Hrad Vildštejn aneb krásná zákoutí Chebska

FOTOGALERIE
Publikuje: Nikola Macáková — 27. 05. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Hrad Vildštejn aneb krásná zákoutí Chebska

Hrad Vildštejn je u nás nejstarším hradem, který je stále v provozu. Zmínky o hradu jsou již z poloviny 12. století.

Hrad se nachází ve městě Skalná, nedaleko Františkových lázní. Vildštejn (německy Wildstein) je románský hrad přestavěný na zámek v okrese Cheb. Nachází se na kamenném ostrohu nad potokem Sázek ve městě Skalná. Je chráněn jako státní kulturní památka,“ uvádí k tématu Wikipedia.

Hrad vznikl okolo roku 1200 a patří tedy k nejstarším českým hradům. „Prvním známým majitelem byl Gerold uváděný k roku 1224. O rok později byl pánem hradu Vojtěch Nothaft. Rod Nothaftů držel hrad do roku 1299, poté ho prodali Janu Rabovi z Mechelsgrünu. Jeho potomci měli panství v držení až do roku 1349, kdy ho prodali rodu Frankengrünerů z Chebu, které v držení panství po sto letech roku 1439 vystřídali Gumerauerové. Od nich koupili hrad i panství Šlikové, po deseti letech pak Wirspergové a v roce 1596 Trautenbergové, kterým panství patřilo až do roku 1799. V letech 1799–1884 na panství hospodařili Wilhelmové, poté až do první světové války Wolkenstein-Trostburgové a do druhé světové války továrnická rodina Geipelů,“ píše dále k tématu Wikipedia.

Na počátku 15. století byl hrad poprvé zásadně rozšířen, v 16. století bylo částečně zastavěno nádvoří. Kolem roku 1783 byl v předhradí postaven dvoukřídlý zámek.

Krátce po roce 1607 hrad Vildštejn odkoupili Trautenbergové, kterým hrad přestal vyhovovat. Proto si v roce 1783 vystavěli v jeho předhradí zámek. Trautenbergové však se svými poddanými nevycházeli právě nejlépe, neboť jim ukládali nadměrné roboty. Navíc vedli s Chebem spory o právo várečné. Po roce 1799 docházelo k častému střídání majitelů – Wilhelmové, Wolkenstein-Trostburgové, továrník Geipel a jeho rodina – ovšem nikdo z nich se zde výrazněji nepodepsal. Hrad přestal jako šlechtické sídlo sloužit již krátce po založení zámku (od roku 1843 byl hrad využíván jako sladovna), zámek to samé čekalo v polovině 19. století. Nejprve sloužil měšťanům jako obytná budova, později i k hospodářským účelům. Ve druhé polovině 20. století patřil pod státní statek a chátral. Teprve v roce 1985 se započalo s celou rekonstrukcí hradního areálu. Od roku 1999 je hrad v soukromém vlastnictví,“ upřesňuje internetová encyklopedie.

Od roku 2001 je hrad přístupný veřejnosti. V přízemí hradu se nachází malý a velký rytířský sál, kde je zřízena restaurace Hodovna s tradiční českou kuchyní a domácí výrobou uzenin. V románské kapli, která je původní částí hradu jsou uloženy ostatky ženy, které zde byly v roce 1987 nalezeny zazděné v komínové šachtě. V prvním patře byl zřízen pseudorománský sál, kde se konají kulturní akce, konference, svatby a další. Celé druhé poschodí je vyhrazeno pro hasičské muzeum se značným množstvím pozoruhodných historických exponátů.

V rámci republikového programu Náš venkov 2020 získala obec Skalná za rekonstrukci hradu cenu Patria Nostra.

VILDŠTEJN JE ZACHRÁNĚN!
Zlomovým okamžikem se pro Vildštejn stal, dle zjištěných informací redakce rok 1999, kdy jej zakoupil pan Miroslav Pumr, který po dvou letech rozsáhlé rekonstrukce hrad otevřel veřejnosti. Slavnostního otevření se účastnila zástupkyně rodu zakladatelů hradu Vildštejn, baronka Marie Terezie Nothaft. Miroslav Pumr byl za obnovu rodového sídla povýšen do rytířského stavu s právem užívat titul rytíř. Zámek se dočkal opravy zdiva a nové střechy, další proměny ho čekají. Budova hradu nyní vyžaduje rekonstrukci střechy a krovu, která bude v blízkých letech realizována.

Dnes se město Skalná může opět pyšnit majestátní dominantou, kterou hrad představuje. V roce 2020 získali ocenění Patria Nostra za Karlovarský kraj v projektu Náš venkov 1990 – 2020.

TIP redakce: ubytování v nedalekém okolí
Hrázděný statek Mýtinka je malebný objekt nacházející se nedaleko obce Vojtanov na Chebsku, v blízkosti hradu Vildštejn. Tento statek je přestavěný na apartmány a nabízí stylové ubytování pro širokou veřejnost.

Statek Mýtinka je zachovalým příkladem tradiční chebské architektury. Jeho původní stavba pochází z 18. století, avšak byla citlivě zrekonstruována a přizpůsobena moderním potřebám. Při rekonstrukci bylo dbáno na zachování autentických prvků hrázděného stylu, který dodává objektu osobitý a příjemný ráz.

Hrázděný statek – apartmán Mýtinka. Zdroj: Petra Milotová / Apartmán Mýtinka (publikováno se svolením autora)

Apartmány v hrázděném statku Mýtinka nabízejí komfortní a stylové ubytování. Každý apartmán je vkusně zařízený a vybavený veškerým potřebným vybavením, které zajišťuje pohodlný pobyt hostů. Interiéry jsou laděny do rustikálního stylu s důrazem na detaily, které vytvářejí útulnou atmosféru.

Hosté mají možnost využít přilehlého venkovního prostoru, kde se nachází zahrada nebo terasa, které poskytují příjemné místo pro odpočinek a relaxaci. Okolí statku nabízí také krásné příležitosti k procházkám a výletům do přírody, ať už se jedná o vycházky do okolních lesů nebo návštěvu nedalekého zmiňovaného hradu Vildštejn či hradu Seeberg (též Ostroh), jenž je hrad nacházející se v Ostrohu, části obce Poustka též v okrese Cheb. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hrad Seeberg (Ostroh) poblíž Chebu, západní Čechy. Zdroj: Karelj (volné dílo) licence; Creative commons.

Hrázděný statek Mýtinka je ideálním místem pro ty, kteří si přejí strávit klidnou dovolenou v malebném prostředí s možností objevovat okolní krajinu a památky. Jeho atmosféra a vkusně zařízené apartmány nabízejí hostům příjemný pobyt a nezapomenutelné zážitky.

Za zmínku stojí také legendární Františkovy Lázně, které jsou od krásného ubytování apartmánu Mýtinka vzdáleny asi 5,5km. Léčivé účinky zdejších pramenů jsou celosvětově známy již od 15. století.

Národní třída známá též jako Kolonáda, ve Františkových Lázních s místním kasinem. Zdroj: Zipacna1 / CC BY 3.0

Zajímavost
Vodu z pramenů používali nejen místní obyvatelé, nýbrž byla prodávána i po celém Německu. V roce 1700 prodej františkolázeňské vody v Německu převýšil objem vody pocházející ze všech německých lázní. Město bylo založeno v roce 1793 císařem Františkem I. Po Františkovi I. nese město svoje jméno. Za zakladatele lázeňského provozu jako prvních slatinných lázní na světě je považován lékař Bernhard Adler (1753–1810), rodák z Chebu,“ uvádí k tématu internetová encyklopedie.

Použité zdroje: Wikipedia (Vildštejn), Wikipedia (Frantyškovy Lázně)
(redakční text) *

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu