Aktuální ceny elektřiny: co ovlivňuje jejich vývoj a jak se připravit na změny?

KOMERČNÍ ČLÁNEK
Publikuje: David Bárta — 28. 07. 2023
Zdroj: (komerční sdělení)
Úvodní stránka » Zprávy z domova » Aktuální ceny elektřiny: co ovlivňuje jejich vývoj a jak se připravit na změny?

Od loňského roku se koncoví zákazníci i dodavatelé potýkají s vysokými cenami energií. Co ovlivňuje vývoj aktuálních cen elektřiny a jak se připravit na změny?

Jak se vyvíjí ceny elektřiny na rok 2023?

Dosud byly ceny elektřiny pro jednotlivé spotřebitele obvykle mnohem nižší než například pro podniky. Navíc v některých situacích byla cena energie dodané do domácností nižší než náklady na její nákup obchodní společností (tj. prodejce energie) a její distribuci, což v praxi znamenalo, že energetické společnosti byly často nuceny připlácet za energii prodanou jednotlivým spotřebitelům.

Společnosti obchodující s energií, vycházejí při jejich výši ze skutečných a přesně vyčíslených nákladů na nákup elektřiny. Jsou úzce závislé na velkoobchodním trhu s energií, který funguje v rámci ustanovení vnitrostátního práva a práva EU. V důsledku toho mají výrobci i prodejci energie malý vliv na její cenu, a to jak na velkoobchodním, tak i maloobchodním trhu.

Důvodů, proč prudce vzrostla cena elektřiny, je celá řada. Je to nárůst cen emisních povolenek, odstavování jaderných elektráren, ale i zdražování zemního plynu či válka na Ukrajině. Nemalý vliv má také předchozí pandemie, ze které se budeme dostávat ještě dlouho.

O kolik stouply energie?

Když se vrátíte do roku 2021, zjistíte, že se v té době cena elektřiny na burze pohybovala okolo 50 EUR/kWh. V létě 2021 už byla cena okolo 80 EUR/MWh. V září 2021 došlo k dalšímu zvýšení a to až na 125 EUR/MWh. Nejvyšší ceny však bylo dosaženo v prosinci, kdy se částka pohybovala okolo 326 EUR/MWh. V roce 2021 vzrostla cena o 120 %. Od roku 2021 tak měla cena na burzách stoupající trend.

Jaký je a bude aktuální vývoj cen elektřiny?

Zatímco na začátku roku 2023 docházelo k dalšímu zvýšení, dnes dochází k mírnému snížení cen a jakési stagnaci. Vesměs se obchodníci s touto komoditou dívají na budoucnost pozitivně. Podle odborníků dojde ke zlepšení situace  v roce 2024, kdy je očekáván pokles cen na burze o cca 25 %. V roce 2025 se očekává další pokles o 20 %.

Na ceny elektřiny máme vliv všichni jako její spotřebitelé. Čím méně energie spotřebujeme a čím méně surovin k její výrobě potřebujeme, tím nižší ceny za ni zaplatíme. Racionální využívání energie v domácnostech, na pracovištích i v celé ekonomice sníží nejen výši vyúčtování (hodnota vyúčtování do značné míry závisí na výši spotřeby energie), ale i v širším pohledu – na její ceny v příštích letech.

Jak se na vývoj cen připravit?

Díky podpoře od státu je současná situace pro domácnosti poměrně stabilní. Jak již bylo zmíněno, je v první řadě vhodné šetřit (např. používáním úsporných a LED žárovek, nákupem spotřebičů s nejnižší spotřebou, atd.). V druhé řadě je vhodné najít si dodavatele, který nabízí výhodnější podmínky než ten stávající. Rodinné domy je možné vybavit tepelným čerpadlem a fotovoltaickou elektrárnou. Návratnost investice je v současné době 2-7 let. Domácí fotovoltaická elektrárna sníží náklady na elektřinu o 50 – 80 %. Navíc jste po většinu roku nezávislí na distribuční síti. K samostatnosti a snížení nákladů na energie vedou také dotace od státu z programu Nová zelená úsporám a Nová zelená úsporám Light.

-red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu