Cena zlata prudce roste. Mohla by dosáhnout hodnoty až tři tisíce dolarů za unci

Publikuje: David Bárta — 06. 03. 2024
Zdroj: Mgr. Petra Ďurčíková
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Cena zlata prudce roste. Mohla by dosáhnout hodnoty až tři tisíce dolarů za unci

V nedávné době jsme byli svědky prudkého nárůstu ceny zlata, která nyní dosahuje úrovně 50 tisíc korun za trojskou unci, což odpovídá přibližně 2100 USD.

Experti odhadují, že do roku 2028 by mohla cena dosáhnout až 3000 dolarů za unci. Tématu se dnes věnovala Mgr. Petra Ďurčíková z pear__media, která o tom informovala náš magazín.

V nedávné době došlo k výraznému nárůstu ceny zlata, které nyní míří k hranici 50 tisíc korun za trojskou unci, přibližně 2100 USD. Očekává se, že do roku 2028 může cena vzrůst až na 3000 USD za unci.

Predikce budoucí ceny zlata je komplikovaná, neboť je ovlivněna mnoha faktory. Cena zlata v korunách závisí na aktuálním směnném kurzu dolaru. Mezi hlavní faktory ovlivňující cenu patří kurz dolaru, poptávka, úrokové sazby, inflace, politické a ekonomické krize, nebo předpokládaný pokles produkce zlata.

Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy na serveru kurzy.cz, vysvětluje, že cena zlata prochází osmiletými cykly. Nyní jsme na začátku nového cyklu, který může vést k významnému nárůstu ceny. Historická data ukazují, že během těchto cyklů cena zlata obvykle stoupá, přičemž aktuální cyklus by mohl vrcholit v roce 2028 s cenou unce až 3000 USD.

DŘÍVE JSME PSALI:

Světové centrální banky zkupují zlato. Zásoby ČNB jsou minimální

David Bárta — 29. 11. 2022
Začátkem listopadu uvedla Světová rada pro zlato (WGC), že centrální banky a jiné finanční instituce pokračují v hromadění zlata.

I když je zlato často považováno za investici, ve skutečnosti slouží spíše jako uchovatel hodnoty. Jeho cena odráží ztrátu hodnoty peněz. Pilíšek uvádí, že v letech 2027 až 2028 by cena unce mohla dosáhnout alespoň 70 000 korun, což představuje další nárůst o 40 %. Doporučuje však s nákupem počkat, dokud cena neklesne na přibližně 47 000 korun.

Použité zdroje: kurzy.cz, pear__media,
Text: Mgr. Petra Ďurčíková & redakce*

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu