Státní rozpočet ovlivňuje i boj proti daňovým únikům. V posledních letech se ČR zaměřila na zlepšení daňových postupů a výsledky mluví samy za sebe.
V roce 2021 se ČR podařilo zmenšit daňovou mezeru nad rámec průměru EU. Toto zlepšení svědčí o kombinaci faktorů na úrovni EU i ČR a je důkazem skvělé práce týmů finanční správy, kteří neúnavně pracují na odhalování daňových podvodů.
„Snížení daňové mezery na DPH z 20,2 % na 7 % za pouhých osm let je pro ČR obrovským úspěchem v boji s šedou ekonomikou a daňovými úniky. Prokazatelně největším přínosem bylo zavedení kontrolního hlášení pro potírání karuselových podvodů na DPH, které před rokem 2016 podle odhadů krátily státní rozpočet až o 80 miliard korun ročně,“ uvádí generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.
Podle posledního průzkumu Evropské komise, který sledoval daňové trendy v členských státech, klesla míra daňových úniků v EU mezi lety 2013 a 2021 o 13,2 %. Statistiky ukazují, jak účinně ČR řeší problém daňových úniků a jaký dopad má toto úsilí na státní rozpočet.
„Ukazuje se, že poslední kroky finanční správy ve vztahu k omezení daňových úniků v oblasti DPH, byly vesměs správné. Zejména zavedení kontrolního hlášení mělo na omezení těchto nelegálních praktik klíčový dopad,“ říká Michal Jelínek z V4 Group. Toto kontrolní hlášení se stalo nástrojem, který umožnil finanční správě efektivněji sledovat a regulovat daňové transakce.
Daňové úniky ale pokračují
„Nicméně stále státnímu rozpočtu unikají na podvodech v oblasti DPH nemalé prostředky. Nejčastější praktikou daňových podvodníků je schéma zvané missing trader, kdy v řetězci firem jedna společnost požaduje po státu vrácení nadměrného odpočtu DPH a druhá firma tuto stejnou DPH do rozpočtu neodvede,“ vysvětluje Michal Jelínek. Toto schéma je složité a vyžaduje koordinované úsilí k jeho odhalení.
Odhalování krácení daní má na starosti Daňová kobra
Daňová kobra vznikla v roce 2014, kdy tehdejší ministři financí a vnitra uzavřeli Dohodu o spolupráci, výměně informací a koordinaci. Nejde o specializovaný tým ani útvar. Je to systém spolupráce mezi policisty, celníky a specialisty finanční správy, jehož základ tkví hlavně v okamžitém sdílení informací, nejen na centrální úrovni, ale převážně v regionech.
Projekt Daňová Kobra, založený v roce 2014, je dalším příkladem úspěšné iniciativy. Od svého založení zachránil ČR před ztrátou 15,1 miliardy Kč. Spolupráce s dalšími státními institucemi, digitalizace, modernizace procesů a mezinárodní spolupráce s okolními státy hrají v boji proti daňovým únikům klíčovou roli.