Státní přírodní rezervace SOOS: přírodní div svěžích rašelinišť u Františkových lázní

Publikuje: Nikola Macáková — 29. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Státní přírodní rezervace SOOS: přírodní div svěžích rašelinišť u Františkových lázní

Františkovy lázně, známé svou léčivou vodou a historickým odkazem, skrývají v těsném sousedství fascinující přírodní poklad.

Státní přírodní rezervace SOOS, nacházející se nedaleko tohoto slavného lázeňského města, představuje jedinečné rašeliniště, které láká návštěvníky z celého světa. Svou neuvěřitelnou biodiverzitou a vzácnými geologickými jevy je tato lokalita opravdovou perličkou v srdci Západočeského kraje.

SOOS je národní přírodní rezervace asi 4,5 kilometru severovýchodně od Františkových Lázní v okrese Cheb. Předmětem ochrany je soubor lesních ekosystémů, slatinišť, oligotrofních jezírek a tůní s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů, ke kterým patří hnědásek chrastavcový. K chráněným jevům patří také útvary neživé přírody: mofety (významné výskytiště), minerální prameny a vrstvy křemeliny,“ uvádí k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.

SOOS a místní Mofety. Zdroj: Lubor Ferenc / CC BY-SA 4.0

Toto rašeliniště je nejen jedním z největších ve střední Evropě, ale také se pyšní jedinečnými geologickými jevy. Jeden z hlavních pokladů SOOS je rašelinný dóm, který vznikl před tisíci lety. Tato ohromující geologická formace se postupně vytvořila z akumulace rašeliny a dnes tvoří vyvýšeninu, která dodává krajině nezaměnitelný ráz.

Pro návštěvníky SOOS je zde mnoho zajímavostí k obdivování. Po pečlivě upravených chodnících mohou návštěvníci procházet tímto unikátním rašeliništěm a pozorovat jeho pestrou floru a faunu. Kromě vzácných druhů rostlin, jako jsou rosnatky, vlochyně nebo prstnatec májový, mohou návštěvníci zahlédnout také vzácné druhy ptáků a hmyzu, které zde nacházejí svůj domov.

Dalším impozantním jevem, který můžete v SOOSu spatřit, je termální pramen či prameny. Tato horká voda stoupá z hlubin a tvoří malé gejzíry, které dodávají této oblasti téměř pohádkový ráz. Návštěvníci se mohou potěšit pohledem na bublající termální vody a zároveň si vychutnat relaxaci v příjemně teplém okolí.

Kromě procházek a pozorování přírody nabízí SOOS také návštěvníkům možnost se dozvědět více o této fascinující lokalitě. Návštěvní centrum je vybaveno informačními panely a expozicemi, které poskytují podrobné informace o historii, ekologii a geologii SOOSu. K dispozici jsou (pozn. redakce: pouze v letních měsících a pouze na objednávku u správy parku) také odborní průvodci, kteří ochotně zodpoví otázky a provedou návštěvníky tou nejzajímavější částí tohoto přírodního ráje.

Zde ze země vyvěrá známý františkolázeňský Císařský pramen. Zdroj: Lubor Ferenc / CC BY-SA 4.0

Státní přírodní rezervace SOOS je jedinečným příkladem neobyčejného spojení přírody a geologie. Je to místo, které láká milovníky přírody, badatele i ty, kteří hledají klid a odpočinek v příjemném prostředí. SOOS nabízí možnost uniknout od shonu moderního světa a propadnout kouzlu neporušené přírody. Je to jednoznačně lokalita, kterou stojí za to objevit a zažít sám na vlastní kůži.

TIP redakce: jste-li milovníci fotografování, pak lokalita františkolázeňské Státní přírodní rezervace nesoucí název SOOS je tím pravým místem, neboť unikátní panenská příroda, vzácné zde rostoucí rostliny či léčivé prameny, které zde vyvěrají přímo z půdy zcela jistě obohatí vaší fotografickou sbírku.

Použité zdroje: Wikipedia (SOOS), redakční informace,
(redakční text)  *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu