Vysoké ceny energií zvyšují poptávku po alternativních způsobech vytápění domácností. K oblíbeným patří tepelná čerpadla typu vzduch/voda.
Jde o ekonomické a často také ekologické zařízení, byť vstupní investice bývá vysoká. Je tedy dobré si nákup pečlivě promyslet. Pomoci s výběrem může test spotřebitelského časopisu dTest, který u 13 modelů typu vzduch/voda zjišťoval efektivitu při vytápění domácnosti, snadnost obsluhy nebo třeba dopady na životní prostředí. Žádný z výrobků vyloženě nezklamal, ale rozdíly jsou mezi nimi patrné. Tématu se dnes věnovala Lucie Korbeliusová ze spotřebitelské organizace dTest, která o tom informovala náš magazín.
Tepelná čerpadla patří kmoderním zdrojům tepla. Tepelná energie je díky nim získávána levně a z obnovitelných zdrojů – ze vzduchu, ze země či z vody. Jde o trend, který souzní s ambicemi Evropské unie, aby v nejbližších pěti letech bylo v členských státech nainstalováno nejméně deset miliónů tepelných čerpadel.
Čerpadla typu vzduch/voda představují nejčastější a obvykle nejlevnější kategorii čerpadel – vstupní náklady se však i tak pohybují v řádu stovek tisíc korun. Ne všechny testované produkty ale mají v tabulce uvedenou pořizovací cenu.
„Cenovka topných systémů je proměnlivá a v mnoha případech není veřejně dostupná. Spotřebitel se často musí na konkrétní náklady dotázat samotného dodavatele,“ vysvětluje šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová a dodává: „Ani ceny uvedené v tabulce nemusí přesně odpovídat realitě, rozdíl mezi reálnou cenou zařízení a instalace může být oproti katalogovým cenám čerpadel nižší i o 20 procent.“
Čerpadla tohoto typu pracují na základě cyklu, kde venkovní jednotka zachycuje teplo z okolního vzduchu a přenáší ho do vnitřního prostoru budovy. Tím se zajišťuje vytápění během zimních měsíců. Naopak v letním období mohou některá tepelná čerpadla vzduch/voda obrátit cyklus a odvádět teplo z interiéru ven, což zajišťuje chlazení.
Není překvapivé, že nejvyšší váhu hodnocení mělo právě vytápění.
Nákup tepelných čerpadel – na jaká úskalí můžete narazit?
„Čerpadla jsme umístili do klimatické komory, kde jsme zjišťovali topný faktor při šesti různých teplotách (od -15 ºC do +12 ºC),“ vysvětluje proces testování Hana Hoffmannová z dTestu. Účinnost čerpadel při plusových teplotách byla, s jedinou výjimkou, velmi dobrá, teploty kolem bodu mrazu a pod nulou už ukázaly rozdíly. Čerpadlo Viessmann při teplotách -2 ºC a +2 ºC, které jsou v našich podmínkách v topné sezóně poměrně běžné, vyrobilo za dvě hodiny v prvním případě 14,3 kWh a spotřebovalo 4,25 kWh elektřiny. Při +2 ºC vyprodukovalo 12,6 kWh tepla a spotřebovalo jen 3kWh elektřiny. Oproti tomu se modelu Daikin Altherma 3 R nedařilo ani v mrazech, ani v teplotách okolo nuly. Při 2 ºC za dvě hodiny vyprodukoval 14,9 kWh tepla, přičemž jeho spotřeba za tuto dobu byla 7,85 kWh. V rámci obsluhy byl naopak tento model (Daikin Altherma 3 R) vyhodnocen jako ten s uživatelsky nejsnazším ovládáním. Velmi dobře nebo dobře v této kategorii nicméně dopadly i všechny ostatní testované produkty.
„S výsledky testů jsme byli spokojeni. Ukázalo se, že tepelná čerpadla vzduch/voda jsou účinná a naše očekávání po stránce efektivity vytápění byla až na jeden případ naplněna. Vstupní investice při pořízení tepelného čerpadla je sice vyšší, ale při správně podané žádosti o dotaci se vám může vrátit klidně i více než polovina utracených peněz,“ uzavírá za dTest Hana Hoffmannová.