Chcete mít pořádek ve svých financích? Jeden bankovní účet nestačí

KOMERČNÍ ČLÁNEK
Publikuje: David Bárta — 20. 02. 2023
Zdroj: Lada Bel
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Chcete mít pořádek ve svých financích? Jeden bankovní účet nestačí

Rádi byste si pohlídali finance? Pro přehledné osobní účetnictví doporučujeme sjednání doprovodného účtu k tomu běžnému.

A navrch vám dáme pár tipů, jak si ve svých financích udržet pořádek.

Plánování měsíčního rozpočtu

Plánování rozpočtu je užitečným způsobem, jak získat přehled o svých financích. Důležitou součástí takového plánování je rozdělení peněz do jednotlivých skupin. Roztřiďte si svůj příjem do kategorie týkající se nájmu, splátek či dalších poplatků, do kategorie s výdaji na běžný provoz (jídlo, drogerie, oblečení) a do kategorie určené ke spoření či zhodnocování peněz. Díky pravidelnému plánování rozpočtu získáte povědomí, kolik zhruba a za co utratíte.

Přehledně se dvěma účty

Proč byste mohli ocenit druhý účet, když už jeden máte? Jestliže vám z vašeho měsíčního rozpočtu zbyde něco navíc, je dobré peníze uložit stranou. Odložené peníze, které se vám na druhém účtu hromadí, pak oceníte při náhlých nečekaných výdajích – například při pořizování nové pračky, ledničky apod. Dnes již banky nabízejí přímo spořicí účet, který má výhodný úrok, zároveň z něj ale můžete čerpat, kdykoliv potřebujete. Dva účty vám zkrátka umožní skvělý přehled o penězích, které jsou určené k pokrytí běžných plánovaných nákladům, a o těch, které jsou vyhrazené na horší časy.

Jak na přehledné finance v pěti krocích

Sesumírujte si své příjmy a výdaje
K výplatě si přičtěte, pokud máte, i další příjmy a z celkové částky odečtěte pravidelné výdaje (nájem, splátka, mobilní tarif atd.). Zbytek utratíte za potraviny, drogistické zboží, oblečení, obuv apod.

Stanovte si finanční cíle
Naplánujte si, kolik si zhruba chcete odložit, nebo naopak kolik si momentálně z odložených peněz musíte vzít. Sepsat si také můžete seznam krátkodobých i dlouhodobých finančních cílů.

Veďte si záznamy o transakcích
Udržujte si přesné záznamy o tom, kolik a za co utrácíte. Buďto si zaznamenávejte data z účtenek, nebo si nainstalujte některou z dostupných aplikací, která vám i sama napoví, kolik můžete za den utratit.

Dodržujte finanční plán
Řádně zvažte, za co ještě chcete nebo musíte utrácet a na čem naopak můžete ušetřit.

Analyzujte, přehodnocujte
Na konci každého plánovacího období si zanalyzujte, za co utrácíte nejvíce, kde byste mohli ušetřit a jak se vám váš plán a cíle podařily splnit. Následující měsíční rozpočet přizpůsobte výsledkům vyhodnocení.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu