Padrino Krejčíř: zrození českého gangstera aneb tichá válka kmotrů

AKTUALIZOVÁNO VIDEO
Publikuje: Lukáš Závodský — 14. 04. 2023
Zdroj: @toptemata7388
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Padrino Krejčíř: zrození českého gangstera aneb tichá válka kmotrů

V devadesátých letech minulého století se v České republice začala formovat mafiánská scéna.

Jedním z nejznámějších gangsterů té doby byl Radovan Krejčíř, který se proslavil svými podnikatelskými aktivitami a kontroverzními vztahy s policií. Rozsáhlému tématu se podrobně věnuje spolupracovník redakce Lukáš Závodský na partnerském YouTube kanále TOP témata.

V podrobně zpracované video sérii se dozvíte, jak Krejčíř přišel ke svému obrovskému majetku, jaké měl interakce s českým podsvětím a rovněž i velmi úzké vazby na bývalé vrcholně postavené politiky či policisty. Korupce byla to nejmenší, co se odehrávalo v České republice!

V úvodu musíme zmínit skutečnost, že se jedná dodnes o velmi sledované, čtené a diskutované kontraverzní téma. 90´léta a české podsvětí – nájemné vraždy, mafie, vydírání, drogy, prostituce, korupce, nekalý byznys a mnoho dalšího z bohaté trestné minulosti českých bossu, v čele s uprchlým Radovanem Krejčířem.

Radovan Krejčíř aneb zrození českého Gangstera. Zdroj/Grafika: Lukáš Závodský / UdálostiExtra.cz

Radovan Krejčíř se narodil v roce 1968 v Ostravě. V mládí se věnoval sportu, ale brzy se začal zajímat o byznys. V roce 1990 se přestěhoval do Prahy a začal podnikat. Jeho prvním úspěšným podnikem byla firma na dovoz a prodej alkoholu.

V té době se v Česku začala formovat mafiánská scéna a Krejčíř se stal jedním z jejích představitelů. Spolupracoval s různými gangstery a podnikal v oblasti prostituce, drog a hazardu. Jeho jméno se objevovalo v souvislosti s řadou kriminálních případů.

V roce 2005 byl Krejčíř zatčen a obviněn z řady trestných činů, včetně vraždy. Podařilo se mu však uprchnout do Jihoafrické republiky, kde pokračoval v podnikání a navázal kontakty s tamní mafií. „Téměř rok po jeho útěku z vily označila policie jako hlavní organizátorku útěku jeho manželku; stíhání bylo zastaveno s odůvodněním, že se jedná o osobu blízkou. Luxusní vila, jejíž původní hodnota byla vyčíslena na zhruba 400 milionů korun, dosud zeje prázdnotou,“ uvádí veřejní zdroj Wikipedia.

Jeho přezdívka „Padrino“ naznačuje jeho vliv a moc v kriminálním světě. Krejčíř se stal symbolem českého gangstera, který dokázal vydělat velké peníze a získat si respekt mezi ostatními gangstery.

Nicméně jeho kriminální činnost byla nakonec odhalena a Krejčíř byl v roce 2013 v Jihoafrické republice odsouzen na 35 let vězení za únos, loupeže a také pokus o vraždu.

Jihoafrická republika

Dne 21. dubna 2007 byl v 18:00 zadržen jihoafrickou policií na mezinárodním letišti Olivera Tamba v Johannesburgu], když přicestoval údajně na falešný pas se jménem Egbert Jules Savy z Madagaskaru.[13] Na akci se podílely bezpečnostní složky z více než pěti zemí včetně přispění české civilní rozvědky. Česká republika zahájila jednání s úřady JAR o jeho vydání. Ministerstvo spravedlnosti tehdy předpokládalo, že k vydání dojde v řádu týdnů až měsíců. Nakonec ale JAR nepovolila vydání Krejčíře do České republiky, protože Krejčíř podal žádost o azyl, která sice byla zamítnuta, ale o Krejčířově odvolání proti zamítnutí dosud rozhodnuto nebylo. Zároveň podle informací z roku 2013 Krejčíř do JAR přicestoval legálně,“ uvádí Wikipedia.

V roce 2011 mu úřady zkonfiskovaly luxusní sportovní automobily Lamborghini a Ferrari. Hodnota Krejčířova majetku v Jihoafrické republice se odhaduje na 13 milionů randů (přibližně 25,5 milionů Kč).

V květnu 2012 Vrchní soud v Praze potvrdil (v nepřítomnosti) jeho souhrnný osmiletý trest vězení. V listopadu téhož roku jej Městský soud v Praze shledal vinným za daňový únik v jihlavské společnosti M5 ve výši půl miliardy korun. Uložil mu, vedle povinnosti zaplatit pokutu ve výši tří milionů korun, souhrnný jedenáctiletý trest vězení, který již také zahrnuje jeho předchozí osmiletý trest. Rozsudek zatím není pravomocný.

Po příjezdu do JAR Krejčíř navázal kontakty s tamním podsvětím. Je spojován s nejméně deseti vraždami svých spolupracovníků a nepřátel, zavražděni byli například německý obchodník s automobily Uwe Gemballa, majitel striptýzových barů Lolly Jackson, údajný šéf tamního podsvětí Cyril Beeka či libanonský podnikatel Bassam Issa zvaný Černý Sam. V roce 2013 ho média obviňovala z toho, že se pokouší ovládnout kriminální scénu v Kapském Městě. V červenci 2013 těsně unikl pokusu o vraždu – bylo na něj vypáleno několik střel z dálkově ovládaného zbraňového mechanismu ukrytého v prázdném Volkswagenu Polo naproti přes parkoviště. Vrah se však netrefil a auto bylo posléze odpáleno pomocí dálkově ovládané nálože. Podle listu Sunday World si Krejčíř vybudoval blízké vztahy s tamní vlivnou figurou Markem Lifmanem. Podle jiného deníku se Krejčíř zná se synem jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy Duduzanem. Sdílejí prý spolu vášeň pro rychlé motorky,“ píše se na Wikipedii.

V listopadu 2013 došlo k výbuchu nastražené nálože v Krejčířově obchodě v Bedfordview, při kterém zahynuli dva jeho spolupracovníci. Podle jihoafrických médií došlo v okolí Radovana Krejčíře v letech 2009–2013 celkem ke 12 vraždám.

Dne 15. listopadu 2013 nařídil jihoafrický finanční úřad kvůli podezření z daňového úniku zablokování Krejčířova movitého i nemovitého majetku. O týden později Krejčíře zadržela jihoafrická policie kvůli pokusu o vraždu a únos.  24. srpna 2015 došlo k oznámení rozsudku, soud v JAR uznal Radovana Krejčíře vinným z pokusu o vraždu, únosu a držení drog. V únoru roku 2016 byl v JAR odsouzen k 35 letům vězení.

Při razii dne 27. září 2015 bylo v několika celách nalezeno několik kusů zakázaných předmětů, jedna z prohlížených cel byla i cela Radovana Krejčíře. Mezi nalezenými předměty byla i pistole, munice, nůž, předmět, který by mohl být taserem, pepřový sprej, šroubovák, 10 mobilních telefonů, USB flashdisk, diář obsahující jména svědků a vyšetřovatelů v případu Radovana Krejčíře a náčrtek detailní mapy vězeňské budovy. Útěk byl plánován na dobu příštího soudního slyšení v říjnu 2015,“ uvádí Wikipedia.

Bylo oznámeno, že pro bezproblémový útěk Radovana Krejčíře bylo připraveno 246 milionů randů (cca 18 milionů amerických dolarů, cca 434 milionů Kč). Součástí přípravy bylo předání úplatku ve výši 1,5 milionu randů třem vězeňským strážcům, ti měli umožnit bezpečný útěk Radovana Krejčíře. Zdroje blízké vyšetřování oznámily, že tito strážci již byli identifikováni a jejich uvěznění bude bezprostředně následovat. Krejčíř byl přesunut na podzemní samotku poté, co bylo zjištěno, že pro útěk z vězení byl připraven vrtulník. Část z 246 milionů randů byla použita na zaplacení vrtulníku, který měl Krejčíři umožnit hladký odlet na letiště, část peněz byla určena pro zaplacení lidí (včetně uplacených policistů) a část peněz byla určena na zaplacení letadla, které by umožnilo Krejčířovi opustit zemi.

17. března 2018 rozhodl jihoafrický soud o vydání Krejčíře do České republiky. V prosinci téhož roku uplynula zákonná lhůta o rozhodnutí k vydání do ČR, ale k vydání prozatím nedošlo. V lednu roku 2019 Krejčíř prohlásil, že za azyl v Jihoafrické republice zaplatil 2,5 milionu randů prezidentovi JAR Jacobovi Zumovi. V srpnu téhož roku byla jihoafrickou justicí zamítnuta žádost o přeložení Radovana Krejčíře do jiné věznice, Krejčíř se obával toho, že by ve stávajícím vězení mohl být zavražděn. V listopadu roku 2019 získal zpět prohlášením české občanství,“ dodává k rozsáhlému tématu veřejný zdroj.

Zrození českého gangstera bylo spojeno s obdobím transformace společnosti po pádu komunismu. Radovan Krejčíř se stal jedním z nejvýraznějších představitelů této éry, která byla plná nejistoty a nestability. Jeho příběh je připomínkou toho, jak daleko může zajít lidská chamtivost a touha po moci.

Aktualizováno o bonusový díl: kudy a kam utekl Krejčíř?

Závěrem musíme zmínit skutečnost, že veškeré informace, které jsou zveřejněny v přiložených video příspěvcích vycházejí pouze z dostupných zdrojů, které autor reportáží použil a nemusí se ztotožňovat s názorem redakce.

DŘÍVE JSME PSALI:

Vratislav Mynář a tajemná komnata. Odklánění peněz v režii kancléře

Lukáš Závodský — 17. 03. 2023
Za desetileté prezidentské období Miloše Zemana se na pražském hradě a nejen tam událo soustu kontraverzních věcí.
Použité zdroje: Lukáš Závodský, YouTube TOP témata, Wikipedia

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu