Studentům v Praze rostou dvě nové IQ budovy

Publikuje: David Bárta — 03. 04. 2023
Zdroj: Mgr. Petra Ďurčíková / pear__media
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Studentům v Praze rostou dvě nové IQ budovy

Nápad přeměnit dvě nevyhovující budovy v areálu pražské Střední odborné školy Jarov v energeticky soběstačné stavby vznikl už v roce 2015.

Rekonstrukce začala až loni. Hotovo by mělo být koncem letošního roku. Tématu se dnes věnovala Petra Ďurčíková z ag. pear__media, ve spolupráci s ředitelem Střední odborné školy Jarov Miloslavem Janečkem.

V Praze rostou dvě IQ budovy. Sloužit budou učňům. Zdroj: pearmedia.cz / Mgr. Petra Ďurčíková & skolajarov.cz (zveřejněno se svolením autora)

V rámci rekonstrukce se ze dvou nevyhovujících objektů stanou budovy vybavené inteligentními systémy řízení (IQ budovy) s téměř nulovou spotřebou. Práce na první šestipodlažní budově s klasickými školními učebnami začaly 1. dubna loňského roku, hotovo by mělo být koncem letošního roku. Druhou rekonstruovanou budovou je „vazárna“, která bude sloužit už od nového školního roku žákům floristiky. „Obě budovy budou vybaveny těmi nejmodernějšími technologiemi, které momentálně existují. Chybět nebudou tepelná čerpadla, fotovoltaické elektrárny, bateriová úložiště, záchyt dešťové vody a její následné využití pro zalévání, vzduchotechnika s rekuperací, automatické svícení a zhasínání uvnitř objektu v závislosti na venkovním světle, automatické zastiňování venkovními žaluziemi, zabezpečení objektu a podobně. Na odpovídající úrovni bude i vnitřní vybavení nejmodernější školní výukovou technikou,“ popsal Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

První z budov bude elektrickou energií zásobovat i ostatní stavby v areálu školy.

V Praze rostou dvě IQ budovy. Sloužit budou učňům. Zdroj: pearmedia.cz / Mgr. Petra Ďurčíková & skolajarov.cz (zveřejněno se svolením autora)

„O zdroj elektrické energie se bude starat fotovoltaická elektrárna, která bude napájet provoz celé budovy a nevyužitou energii bude ukládat do bateriového úložiště. Fotovoltaické panely budou umístěny jak na střeše budovy, tak i na jižní stěně objektu. Případné přetoky energie budou spotřebovány v dalších prostorách rozsáhlého školního areálu. Ve venkovních prostorách v okolí stavby budou k dispozici i nabíjecí stanice pro vozidla i jízdní kola,“ popsal Miloslav Janeček.

Na dokončovacích pracích budov se budou podílet i žáci školy.

V Praze rostou dvě IQ budovy. Sloužit budou učňům. Zdroj: pearmedia.cz / Mgr. Petra Ďurčíková & skolajarov.cz (zveřejněno se svolením autora)

Z důvodů zajištění bezpečnosti práce se v tuto chvíli na rekonstrukci naši žáci podílet nemohou. Spolupráce s realizačními stavebními firmami je ale velice dobrá. Po vzájemné dohodě proběhly pro žáky stavebních oborů prezentace rekonstrukce s následnými exkurzemi přímo na staveniště. Na menších, dokončovacích pracích se ale naši žáci v rámci odborného výcviku podílet budou. Čeká je například výroba některého venkovního nábytku, na budově vazárny budou naši žáci zahradnického oboru realizovat zelenou střechu,“ řekl Miloslav Janeček.

Rekonstrukce obou budov je spolufinancována z Evropského strukturálního a investičního fondu, operačního programu Praha – pól růstu ČR,“ doplnila závěrem Petra Ďurčíková.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu