Pedagogická komora žádá poslance o navýšení školského rozpočtu

Publikuje: David Bárta — 30. 11. 2022
Zdroj: Mgr. Radek Sárközi / Pedagogická komora, z. s. (tiskový servis) & redakce
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Pedagogická komora žádá poslance o navýšení školského rozpočtu

Vedení Pedagogické komory, z. s., podporuje poslanecké pozměňovací návrhy, které dodatečně navyšují rozpočet pro školství na rok 2021.

K tématu se dnes redakci vyjádřil prezident Pedagogické komory Radek Sárközi s tím, že za Pedagogickou komoru, z. s., jsme podpořili všechny pozměňovací návrhy, které navyšují finance pro školství, ať už je podali poslanci za opozici či koalici. Stejně jsme postupovali i v minulých letech, neboť české školství bylo a stále bohužel je výrazně podfinancované…

Pozměňovací návrhy k zákonu o státním rozpočtu na rok 2021

Platy učitelů i dalších pedagogických pracovníků se v letošním roce vůči průměrné mzdě v ČR snížily. V roce 2023 vláda Petra Fialy plánuje jejich další propad. Platová úroveň ve školství se tak v příštím roce vrátí o 4 roky zpět – do stavu v roce 2019. To je v přímém rozporu s předvolebními sliby (viz například příloha, kde ODS slibovala v roce 2019 učitelům 150 % průměrných mezd) a především s programovým prohlášením současné vlády: „Garantujeme kvalitní platové ohodnocení pedagogických pracovníků a udržíme jejich platy na úrovni 130 % průměrné hrubé měsíční mzdy,“ upřesnil Sárközi.

Z aktuálních dat vyplývá, že pedagogičtí pracovníci nesou zátěž současné ekonomické krize ve vyšší míře než ostatní profese (jejich platy se propadají vůči průměrné mzdě v ČR). Paradoxní je, že právě učitelé nesou ze všech profesí největší zátěž spojenou s příchodem uprchlíků z Ukrajiny (počty žáků ve třídách skokově narostly o více než 50 000 ukrajinských dětí, které neovládají češtinu, a vyžadují proto intenzivní péči pedagogů).

Navýšení školského rozpočtu podporují kromě Pedagogické komory, z. s., rovněž školské odbory (ČMOS PŠ), Unie školských asociací CZESHA, Asociace ředitelů ZŠ nebo Svaz průmyslu a dopravy. V roce 2019  navrhovala KDU-ČSL navýšení ONIV o půl miliardy korun. Poslanci ODS, TOP09, STAN, České pirátské strany i KDU-ČSL podali v roce 2019 pozměňovací návrhy k zákonu o státním rozpočtu na rok 2020 s navýšením financí na platy učitelů v řádu miliard korun,“ vysvětlil Radek Sárközi.

Poslanecké pozměňovací návrhy (státní rozpočet na rok 2020)

„Proto věřím, že obdobné pozměňovací návrhy, které nyní podávají poslanci ANO a SPD podpoří nejen opozice, ale i koalice. Zároveň očekávám, že pozměňovací návrhy, které nyní podávají poslanci za koaliční strany, podpoří poslanci obou opozičních stran,dodal závěrem prezident Pedagogické komory.

Přehled opozičních pozměňovacích návrhů k zákonu o státním rozpočtu na rok 2023 (kapitola 333 MŠMT)

DŘÍVE JSME PSALI:

David Bárta — 

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu