Refinancování hypotéky teď může být pro některé lidi likvidační

Publikuje: Monika Lukešová (Hrušová) — 20. 09. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Refinancování hypotéky teď může být pro některé lidi likvidační

Některým klientům bank letos končí fixace hypotéky. Pokud si sjednávali nebo refinancovali hypotéku před 5 lety, splátka úvěru se jim zvýší.

V srpnu roku 2017 byla průměrná úroková sazba podle ukazatele Fincentrum Hypoindex kolem dvou procent. Letos přitom sazby přesahují i sedmiprocentní hranici. Refinancování hypotéky tak může znatelně zasáhnout do rodinného rozpočtu.

Dnes jsme na úrokové sazbě 7 %, což je pro většinu rodin, kterým nyní končí fixace likvidační. Nový zájemce o hypotéku to nemá o nic jednodušší. Pokud by úrokové sazby začaly klesat a klient by dostal úrok 5 %, splátka při 10 milionů korun činila 55 220 korun na 30 let. Jestliže bychom byli úplní pesimisté a mysleli si, že úrok by se 30 let nesnižoval,  zaplatili bychom za úvěr 10 milionů úrok 10 milionů. Pro srovnání na 1% úrok by splátka činila 32 163 korun také na 30 let. V případě, že bych měl nutkání koupit nemovitost právě teď, přemýšlel bych, jak využít úrokový diferenciál v jiné měně. Zvolil bych například euro, kde je úrokové prostředí o něco přátelštější,“ vysvětluje Erik Kmeť, jednatel společnosti K&L Rock.

Refinancování může nutit k prodeji

Zvýšené měsíční splátky hypotečního úvěru mohou donutit rodiny nemovitosti prodávat. „Přísné požadavky pro nové žadatele nemusí být akceptovány bankou a hypotéku nedostanou. Ale pokud by ceny začaly padat může to na trh přinést znovu nové kupce. V kupování tuzemské nemovitosti bych kombinoval cenu nemovitosti a přátelštější úrokové prostředí, na které bych si počkal na třetí kvartál roku 2023,“ dodává Kmeť.

Nemovitostní trh čeká ochlazení

Ceny nemovitostí mírně klesají. Z dat portálu Videobydleni.cz vyplývá, že dochází k meziročnímu snížení nabídkových cen všech nemovitostí o 5-10 procent, a to v závislosti na regionu. Reálná tržní cena, tedy cena, za kterou se realizují obchody s nemovitostmi, je v průměru o dalších 10% níže. Nejdůležitější roli na současném nemovitostním trhu hrají kupující, kteří nechtějí akceptovat ceny, za které se v současné době nemovitosti nabízí.

Ochlazení na trhu s prodejem nemovitostí vlivem vyšší nedostupnosti hypoték vytváří tlak na ceny pronájmů napříč celou ČR. U nejžádanějších bytů 1+kk, 1+1 a 1+2 poptávka vyhnala cenu až o 15 % meziročně výše. U větších bytů, které jsou méně frekventované, se pohybujeme o 5-9 % výš oproti minulému roku,“ uvádí Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu