Povinnosti spojené s topnou sezónou

Publikuje: David Bárta — 19. 10. 2023
Zdroj: Lucie Korbeliusová /dTest
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Povinnosti spojené s topnou sezónou

Obyvatelé vlastních rodinných domů, a i jejich nájemníci sdílejí radosti i povinnosti, které chybí bytovým domům.

Tématu povinnosti spojené s topnou sezónou a platnou právní legislativou s tím spojenou se dnes věnovala Lucie Korbeliusová ze spotřebitelské organizace dTest, která o tom informoval náš magazín s tím, že obyvatelé vlastních rodinných domů, případně i jejich nájemci, mají vedle radostí spojených s takovým bydlením i některé povinnosti, které obyvatelé bytových domů přímo nemají.

Před topnou sezónou je užitečné upozornit zejména na povinnosti čištění a kontroly komínů a zajištění periodické kontroly kotlů na pevná paliva. Zároveň provozovatelé kotlů nesou odpovědnost za čistotu ovzduší, které by neměli znečišťovat spalováním nevhodného paliva nebo dokonce odpadu.

Spotřebitelé vědí nebo alespoň tuší, že se komíny a kotle na tuhá paliva musí pravidelně čistit, servisovat a kontrolovat. U spalinových cest stanoví lhůty pro tyto činnosti vyhláška Ministerstva vnitra a tyto lhůty jsou stanoveny v závislosti na výkonu spotřebiče a na druhu paliva.

Přehledně jsou uvedeny v následující tabulce:

Z výše uvedené tabulky mají výjimku kondenzační spotřebiče (kotle), jejichž spalinové cesty vyhláška ukládá kontrolovat jednou za dva roky.

V kotlech na tuhá paliva nelze topit vším, co se v domácnosti a v jejím okolí najde. Výrobce kotle vždy stanovuje podmínky jeho provozu, včetně paliva, které je v daném kotli možné spalovat.

Spalování jiných, než doporučených paliv snižuje energetickou účinnost kotle a ve většině případů i poškozuje ovzduší,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a doplňuje: „Nejde jen o druh paliva, ale i o jeho kvalitu. Příkladem nevhodného paliva může být jiný druh uhlí nebo třeba mokré dřevo.“ Naprostou samozřejmostí by mělo být nespalování plastů a domovního odpadu, protože při jeho spalování mohou do ovzduší unikat nebezpečné látky, když už se odhlédne od zanášení spalinových cest.

Kotle na pevná paliva je jejich majitel či nájemce bytu nebo rodinného domu povinen nechat odborně zkontrolovat jednou za 36 měsíců.

DŘÍVE JSME PSALI:

Nastavení záloh při změně dodavatele elektřiny nebo plynu

Nikola Macáková — 17. 10. 2023
Výše záloh na dodávku elektřiny, plynu nebo tepelné energie musí být stanovena nejvýše v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby v ná...

Údaje o kontrole odborný servis ohlašuje do integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností,“ vysvětluje Eduarda Hekšová a varuje: „Za neprovedení kontroly hrozí provozovateli kotle pokuta až do výše 20 tisíc korun.“ Fyzické osoby provozující plynové kotle tuto povinnost nemají, ale i tak se jim doporučuje odborné kontroly zajišťovat s ohledem na optimální nastavení plynového kotle a na možné dopady na výši pojistné plnění v případě škody způsobené kotlem. „Pojišťovny ve svých podmínkách obvykle stanoví povinnost pro pojištěného řádně se starat o údržbu pojištěné věci, včetně provádění předepsaných servisů a revizí podle právních předpisů, technických norem nebo pokynů výrobce,“ konstatuje Eduarda Hekšová a uzavírá: „To je velmi široce stanovená povinnost, a proto nelze než doporučit spotřebitelům nezanedbávat ani pravidelné kontroly plynových kotlů.“

dTest, red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu