Sleva na manželku a brigáda aneb jak se dá ušetřit

Publikuje: Nikola Macáková — 29. 09. 2022
Zdroj: Tomáš Skolek
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Sleva na manželku a brigáda aneb jak se dá ušetřit

V případě, že druhý z manželů nemá vlastní rozhodné roční příjmy vyšší než 68 tis. Kč, potom lze za celý rok uplatnit daňovou slevu ve výši 24 840 Kč.

Jaký vliv na uplatnění slevy měla případná letní brigáda?

Zaměstnanci uplatňují slevu na manželku (manžela) v ročním zúčtování daně, OSVČ v daňovém přiznání. Podmínkou je nepřekročení rozhodného příjmu druhého z manželů. V zákoně o dani z příjmů jsou vyjmenovány příjmy, které se pro účely této slevy nehodnotí, všechny ostatní příjmy se do limitu započítávají.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nikola Macáková — 

Nejčastěji se uplatňuje sleva na manželku, pokud celý rok pobírá pouze rodičovský příspěvek, neboť dávky státní sociální podpory se mezi hodnocené příjmy nezapočítávají,“ vysvětluje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars. Naopak peněžitá pomoc v mateřství (tzv. mateřská) se do rozhodných příjmů počítá.

Příjmy z pracovních dohod se počítají

I příjemci rodičovského příspěvku si mohou přivydělat. Nejčastěji právě na některou z pracovních dohod. Příjem z dohody o provedení práce i dohody o pracovní činnosti se však vždy hodnotí pro případné uplatnění daňové slevy na manželku. Není přitom rozhodující, zdali se z hrubé odměny platilo sociální pojištění či nikoliv. Z dohody o provedení práce se neplatí sociální pojištění, když je hrubá odměna 10 000 Kč a méně a z dohody o pracovní činnosti, jestliže je hrubá odměna 3 499 Kč a méně. „I odměny z pracovních dohod, ze kterých se neplatí sociální pojištění, mohou být v praxi důvodem, proč nevzniká nárok na vysokou slevu na manželku,“ dodává Gabriela Ivanco.

Kdy dochází k rodinné finanční ztrátě?

Pokud má druhý z manželů vlastní rozhodný příjem jen o několik tisícikorun vyšší než 68 tisíc Kč, potom je na tom rodina finančně hůře, než kdyby měl druhý z manželů vlastní rozhodný příjem nepatrně pod limit pro uplatnění nároku na slevu na manželku. Lehce překročit finanční limit je tedy nevýhodné a je vhodné si případný souhrnný příjem z brigád na pracovní dohody pohlídat již během roku. „Sleva na manželku totiž snižuje přímo vypočtenou daň z příjmů druhého z manželů, a když je roční daň z příjmů před uplatněním slevy na manželku např. 45 000 Kč, tak po jejím uplatnění je to pouze 20 160 Kč,“ vypočítává Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

DŘÍVE JSME PSALI:

Možností, jak při současné inflaci zhodnotit peníze, ubývá

David Bárta — 26. 08. 2022
Inflace trápí české domácnosti již nějaký ten pátek, a zdražování ještě zdaleka nekončí. Prognózy počítají i pro rok 2023 s inflaci kolem 9%.

Manželka jako spolupracující osoba

Některým živnostníkům pomáhá s výkonem jejich samostatné výdělečné činnosti jejich manželka, a to jako spolupracující osoba. Pokud ke spolupráci dochází během čerpání rodičovského příspěvku, tak se jedná o výkon vedlejší samostatné výdělečné činnosti, která v takových případech přináší určité daňové výhody. „V takových případech však není nutné hlídat nějaký příjmový limit, neboť při využití spolupráce nelze nikdy uplatnit slevu na manželku,“ upřesňuje Gabriela Ivanco.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu