Principy obchodování na komoditním trhu: S jakými komoditami lze obchodovat

KOMERČNÍ ČLÁNEK
Publikuje: David Bárta — 08. 02. 2024
Zdroj: Marek Loduha
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Principy obchodování na komoditním trhu: S jakými komoditami lze obchodovat

Jako komodity označujeme zboží, které využíváme v každodenním životě. Může jít o potraviny, ropu či investiční kovy. Lze je směnit za peníze či jiné produkty.

Podobně jako akcie se komodity nakupují a prodávají na burzách.

Rozdělení komodit

V základu lze komodity rozdělit na měkké a tvrdé.

  • Tvrdé – zahrnují přírodní zdroje. Jde především o drahé kovy, jako je zlato či měď, ropu, zemní plyn a další suroviny.
  • Měkké – zahrnují produkty ze zemědělství, může přitom jít o suroviny, které pěstujeme, nebo dobytek a produkty z něj získávané.

Obchodování

Do trhu komodit se můžete zapojit nepřímo, a to nákupem a prodejem akcií společností zabývajících se těžbou, pěstováním či sklizní různých surovin.

Je velmi důležité zjistit si předem co nejvíce informací, jelikož investování do komodit není zrovna jednoduché. Ceny komodit mohou vůči cenám akcií kolísat – pokud se objeví problém s dodávkou ropy, ropné podniky tím budou trpět. Naopak cena ropy se ale pravděpodobně zvýší. V jiných případech se naopak ceny surovin i akcií mohou zvyšovat či snižovat paralelně – pokud se zvýší cena zlata, zvýší se i hodnota firmy, respektive akcií.

Co ovlivňuje cenu

Cena surovin je proměnlivá, určuje ji dynamika nabídky a poptávky. Je tedy ovlivněna řadou faktorů.

Jedním z nich je konkurence. Poptávka po starších komoditách může klesat, když se objeví alternativní možnosti. Například rozvoj obnovitelných zdrojů energie výrazně snížil investice do ropy a zemního plynu.

Nové podniky mohou být atraktivnější. Zejména v případě, že mají rychlejší výrobní linky, efektivnější dodavatelské sítě a další benefity – právě to investory dokáže oslovit. Určitý vliv mají také politické události. Pokud se změní podmínky pro dovoz a vývoz, mohou se změnit také ceny.

Zejména u měkkých komodit hraje velkou roli i počasí. Extrémní výkyvy a přírodní katastrofy zpravidla znamenají snížení produkce, následkem je zvýšení tržní ceny. A nejde jen o počasí, ale i aktuální sezónu. Pokud je zrovna po úspěšné sklizni, ceny zboží klesají. Naopak se zvyšují, pokud je daných surovin aktuálně nedostatek.

Značný vliv má také makroekonomika. Jakmile nastane útlum ekonomiky, poptávka po komoditách se často snižuje. Naopak s prosperující ekonomikou se poptávka a s ní i ceny mnohdy zvyšují.

Investice, ilustrační foto. Zdroj: chattrakarn – stock.adobe.com

Obchodní strategie

Nabízí se řada různých komodit, do kterých lze investovat. Poměrně spolehlivé a oblíbené je investování do zlata, ovšem zvolit můžete i něco jiného. V každém případě je důležité stanovit si svůj cíl. Můžete tímto způsobem vyrovnávat potenciální ztráty z jiných investic, či jednoduše diverzifikovat své portfolio.

Řada obchodníků, výrobců či poskytovatelů služeb využívá takzvané komoditní futures kontrakty. Jde o praktické řešení. Využívá se například při nákupu pohonných hmot. Jejich cena je kolísavá, proto se využívá komoditní futures kontrakt, se kterým lze stanovit cenu paliva i do budoucnosti. Jsou tak minimalizovány výkyvy cen a lze efektivněji řídit svůj rozpočet.

Nabízí se však i alternativa – využití komodit pro diverzifikaci. Tato strategie využívá proměnlivost cen jednotlivých surovin. Zpravidla jde o spekulativní krátkodobé investování, které s sebou nese řadu rizik.

Obchodování s komoditami má své výhody i nevýhody. Je poměrně volatilní a vyžaduje určitou ochotu riskovat. Přesto se však nabízí i možnosti, se kterými se můžete pustit do komoditního trhu a investovat dle svých možností.

Tento článek slouží pouze pro informativní účely a neslouží jako investiční poradenství. Než se pustíte do investování, věnujte dostatek času vlastnímu průzkumu a případně konzultacím s odborníky.

Zdroj/text: Marek Loduha, seocentrum.sk

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu