Češi odcházející: rostoucí náklady, vyšponované a neúnosné ceny. Mladí lidé hledají štěstí mino republiku

Publikuje: Nikola Macáková — 30. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Češi odcházející: rostoucí náklady, vyšponované a neúnosné ceny. Mladí lidé hledají štěstí mino republiku

Ano skutečně je tomu tak. Mnoho mladých lidí a rodin nyní opouští Českou republiku. Důvody jsou prosté. V Česku se nedá žít!

Tématu se věnoval také magazín zena-in.cz, který píše v úvodu svého článku na dané téma že vyšponované ceny za bydlení, nedostupná hypotéka, stále nákladnější živobytí, válka za humny. To všechno utvrdilo mladý manželský pár, který redakce zmiňovaného magazínu zpovídala v tom, aby začal znovu, lépe a hlavně jinde.

Mají tři roky od svatby, ale stále nejsou tam, kde doufali. Namísto vysněného domečku se zahrádkou stále ještě žijí v malém podnájmu. Větší byt, natož vlastní bydlení si totiž nemohou dovolit,“ dodává web zena-in.cz.

V dnešní době jsou české domovy svědky nového trendu, kterým je hromadný exodus obyvatelstva za hranice. Mnoho mladých Čechů se rozhodlo opustit svou rodnou zemi, hledaje lepší příležitosti, dostupnější bydlení a vyšší kvalitu života. Důvody, které je vedou k opuštění vlasti, jsou různorodé, avšak všechny mají kořeny v ekonomických, sociálních a politických faktorech.

Jedním z klíčových faktorů, které formují rozhodnutí mladých Čechů tzv. emigrovat, jsou rostoucí ceny bydlení. Snaha získat vlastní střechu nad hlavou se stává stále náročnější, a to zejména v center velkých měst. Mladí lidé čelí obtížné situaci, kdy se ceny nemovitostí vyšplhaly do výšin nedostupných pro průměrného jednotlivce. Navíc získání hypotéky se stává vzhledem k přísnějším úvěrovým podmínkám obtížným úkolem.

Unikátním příkladem je mladá rodina on lékař (kde se dá předpokládat, že o zaměstnání dlouhodobě nepřijde) ona (pracovnice na Úřadu práce) dohromady vydělají měsíčně bezmála cca 150 tis. korun. Mají jedno dítě (5 let). Na hypotéku v bance nedosáhli. Nemají tedy aktuálně šanci si v České republice postavit vlastní dům spolu se zakoupeným pozemkem. Aktuálně bydlí v menším pronajatém bytě a života a žití v České republice mají plné zuby. Doslova.

Uměle navyšované ceny všeho – lidé „nechápou“

Nedostupnost bydlení je pouze jedním z aspektů. Celkové náklady na živobytí stále rostou a některým lidem se stává stále těžší udržet krok s rostoucími výdaji. Zvyšující se náklady na energie, potraviny a další základní potřeby zatěžují rodinné rozpočty a způsobují ekonomický tlak na obyvatele.

Nelze přehlédnout ani politický kontext. Někteří Češi se cítí frustrací nad stavem politiky a veřejných institucí. Není divu… Nedostatek důvěry vůči vládním orgánům a pocit, že jejich hlas není slyšen, motivuje některé k hledání nových možností mimo hranice země.

Narůstající trend tzv. české emigrace z naší republiky vytváří nový fenomén – českou diasporu. Čeští emigranti hledají šance v zahraničí, kde se domnívají, že naleznou lepší pracovní příležitosti, vyšší životní standard a snazší cestu ke splnění svých snů například možnost zmiňovaného vlastního bydlení. Západní Evropa, Spojené státy a Kanada jsou častými cíli, kam směřuje mnoho odvážlivců, kteří se rozhodli opustit svou půdu.

Emigrace nese se sebou, jak pozitiva, tak i negativa. Na jedné straně umožňuje lidem objevovat nové kultury, rozvíjet své dovednosti a získávat zkušenosti, které by případně v domovské zemi nezískali. Na straně druhé znamená odchod mladých a kvalifikovaných jedinců významnou ztrátu pro Českou republiku. Ztrátu talentu a energie, která by mohla být investována do budoucího rozvoje naší země. Příkladně ve zdravotnictví, kde čeští lékaři a odborníci pracují v zahraničí, za jednou tak velký plat a nemocniční ordinace (a nejen ty nemocniční) obstarávají mnohdy neatestovaní lékaři – cizinci, kteří nehovoří ani plynně Česky nebo jsou jejich lékařské dovednosti „na bodu mrazu.“

Závěrem lze říci, že rozhodnutí mladých Čechů opustit svou rodnou zemi a hledat lepší život v zahraničí nelze jednoznačně odsoudit ani oslavovat. Každý jednotlivec má své důvody a cíle, které ho vedou k tomuto kroku. Klíčové je, aby se Česká republika snažila vytvořit prostředí, ve kterém by se lidé cítili motivováni zůstat a přispět ke společnému růstu a rozvoji, což se bohužel českým „mocipánům“ a politikům výrazně nedaří, ba naopak!

Babišova či Fialova drahota, ale kdeže… milý občane!

Pokud nějaký hlupák v televizi, či jiných sdělovací prostředcích a mediích uvádí notoricky známou hlášku nebo hlášky, ve stylu, že to je „Babišova drahota“ nebo „Fialova drahota“ měl by si uvědomit skutečnost, že to není pravda, neboť za staven České republiky stáli lidé (vrcholní státní představitelé) především v 90letech, jako byli Havel či Klaus, kteří dopustili totální rozkradení, privatizování, vytunelování a zdevastování České republiky, která byla, ať se to někomu líbí či nikoliv plně soběstačným státem. To, čeho jsme nyní svědky, za laskavého přispění slavné „nefunkční“ Evropské unie a dalších vrchností je pouze jaká si smutná dohra toho, jak se v minulosti hospodařilo a nakládalo s Českým majetkem a obecně se státní kasou.

Použité zdroje: zena-in.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu