Proteinové mléčné výrobky. Některé obsahují více cukru než bílkovin

Publikuje: Nikola Macáková — 13. 09. 2023
Zdroj: Lucie Korbeliusová / dTest
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Proteinové mléčné výrobky. Některé obsahují více cukru než bílkovin

V posledních letech se vedle obvyklých jogurtů nebo pudinků objevují podobné výrobky slibující vysoký obsah proteinu čili bílkovin.

Tématu se dnes věnovala Lucie Korbeliusová ze spotřebitelské organizace dTest s tím, že organizace dTest poslala do laboratoře 16 takových výrobků z kategorie jogurtů, dezertů a skyrů. Každá z kategorií vyniká něčím jiným a každý si tak může vybrat to, co mu bude nejvíce vyhovovat. Správná volba ale nemusí být snadná. Ne všechny výrobky totiž obsahují to, co slibují.

Základem mléčných proteinových výrobků je obyčejný jogurt, pudink nebo tvarohový dezert, do kterého je přidána bílkovina navíc. Výrobci nejčastěji používají běžné mléčné bílkoviny, které jsou základem tvarohu a sýrů, u některých testovaných produktů se laboratoř setkala i se syrovátkovými. „Do našeho výběru jsme zařadili také skyr. Tento speciální kysaný mléčný výrobek z Islandu se výrobou i vlastnostmi pohybuje na pomezí tvarohu a jogurtu, proto je na bílkoviny bohatý přirozeně,“ vysvětluje šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Klíčem k výběru 16 testovaných vzorků byl jasný odkaz na bílkoviny v názvu. Do laboratoře se tak dostalo sedm vanilkových a ovocných dezertů, čtyři převážně jahodové jogurty a pětice skyrů. „Jediné skyry jsme nakupovali podle jejich jména, nikoli podle zmínky o bílkovině,“ upřesňuje Hana Hoffmannová volbu výrobků.

Množství bílkovin bylo logicky tím prvním, co se v laboratoři zjišťovalo. Mléčná vyhláška kategorii proteinových výrobků nezná, takže na ně neklade žádné speciální požadavky. Vzorky se tak především porovnávaly mezi sebou: „Nejvyšší porci bílkovin nabídly dezerty, v průměru 9,7 g/100 g výrobku, druhé místo pak patřilo jogurtům s 8,6 g/100 g a poslední místo obsadily skyry – v průměru s 7,6 g/100 g,“ vyjmenovává šéfredakorka Hoffmannová. Nejnižší koncentraci bílkovin zaznamenaly přístroje u jogurtu Zott Jogobella Protein (6,9 g/100 g), ale stále jde o výrazně vyšší hodnotu, než jakou nabízí běžný jogurt. Vůbec největší nálož bílkovin nabídl v balení dezert Lidl/Pilos High Protein Quark Strawberry, a to 23,7 g. Naopak nejméně bílkovin naměřila laboratoř u výrobku z Bohušovické mlékárny Skyr islandská tradice jahoda – celkem 9,6 gramů v 130gramovém balení.

Zmíněný bohušovický skyr se spolu s dalšími čtyřmi výrobky (Lidl/Pilos Skyr jahoda, Penny/Boni Skyr jahoda, Tesco Low Fat Skyr Strawberry a Bohušovická mlékárna Protein Jahoda) nevešel ani do tolerované 20% odchylky údajů uvedených na obalu. Všechny tyto výrobky tak získaly nedostatečnou známku, protože u nich došlo ke klamání spotřebitele.

Nepříjemné překvapení čekalo i u naměřených hodnot obsahu cukru. „Ukázalo se, že některé výrobky obsahují více cukru než bílkovin. Dezert Bohušovické mlékárny Protein Jahoda obsahoval v celém balení jen 10,8 g bílkovin, ale 19,3 gramů cukru,“ upozorňuje Hana Hoffmannová z dTestu a pokračuje: „Menší podíl cukru byl pak u několika testovaných výrobků kompenzován umělými sladidly. Podle nás je však lepší cestou ke snížení příjmu cukru přivykání na méně sladkou chuť, náhradní sladidla za ideální prostředek nepovažujeme. Dobrý dojem na nás udělala trojice výrobků Penny/Boni Skyr Jahoda, Lidl/Pilos Skyr Jahoda a Bohušovická mlékárna Protein Vanilka. U těch se i bez pomoci náhradních sladidel podařilo nastavit recepturu tak, aby obsahovaly více bílkovin než cukru.“

Po senzorickém hodnocení, které dopadlo vesměs dobře, se laboratoř zaměřila ještě samostatně na jogurty a skyry. „Jelikož jde o fermentované mléčné výrobky, nechali jsme specialisty spočítat, kolik ukrývají mikroorganismů. Podle vyhlášky má být v gramu jogurtu alespoň deset milionů bakterií streptokoků a laktobacilů. U výrobku Zott Protein Yogurt Product Strawberry se našly jen desítky tisíc. K porušení vyhlášky ale nedošlo, protože podle oficiálního názvu nejde o jogurt, ale o jogurtový výrobek. A pro ten vyhláška neplatí. Opět se tak potvrdilo, že je třeba číst obaly a etikety velmi důkladně,“ uzavírá Hana Hoffmannová za dTest.

dTest, red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu