Čechy láká nákup zlata. Jak poznat to pravé od padělku?

KOMERČNÍ ČLÁNEK
Publikuje: David Bárta — 29. 06. 2022
Zdroj: Redakce
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Čechy láká nákup zlata. Jak poznat to pravé od padělku?

S rostoucí inflací se zvyšuje počet Čechů, kteří chtějí své úspory investovat. Do popředí zájmu se dostává nákup drahých kovů.

Jak se ale zvyšuje poptávka, roste i počet padělků a napodobenin na českém trhu.

Zlato je považováno za bezpečnou investici – to ale platí pouze v případě, pokud koupíte to pravé. Na českém trhu se v poslední době objevují padělky vzácného kovu. Jeden z posledních případů policisté odhalili v květnu letošního roku na Novojičínsku.

„Důvod pro častější výskyt falsifikátů zlata na trhu je jednoduchý – vzrůstající poptávka na trhu společně se vzrůstajícími objemy prodeje zlata. Jakmile začne být něco v kurzu, vždy se vyskytnou jedinci, kteří se pokouší na trendu nepoctivě vydělat. My na českém trhu působíme od roku 2010 a ověření pravosti na certifikovaných zařízeních před klienty je pro nás samozřejmostí. Ostatně asi jako u každého profesionálního a poctivého prodejce zlata. S tímto faktem klienty dopředu seznamujeme také při telefonickém dotazování na výkup a výrazně tak eliminujeme riziko nabídky závadných či padělaných kovů,“ uvedl Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

Podezřelé jsou výhodné cenové nabídky. „Žádné akční ceny nebo slevy na drahé kovy neexistují. Pokud někdo nabízí zlato pod cenou, která je na trhu běžná, je to varovný signál, že je něco špatně,“ varoval Roman Pilíšek.

Ověřit pravost zakoupeného slitku nebo investiční mince může sám kupující. Jde to navíc poměrně snadno pomocí magnetu.

„Základní identifikaci pravosti zvládne i poučený laik. Zlato je totiž diamagnetické a vnější magnetické pole jej odpuzuje. Toto si lze vyzkoušet použitím silného magnetu a jemného plátku zlata. Zlato totiž nebude na magnet reagovat. Je určitě vhodné použít silné neodymové magnety, nejsilnější permanentní magnety na světe, které lze koupit v běžné obchodní síti a jsou navíc cenově dostupné. Běžný školní magnet totiž nemusí nízké složky jiných kovů ve vzácných kovech zaznamenat. Silný neodymový magnet je schopen indikovat i relativně nízké příměsi magnetického kovu,“ vysvětlil Roman Pilíšek.

Dalším krokem je kontrola hmotnosti. Zlato patří mezi 10 nejtěžších kovů na planetě. Na své rozměry je tedy opravdu neobvykle těžké.

„Pro padělání z hlediska hmotnosti je nejblíže wolfram. Ten je paramagnetický, a je přitahován magnetickým polem, tak jej lze snadno detekovat pomocí silného magnetu. Padělání jinými kovy, které se svou vahou zlatu blíží, je ekonomicky nerentabilní, jelikož pořízení kovů, jako je uran, plutonium, neptunium nebo osmium, je průmyslově, ekonomicky či legislativně velmi komplikované, pro obyčejného člověka prakticky nemožné či vysoce rizikové. Běžné kovy, které se pro padělání zlata také používají, jsou výrazně lehčí. Slitek z pravého zlata má podobu velmi tenké destičky. Pozlacený slitek z běžného kovu o stejné hmotnosti bude pravděpodobně delší a bude vyšší než pravý slitek. Vážit je třeba skutečně pečlivě, rozdíly totiž mohou být v desetinách i setinách gramů. Při jakémkoliv nákupu doporučujeme vyžádat si prověření pravosti na specializovaných zařízeních, která má profesionální obchodník k dispozici,“ řekl Roman Pilíšek.

Místo, kde zlato koupíte, také výrazně snižuje riziko nákupu padělku.

„Existuje několik kroků, jak se vyhnout nákupu falešného zlata. Člověk by měl vždy nakupovat od prodejce, který je na trhu již nějakou dobu. První nákup ideálně realizovat v jeho kamenné prodejně. Ověřit si nezávislé reference. Každý seriózní prodejce vás rád seznámí s procesem nákupu investičního zlata a stříbra a vždy bude ochoten a schopen dané produkty podrobit kontrole měřením na certifikovaných zařízeních, která má zkušený a profesionální prodejce vždy k dispozici. Nikdy nenakupovat na veřejných tržnicích, parkovištích, v bazarech nebo na burzách. Při nákupu na e-shopech sledovat, zda má prodejce uveden kontakt, obchodní podmínky, reaguje na komunikaci a má veřejně přístupné dokumenty ohledně podnikání,“ doporučil Roman Pilíšek.

Pozor zejména na pochybné on-line obchodníky nebo internetové bazary.

„Významné množství nepravých slitků evidujeme na východních e-shopech. Osobně bych je ale díky nízké kvalitě nenazval ani jako padělky. Jsou to spíše napodobeniny, repliky a makety, které jsou vyrobeny z běžných kovů, a jsou tak snadno identifikovatelné. Vzhledem k velmi nízkému záchytu nelze jednoznačně určit původ. Námi zachycené pocházely z internetových bazarů a jednalo se o napodobeniny originálních slitků z magnetických kovů,“ popsal Roman Pilíšek.

Pokud se rozhodnete pro nákup zlata přes internet, obezřetní buďte už při přebírání zásilky.

„V ideálním případě je dobré si ještě před převzetím zásilky pečlivě zkontrolovat neporušenost obalu, jakékoliv podezření nepodcenit, zásilku nepřevzít a kontaktovat dodavatele. Pokud je na první pohled vše v pořádku, doporučujeme zásilku rozbalit na vhodném bezpečném místě s dostatkem světla a vše zaznamenat mobilním telefonem. V případě podezření na padělek neprodleně kontaktovat Policii ČR a postupovat dle jejích pokynů,“ řekl Roman Pilíšek.

Na trhu neexistuje žádný zlatý produkt, který by nebyl v minulosti padělán. Rozhodování mezi nákupem celé zlaté cihly nebo rozdělení investic do menších gramáží tak investora před podvodníky neuchrání.

„Profesionální padělatelé se zaměřují jak na slitky o váze 250 g, kde lze očekávat vysoký zisk, tak i na výrobu kovových napodobenin v nízkých gramážích. Zaznamenali jsme třeba nesrovnalost v hmotnosti 10g slitku, kde rozdíl činil 0,2 g. Slitek nebyl poškozen a s touto odchylkou byl již vyroben – byl tak vyhotoven skutečně ze zlata, nicméně neodpovídala deklarovaná hmotnost. Takové nesrovnalosti si však skutečně laik nemá šanci všimnout, jediná jistota je proto nákup u prověřených a seriózních prodejců,“ uzavřel Roman Pilíšek.

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu