Schváleno. Ukrajinské řidičské průkazy budou uznávat všechny země EU

Publikuje: David Bárta — 29. 07. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Schváleno. Ukrajinské řidičské průkazy budou uznávat všechny země EU

Členské státy sedmadvacítky dočasně umožní Ukrajincům řídit vozidla s řidičskými průkazy vydanými na Ukrajině.

Toto opatření se týká ukrajinských občanů, kteří ve státech EU pobývají na základě takzvané dočasné ochrany a platí po dobu jejího trvání. UdálostiExtra.cz o tom dnes informoval mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta.

Evropská unie svým nařízením platným od 27. července pomůže ukrajinským uprchlíkům…
„Tato evropská legislativa odbourává zbytečnou byrokracii a pomáhá v každodenním životě uprchlíků. Jsem rád, že můžeme i takto pomoci ukrajinským občanům na útěku před válkou,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Od zahájení ruské agrese vůči Ukrajině uprchlo do zemí Evropské unie více než pět milionů ukrajinských občanů. „Možnost řídit vozidlo na evropských silnicích bez nutnosti opatřit si nový řidičský průkaz jim nejen usnadní každodenní život, ale také otevře dveře ke snadnější sociální i ekonomické integraci v hostitelské zemi. Jedná se o všechny vzory řidičských průkazů, které jsou na území Ukrajiny platné,“ vysvětlil Martin Brychta z ministerstva dopravy.

Schválené opatření také usnadní agendu úřadům jednotlivých členských států, které by čelily nutnosti vyřídit žádosti o miliony nových řidičských průkazů. V České republice by to například znamenalo možnou výměnu až několika set tisíc těchto dokladů.

PSALI JSME:
Ukrajinské řidičské průkazy v ČR platí, legislativa na to pamatuje

Další novinkou je, že členské státy budou moci vydávat dočasné řidičské průkazy občanům Ukrajiny, kteří je ztratili nebo jim byly odcizeny, a to tehdy, pokud dojde k jejich ověření například v ukrajinském elektronickém registru řidičských průkazů.

„Nařízení rovněž definuje kroky pro získávání osvědčení profesní způsobilosti pro řidiče autobusů a nákladních vozidel a specifické označení těchto dokumentů. Zde budou muset řidiči podstoupit povinnou doplňkovou přípravu ukončenou testem,“ upřesnil mluvčí ministerstva.

„Vydávání dočasných řidičských průkazů i osvědčení profesní způsobilosti je ale  podmíněno přijetím příslušných vnitrostátních právních úprav. Je tedy na rozhodnutí členských států, jestli tyto možnosti do svých národních legislativ zapracují a jaké podmínky vymezí. To se týká i České republiky,“ doplnil mluvčí resortu dopravy.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu