Práva spotřebitelů v EU v ukrajinštině

Publikuje: Nikola Macáková — 15. 05. 2024
Zdroj: Lucie Korbeliusová / dTest
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Práva spotřebitelů v EU v ukrajinštině

Největší česká spotřebitelská organizace dTest se připojila ke kampani Evropské komise podporující spotřebitelská práva Ukrajinců, kteří v důsledku ruské invaze nyní žijí v ČR.

Tématu se dnes věnovala Lucie Korbeliusová ze spotřebitelské organizace dTest s tím, že samotná kampaň je má informovat o jejich spotřebitelských právech a o tom, jak jich využít. K dispozici mají webové stránky v ukrajinštině, na kterých si mohou také stáhnout řadu užitečných materiálů i získat radu.

Na území České republiky je podle posledních dat Ministerstva vnitra téměř 340 tisíc ukrajinských uprchlíků. „U nás už vzniklo mnoho informačních kanálů určených k pomoci ukrajinským uprchlíkům – ať jde o psychologickou, sociální nebo právní pomoc,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a vysvětluje: „Chyběly ale nějaké ucelenější informace týkající se spotřebitelského práva. Tato práva se nevztahují jen na občany EU, ale třeba i na turisty a samozřejmě tedy i na Ukrajince, kteří v ČR nyní žijí. Spotřebitelská práva garantují, že se na trh nedostanou nebezpečné výrobky, dále zajišťují i informace spotřebitelům a jejich možnosti řešit nepříjemné situace. I s ohledem na jazykovou bariéru však není pro Ukrajince v ČR jednoduché znát a využívat svá práva.  A proto jsme spustili webové stránky ua.dtest.cz.“

Na stránkách jsou zmíněná klíčová práva, která Ukrajincům jako nově příchozím náleží. Jde hlavně o oblast spotřebitelských smluv včetně odstoupení, reklamace a vracení zboží, záruky na zboží, právo na informace před nákupem nebo bankovní služby. „Ale samozřejmě umíme poradit v každém odvětví spotřebitelského práva, a to nyní i v ukrajinštině. Stačí se přes kontaktní formulář dostupný na uvedených stránkách spojit s naší poradkyní, která se ozve e-mailem nazpět co nejdříve to bude možné,“ uzavírá Eduarda Hekšová z dTestu.

dTest, red.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu