Kabelová, satelitní a internetová televize jsou tři způsoby, jak sledovat televizní programy v domácnostech

Publikuje: David Bárta — 04. 11. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Kabelová, satelitní a internetová televize jsou tři způsoby, jak sledovat televizní programy v domácnostech

Kabelová, satelitní a internetová televize jsou tři způsoby, jak sledovat televizní programy v domácnostech. Jaké jsou v nich hlavní rozdíly.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu s tím, že každý z nich má své výhody i nevýhody, které ovlivňují volbu diváků. V tomto redakčním článku si představíme hlavní rozdíly mezi těmito typy televizního příjmu a podíváme se na to, jak se liší jejich nabídka, cena, kvalita a dostupnost.

Kabelová televize je založena na přenosu signálu prostřednictvím koaxiálního kabelu, který je napojen na televizor nebo set-top-box. Kabelová televize nabízí širokou škálu programů, včetně HD kanálů, filmových služeb a sportovních přenosů. Kabelová televize vyžaduje instalaci kabelové přípojky, která může být zpoplatněna operátorem. Kromě toho je třeba platit měsíční poplatek za balíček programů, který se pohybuje od několika stovek do několika tisíc korun. Kabelová televize je dostupná pouze v oblastech, kde je vybudovaná kabelová síť. Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu mělo v roce 2020 kabelovou televizi 1,2 milionu domácností v České republice .

Satelitní televize funguje na principu zachycení signálu ze satelitu pomocí paraboly, která je umístěna na střeše nebo balkoně domu. Satelitní televize poskytuje největší počet programů ze všech typů televizního příjmu, včetně zahraničních stanic a kanálů ve 4K rozlišení. Satelitní televize vyžaduje pořízení satelitního kompletu, který se skládá z paraboly, konvertoru a set-top-boxu. Cena satelitního kompletu se pohybuje od několika set do několika tisíc korun podle velikosti paraboly a kvality set-top-boxu. Některé programy jsou dostupné zdarma (tzv. free-to-air), jiné jsou šifrované a je třeba platit měsíční poplatek za dekódování signálu (tzv. pay-TV). Poplatek se liší podle operátora a balíčku programů a může dosahovat i několika tisíc korun měsíčně. Satelitní televize je dostupná téměř kdekoliv na území České republiky, pokud není omezena terénem nebo stavebními překážkami. Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu mělo v roce 2020 satelitní televizi 1,8 milionu domácností v České republice .

Internetová televize (IPTV) je založena na přenosu signálu prostřednictvím internetového protokolu (IP) přes pevnou nebo bezdrátovou síť. Internetová televize nabízí flexibilní a interaktivní způsob sledování televizních programů, které lze spouštět, zastavovat, přetáčet nebo vyhledávat v archivu. Internetová televize také umožňuje sledovat televizi na různých zařízeních, jako jsou počítače, tablety, smartphony nebo chytré televizory. Internetová televize vyžaduje dostatečně rychlé a stabilní internetové připojení, které může být ovlivněno počtem uživatelů, vzdáleností od zdroje signálu nebo kvalitou sítě. Kromě toho je třeba platit měsíční poplatek za službu internetové televize, který se pohybuje od několika stovek do několika tisíc korun podle operátora a balíčku programů. Internetová televize je dostupná všude tam, kde je možné se připojit k internetu. Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu mělo v roce 2020 internetovou televizi 1,1 milionu domácností v České republice .

Z uvedených informací vyplývá, že každý typ televizního příjmu má své specifické charakteristiky, které ovlivňují jeho výběr diváky.

Někteří lidé dávají přednost kabelové televizi pro její pohodlnost a širokou nabídku programů, jiní volí satelitní televizi pro její rozmanitost a kvalitu signálu, a další preferují internetovou televizi pro její flexibilitu a interaktivitu. Výběr závisí také na finančních možnostech a geografické poloze domácnosti.

V každém případě je dobré porovnat nabídky různých operátorů a vybrat si tu, která nejlépe odpovídá potřebám a zájmům diváků.

Použité zdroje: 
Telly | Dobře naladěná telka | Televize, internet a volání. (2023). Retrieved from https://telly.cz/
Český telekomunikační úřad. (2021). Zpráva o stavu elektronických komunikací v České republice za rok 2020. Retrieved from https://www.ctu.cz/sites/default/files/obsah/ctu/zprava-o-stavu-elektronickych-komunikaci-v-ceske-republice-za-rok-2020.pdf
Co je nejvýhodnější? DVB-T2, satelit, kabelová televize nebo IPTV? | Televizniweb.cz. (2018):Retrieved from   https://www.televizniweb.cz/2018/06/co-je-nejvyhodnejsi-dvb-t2-satelit-kabelova-televize-nebo-iptv/
Televize | KABELOVÁ TELEVIZE CZ s.r.o. – KTCZ. (n.d.). Retrieved from http://www.ktcz.eu/televize
Satelit, nebo internetovou televizi? – Dumazahrada.cz. (2022). Retrieved from https://www.dumazahrada.cz/clanek/satelit-nebo-internetovou-televizi-20220825.html

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu