Home staging může navýšit prodejní cenu nemovitosti až o 20 %

Publikuje: Tomáš Skolek — 20. 12. 2022
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Home staging může navýšit prodejní cenu nemovitosti až o 20 %

Dle průzkumu International Association of Home Staging Professionals může home staging navýšit cenu, za jakou se nemovitost prodá, až o 20 %.

První dojem je důležitý nejen při setkání s lidmi, ale také při prohlížení si potenciálního nového domova. Dnes už tak realitním trhem rezonují nejen profesionálně nafocené fotografie nabízených domů či bytů, ale také takzvaný home staging. Jde o určitou kombinaci interiérového designu a marketingu, jehož cílem je nejen udělat dobrý první dojem na potenciální kupce, ale také pomoci zájemcům lépe si představit daný prostor zabydlený a v neposlední řadě urychlit prodej nemovitosti a zvýšit cenu, za kterou se ve finále prodá.

Home staging je relativně nová služba na realitním trhu, která ovšem rychle nabývá na popularitě. Její podstatou je připravit dům či byt určený k prodeji k profesionální prezentaci na realitním trhu. Jde tudíž zjednodušeně řečeno o určitý druh interiérového designu spojeného s marketingem. „Home staging připraví nemovitost tak, aby zájemci měli možnost si při prohlídce představit, jak by v daném prostoru mohli žít právě oni. Cílem je dosáhnout toho, aby dům či byt působil co nejatraktivněji pro co největší počet možných zájemců, což může zrychlit prodej a zvýšit cenu, za kterou se nemovitost nakonec prodá,“ říká Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.

Home staging by měl zdůraznit přednosti daného domu či bytu, aby byl pro potenciální kupce lákavější. Především by měl ale připravit nemovitost tak, aby byl její prodej pro současného majitele finančně co možná nejvýnosnější.

Home staging naživo i virtuálně

Home staging běžně zahrnuje například novou výmalbu interiéru, vybavení vhodným nábytkem, který prostor ideálně podtrhne (přičemž může jít o opětovné použití původního nábytku, nebo o nábytek zapůjčený speciálně pro tento účel), doplnění o vhodné osvětlení a bytové dekorace, pokojové rostliny a podobně. Další možností je poté využít takzvaného 3D home stagingu, kdy se principy procesu uplatní pouze ve virtuální vizualizaci. „Výhodou je ušetření nákladů za úpravy nemovitosti či pořízení nábytku a dekorací, nevýhodou pak samozřejmě to, že potenciální zájemci nemohou do takto upraveného prostoru vstoupit na živo,“ komentuje Lumír Kunz.

Výrazně rychlejší prodej s až 20% nárůstem ceny

Benefity vyplývající z home stagingu dokládají i data a statistiky. Dle americké National Association of Realtors (NAR) uvedlo 41 % makléřů zastupujících kupce, že home staging zvýšil zájem jejich klientů přijít na prohlídku nemovitosti. Celých 93 % realitních makléřů se poté shodlo, že nemovitosti upravené home stagingem jejich klienti hodnotí pozitivněji než nemovitosti neupravené. Více než polovina makléřů zastupujících prodávající také u nemovitostí upravených home stagingem zaznamenala rychlejší prodej, u 31 % dokonce šlo o významné zrychlení. Podle společnosti Professional Staging jsou takto upravené nemovitosti před prodejem inzerované o 73 % kratší dobu než nemovitosti, které home stagingem neprošly. A dle průzkumu International Association of Home Staging Professionals může home staging navýšit cenu, za jakou se nemovitost prodá, až o 20 %.

Tři z deseti realitních makléřů tak dle zprávy NAR prodávajícím home staging vždy doporučují. Pokud jde o konkrétní místnosti vhodné pro home staging, 46 % kupců za nejdůležitější považuje staging obývacího pokoje, 43 % staging ložnice a 35 % staging kuchyně.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu