Problém nelegální migrace opět řešili ministři vnitra EU

Publikuje: David Bárta — 26. 11. 2022
Zdroj: Klára Dlubalová / MV-ČR (tiskový servis)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Problém nelegální migrace opět řešili ministři vnitra EU

Komplikovaná migrační situace podél všech migračních tras, to bylo hlavní téma jednání ministrů vnitra zemí EU.

Jednání svolal český ministr vnitra Vít Rakušan. UdálostiExtra.cz o tom informovala mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

„Vít Rakušan jako ministr vnitra předsednické země svolal na dnešek, 25. listopadu 2022, do Bruselu mimořádnou Radu ministrů vnitra. Téma bylo jasné: migrace. Nelegální migrace totiž v tomto roce výrazně vzrostla na všech migračních trasách do Evropy,“ uvedla v úvodu sdělení Klára Dlubalová.

Dnešní mimořádné jednání jsme svolali proto, že je nutné řešit migraci na všech migračních trasách. Jako EU musíme cestu z této krize hledat společně a být jednotní. I dnes jsme ukázali, že to dokážeme,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan.

Ministři vnitra se shodli na potřebě přijmout jak krátkodobá řešení, tak systémová dlouhodobá opatření. Krátkodobá řešení představují podle Víta Rakušana zejména intenzivnější spolupráce se třetími zeměmi v oblasti ochrany hranic, boji proti převaděčům a v návratech migrantů, kteří nemají nárok na azyl. Nejvýraznější problém pro Evropu v současnosti představuje západobalkánská trasa. Jen v regionu západního Balkánu je letos 14x více pokusů o překročení hranice než v roce 2019. „Je nutné, aby západobalkánští partneři splnili své závazky ve sladění vízové povinnosti a ochraně hranic. Unie je připravena je podpořit a je skvělé, že se nám při nedávném jednání ministerského fóra EU a západního Balkánu v albánské Tiraně podařilo vyjednat první úspěchy,“ doplnil Rakušan.

Dlouhodobé a udržitelné řešení, bez kterého se podle ministra vnitra EU neobejde a o které české předsednictví usiluje, je komplexní reforma společné migrační a azylové politiky. „České předsednictví vyvíjí maximální úsilí pro dosažení shody na hlavních principech reformy, která nám pomůže situaci řešit jednotně a dlouhodobě. Naše návrhy mají podporu a pevně věřím, že vytvoří pro další předsednictví půdu k dokončení reformy.

Ministr vnitra také ocenil úsilí Evropské komise a předložení akčního plánu pro řešení situace na centrální středomořské migrační trase a přivítal příslib Evropské komise, že podobné plány vzniknou i pro další trasy, zejména tu západobalkánskou.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nelegální migrace. Hlavní téma jednání Víta Rakušana s jeho bavorským protějškem

David Bárta — 13. 09. 2022
Nelegální migrace či aktuální opatření, která realizuje česká policie. Hlavní témata, o kterých hovořil v Mnichově ministr vnitra Rakušan.

Vít Rakušan o migraci jednal také s některými ministry individuálně, např. s rakouským ministrem vnitra Gerhardem Karnerem nebo novou švédskou ministryní pro migraci Marií Malmer Stenergard. Ministři v Bruselu znovu podpořili Ukrajinu a Vít Rakušan připomenul, že kromě nelegální migrace je s nadcházející zimou potřeba počítat, z důvodu pokračující neopodstatněné ruské války proti civilistům, i s možným přílivem nových uprchlíků z Ukrajiny,“ doplnila závěrem mluvčí resortu vnitra.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu