Jak se vyhnout nechtěným vánočním dárkům: rady od psychologů a odborníků

Publikuje: David Bárta — 16. 12. 2023
Zdroj: David Bárta - redakční text
Úvodní stránka » Z domova » Jak se vyhnout nechtěným vánočním dárkům: rady od psychologů a odborníků

Vánoce jsou obdobím radosti, rodinného setkání a darování. Ale co když dostanete dárek, který jste vůbec nechtěli?

Jak se vyhnout tomuto „nešvaru“ a jak se vyrovnat s nechtěnými dárky? Podívejme se společně na několik rad od psychologů a odborníků.

Blíží se svátky a s nimi i radostné chvíle strávené s rodinou a přáteli. Avšak s nimi přichází i tradice výměny či darování vánočních dárků, která někdy může přinést i menší či větší komplikace. Máte také tu neblahou zkušenost dostávat dárky, které vám vůbec nesedí, a nevíte, jak s tím naložit? Že byste nechtěli znovu dostat ponožky, které již pět máte schované ve skříni? Skutečností je, že se s tímto problémem setkáváme takřka pravidelně.

Proč dáváme dárky?

Výzkum psychologie dávání dárků naznačuje, že existují dva cíle, které je třeba vzít v úvahu, když někomu dáváte dárek,“ uvádí web theconversation.com.

Prvním cílem je vyvolat radost u obdarované osoby. To většinou závisí na tom, zda je dar něčím, co si skutečně přeje.

Druhým cílem je posílení vztahu mezi dárcem a příjemcem. Tento efekt lze dosáhnout tím, že vyberete promyšlený a nezapomenutelný dárek – ten, který ukazuje, že dárce dobře zná obdarovaného. Často to znamená zjistit, co si někdo přeje, aniž byste se ho přímo ptali.

Můžete se dostat do situace, kterou lze přirovnat k hlavolamu.

Chcete-li někomu pořídit dárek, který si skutečně přeje, je samozřejmě nejlepší se ho přímo zeptat. Tento přístup může získat vysoké známky za vhodnost. Nicméně může selhat v projevení ohleduplnosti,“ píše se dále na webu theconversation.com.

Následující obrázek ilustruje tento problém (s mnou jako příkladovým příjemcem).

Při nákupu dárku je třeba vzít v úvahu dva rozměry: ohleduplnost a žádoucnost. Zdroj: blecke-u ze služby pixabay.com

Nejlepší dárek je ten, který si obdarovaný přeje a zároveň je promyšlený. Pro mě by to mohlo být tričko na zakázku s potiskem vtipu. Na druhou stranu ten nejhorší druh dárku není ani chtěný, ani promyšlený. Pro mě by to mohl být pár ponožek,“ uvádí se dále na webu.

Pak jsou tu žádoucí, ale nepromyšlené dary, jako jsou peníze, a nechtěné, ale velmi promyšlené dary, které by pro mě znamenaly oficiální pojmenování hvězdy na mou počest. Miluji astronomii, ale tohle prostě není nic pro mě,“ dodává v krátké citaci web theconversation.com.

Dárky, co vám nesedí: proč a jak to řešit?

S nesprávným dárkem se můžete setkat i přesto, že jste přesně specifikovali svá přání. Příčiny mohou být různé – od nepochopení přání až po chybějící komunikaci. Jak se vypořádat s tímto dilematem?

  1. Komunikace je klíčová: psychologové zdůrazňují význam otevřené komunikace. Mluvte s blízkými o svých preferencích a zájmech, abyste jim usnadnili výběr vhodného dárku. Předejdete tak nechtěným překvapením.
  2. Sebekontrola: když obdržíte dárek, který vám vůbec nesedí, buďte trpěliví a projevte vděčnost. Vyhněte se případným konfliktům, které by mohly zkazit vánoční atmosféru.
  3. Výměna a návrat: pokud je to možné, zkuste diskrétně zjistit, zda je možné dárek vyměnit nebo vrátit. Tímto způsobem se vyhnete situaci, kdy by dar, který nesedí, končil zapomenutý v rohu.

Rady od odborníků: jak se vyvarovat nevhodným dárkům

Zajímali jsme se o názory odborníků a psychologů na téma vánočních dárků. Eva Ikonomidu, autorka článku na blogu medium.seznam.cz, nabízí několik tipů:

  1. Poslouchejte: při rozhovoru s blízkými si všimněte, když padne nějaká zmínka o tom, co by je mohlo potěšit. Odpovědi na otázky typu „Co by sis přál(a) k Vánocům?“ mohou být inspirativní.
  2. Personalizace: snažte se vybrat dárek, který bude odpovídat konkrétním zájmům obdarovaného. Personalizované dárky většinou potěší více než univerzální varianty.
  3. Sázka na jistotu: pokud nejste úplně jisti, co by udělalo radost, sáhněte po univerzálních a oblíbených dárcích, jako jsou knihy, hudba nebo kosmetika.

Co míní odborníci?

V období před Vánoci se často uchylujeme k odborníkům a psychologům, kteří nám mohou poskytnout cenné rady ohledně umění vybírání dárků. Eva Ikonomidu, autorka článku na blogu medium.seznam.cz, se svým psychologickým pozadím zdůrazňuje klíčový význam komunikace a vnímání potřeb blízkých. Zde jsou některé z ní a dalších odborníků vyjádřené rady:

  1. Emocionální inteligence a komunikace:

Podle psychologů je klíčové rozvíjet emocionální inteligenci, tj. schopnost vnímat vlastní i cizí emoce. Eva Ikonomidu zdůrazňuje, že pečlivá pozornost k tomu, co říkají blízcí, může poskytnout nápady na ideální dárek. „Poslouchejte nejen slova, ale také náznaky emocí. Často lidé sdílí své přání nebo potřeby nepřímo,“ radí Ikonomidu.

  1. Personalizace a zájem o zájmy:

Odborníci na psychologii darování zdůrazňují sílu personalizace. „Pokud můžete spojit dárek s konkrétními zájmy obdarovaného, získáte na významu,“ vysvětluje psychoterapeutka Sarah Williams. Zajímání se o koníčky a záliby lidí kolem vás vám může pomoci při výběru dárku, který bude nejen praktický, ale i citlivý na individuální preference.

  1. Sázka na jistotu a obecná opatrnost:

Pokud nejste úplně jisti vkusem nebo potřebami obdarovaného, psychologové doporučují sáhnout po tzv. „bezpečných“ dárcích. „Univerzální dárky jako knihy, hudba, či kosmetika mohou být přijaty s radostí téměř každým,“ říká Ikonomidu. Tím minimalizujete riziko, že dárek nepadne vedle.

  1. Pozornost a přítomnost:

Podle odborníků je někdy nejlepším dárkem samotná pozornost a čas strávený společně. „Není vždy o velkých gestech. Někdy stačí, když darujete svůj čas a soustředěnou pozornost,“ vysvětluje psycholog David Harper. V hektickém světě může být jedinečný zážitek nebo sdílené chvíle cennější než materiální věc.

V závěru je tedy důležité nejen vybírat dárky s láskou, ale také projevovat vděčnost za ty, které dostáváme. Vánoce tak mohou být opravdovým časem spojení a radosti, kdy si vážíme nejen samotných dárků, ale také lásky a péče, kterou nám naši blízcí věnují.

Nejlepší dárek je pozornost

Vánoce by měly být o radosti a spojení s blízkými. Darování je příležitostí pro vyjádření lásky a pozornosti. I když dárek nebude stoprocentně trefený, může být věnován s láskou a dobrým úmyslem. A nakonec, někdy je nejlepším dárkem samotná přítomnost a sdílení společných chvil.

Pravidla opětovného obdarovávání podle odborníka na etiketu a protokol Williama Hansona, který je zveřejnil na serveru bbc.co.uk.

  • Zvažte kvalitu dárku, který znovu obdarováváte. Vždycky říkám, že pokud to rozdáváte, je to pravděpodobně proto, že se vám to nelíbilo.
  • Opětovné darování je v pořádku, pokud je to něco, co již vlastníte. Jediný případ, kdy jsem byl znovu obdarován, byl, když jsem dostal duplikát, nebo pokud je to něco, čeho máte hodně, jako jsou vonné svíčky nebo bonboniéry.
  • Musíte se ujistit, že mezi osobou, která vám ji dala, a osobou, které ji dáváte, jsou alespoň čtyři nebo pět stupňů oddělení.
  • Pokud je ručně vyrobený nebo domácí, nikdy ho nedarujte – buď se s ním smíříte, nebo ho vyhodíte do koše.
  • Pokud máte přátele, kteří vám neustále dávají nevhodné dárky, možná si budete muset najít lepší přátele.
Použité zdroje: medium.seznam.cz, theconversation.com, bbc.co.uk, redakční informace a zdroje
(redakční text – D. Bárta)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme autorské články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články z historie. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín.

UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu