Nejrizikovější období v roce začíná, varují záchranáři

Publikuje: Jana Malá — 27. 06. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Nejrizikovější období v roce začíná, varují záchranáři

Máme před sebou jedno z nejrizikovějších období v roce, letní prázdniny, které naplno startují už tento týden.

Statistika mluví jasně – v červenci a v srpnu již tradičně evidujeme o několik stovek výjezdů více, než během ostatních měsíců v roce. Krajští záchranáři proto vzkazují: dávejte na sebe pozor, zklidněte provoz a užijete si letní dny ve zdraví. Uvedl v úvodu tiskový mluvčí záchranné služby kraje Vysočina Petr Janáček.

(NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná. Zdroj: ZZS kraje Vysočina / Petr Janáček (tiskový servis)

V průměru více jak osm tisíc výjezdů uskuteční každoročně Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina během dvouměsíčních letních prázdnin. „Nejčastějším důvodem zásahu bývají nejrůznější somatické obtíže, jejichž riziko vzniku v horkých dnech logicky stoupá. Naši záchranáři se tak v létě ve vysoké míře setkávají s diagnózami jako kolaps, dušnost, vysoký krevní tlak či bolest na hrudi. Nemalou část výjezdů však tvoří i úrazy, ke kterým nejčastěji dochází v souvislosti s volnočasovými aktivitami. Jedná se o zranění způsobena pádem z kola či koloběžky, při turistice nebo při pobytu u vody. Pojďme to změnit! Rádi bychom vyvrátili pár nejčastějších mýtů, které se nezakládají zcela na pravdě,“ uvedl mluvčí záchranné služby.

MÝTUS #1: Nemohu se utopit, umím přeci plavat.

Logo. (NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná. Zdroj: ZZS kraje Vysočina / Petr Janáček (tiskový servis)

Při koupání a trávení času u vody bychom měli dodržovat několik základních pravidel. Především neskákat do neznámých míst, nepřeceňovat své síly a plavecké dovednosti a v neposlední řadě se vyvarovat konzumaci alkoholu, který riziko úrazu či tonutí mnohonásobně zvyšuje. Tvrzení, že lidem, co umí plavat se nemůže nic stát, je omyl. Je třeba si uvědomit jeden zásadní fakt, a to ten, že naprostá většina utonulých osob jsou právě plavci. Ohrožení jsou ale i neplavci, převážně ti nejmenší. Zcela zásadní pravidlo tak zní – nikdy, ale opravdu NIKDY nenechávejte malé děti u vody bez dozoru. Každá, byť jen malá chvilka nepozornosti, může vést k tragédii obřích rozměrů. Především majitelé zahradních bazénů a jezírek by se tak vždy měli při odchodu ujistit, že mají bazén dostatečně zabezpečený tak, aby se k němu v jejich nepřítomnosti nemohlo dítě dostat.

MÝTUS #2: Helmy jsou jen pro děti.
Omyl – helmy se vyrábí ve všech možných velikostech a barvách jak pro děti, tak i pro dospělé. I přesto, že zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost nošení helmy na kolo pouze dětem a mladistvým do 18 let, měla by být tato výbava nedílnou součástí každého cyklisty, bez ohledu na věk. Naprosto vás chápeme. Nejspíš si v ní nepřipadáte ani trochu atraktivně, ale vězte, že v případě nehody je to, zda jste či nejste „IN“, zcela nepodstatné. Používání ochranných pomůcek při jízdě na kole, elektrokole, koloběžce či bruslích prokazatelně snižuje riziko vážných úrazů a mnohdy i doživotních následků. A zdraví přeci chceme být v každém věku, nejen v tom dětském.

MÝTUS #3: Ten les znám jako své boty.
Léto je obdobím, kdy vyráží na výlety i ti z nás, co běžně turistice neholdují. Z romantické procházky lesem či přírodou, kde není ani živáčka, se ale může v případě úrazu nebo jiné zdravotní komplikace stát nezáviděníhodná situace. Navést posádku záchranné služby na místo, kde se aktuálně nacházím například se zlomeným kotníkem, nemusí být úplně jednoduché ani pro toho, kdo zná lokalitu kolem sebe, jako své boty. V takových situacích je neocenitelným pomocníkem mobilní aplikace ZÁCHRANKA, kterou lze bezplatně stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu. Pokud vytočíte tísňovou linku přímo z této aplikace, tak může operátor díky GPS souřadnicím jednoduše a přesně lokalizovat místo události. Pomoc, která je na cestě k vám, tak bude daleko rychlejší, než při zdlouhavého vysvětlování u jakéhože smrku v lese, severovýchodně od paloučku nedaleko Vepříkova se nacházíte.

MÝTUS #4: Když nemám žízeň, nemusím pít.
Že vysoké teploty ohrožují převážně starší osoby? Ano, i ne. Přesto, že jsou právě senioři nejvíce ohroženou skupinou, mohou vysoké teploty způsobit vážné komplikace i mladším ročníkům a dokonce i dětem. Rádi bychom tedy připomněli již stokrát připomínané. „Během tropických dnů je nutné omezit pohyb na přímém slunci na minimum, nosit pokrývku hlavy a dodržovat dostatečný pitný režim. A to i v případě, že žízeň v danou chvíli nemáme. Když se totiž tělo přihlásí o slovo a pocit žízně nastane, pak už je většinou pozdě,“ dodal závěrem mluvčí záchranné služby.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu