální bradavice. Stejně jako dívkám jim hradí ve 13 letech očkování zdravotní pojišťovny. Lékaři doporučují naočkovat dítě proti HPV ještě před začátkem jeho pohlavního života. V Česku se podle odhadů proočkovanost pohybuje okolo 64 % u dívek a 42 % u chlapců.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu