1000 mil československých vyhrála Hadimrška kabrio. Tradice záštity prezidenta T. G. Masaryka obnovena

FOTOGALERIE
Publikuje: Nikola Macáková — 23. 06. 2023
Zdroj: Bohumil Pácl / AUTOKLUB České republiky
Úvodní stránka » Zprávy z domova » 1000 mil československých vyhrála Hadimrška kabrio. Tradice záštity prezidenta T. G. Masaryka obnovena

Letošní ročník vzpomínkové jízdy 1000 mil československých dopadl opět na výbornou, přestože posádky po cestě stihl silný liják.

O tématu dnes informoval magazín UdálostiExtra.cz mluvčí Autoklubu ČR Bohumil Pácl s tím, že historická auta jedoucí ve stopách stejnojmenného dálkového závodu mezi Prahou a Bratislavou na některých místech očekávaly davy fanoušků. Ze 115 startujících nedojelo do cíle 10 aut, o jeden vůz více než vloni. Vítězem se stala posádka ve složení Peter Verdonič a Juraj Margetin s Tatrou 57 Sport Cabrio z roku 1932, zvanou Hadimrška podle legendárního filmu s Vlastou Burianem.

Středeční fotogalerie

V tomto roce se soutěž konala ve znamení připomínky a oslavy 90. výročí od prvního závodu 1000 mil československých v roce 1933. Tehdy se konala pod záštitou prezidenta T. G. Masaryka a tato tradice byla poprvé v novodobé historii obnovena. Záštitu poskytli prezidenta Slovenské republiky Zuzana Čaputová a prezident České republiky Petr Pavel. Svou osobní účastí svátek mobilního kulturního a technického dědictví podpořil ministr dopravy Martin Kupka, když se ujal role startéra,“ vysvětlil Bohumil Pácl.

1000 mil československých vyhrála Hadimrška kabrio Tradice záštity prezidenta T. G. Masaryka obnovena. Zdroj: Bohumil Pácl / AUTOKLUB České republiky (tiskový servis)

Právě technická přejímka a Slavnostní start 1000 mil československých v Opletalově ulici před Autoklubem ČR probíhající podle stejného scénáře jako ve třicátých letech, přilákal opět tisícovky diváků, připraven byl bohatý doprovodný program. Poděkování za finanční podporu náleží MČ Praha 1. Součástí zahájení soutěže ve Smetanově sále klubového domu Autoklubu ČR byla dobročinná aukce ve prospěch Nadace Terezy Maxové dětem. Dražily se originální hodinky 1000 mil československých, unikátní plakety, sportovní artefakty, obraz Yuriye Shevchuka a šlapací autíčko. Aukce vynesla 154000 Kč. Výtěžek aukce podpoří mladé studenty vysokých škol z dětských domovů a náhradní rodinné péče.

Čtvrteční fotogalerie

Vozidla ve čtvrtek vyrazila s pořadatelskou podporou v doprovodných vozech Škoda po cestě co nejvíce kopírující původní trasu závodu. V Kolíně je čekal průjezd pobočkou společnosti Eurovia.

Časové kontroly v moravské metropoli zajistilo Technické muzeum Brno. Slovenská soutěže proběhla ve spolupráci s Veterán klubem Bratislava. „Cíl první etapy byl v nádherných kulisách Bratislavského hradu. Další den soutěž pokračovala jízdou pravidelnosti na závodním okruhu v Dĺhé a slalomem v Záhorské Bystrici. V sobotu se pak posádky vracely do Prahy. V Brně byl průjezd oživeným atraktivním areálem Nová Zbrojovka a centrem města za účasti velkého množství návštěvníků, jízda historických automobilů totiž byla součástí zdejších Dnů dopravní nostalgie. Cíl byl pak před Národním technickým muzeem v Praze, kde si mohli návštěvníci vedle historických skvostů užít také doprovodný program,“ sdělil dále tiskový mluvčí.

Páteční fotogalerie

Zejména sobotní etapa byla spojena se špalíry diváků podél trati, od první časové kontroly ve slovenském Holíči až po cíl v Praze. Závěr poznamenala nepřízeň počasí, od Přibyslavi stihly posádky silné lijáky. „Přesto do cíle nedojelo pouze deset automobilů, což vzhledem k podmínkám v závěru považuji za skvělý výsledek. Chci poděkovat všem našim partnerům za vynikající spolupráci a podporu,“ uvedl Jiří Patočka, ředitel soutěže.

Vítězná posádka Peter Verdonič s Jurajem Margetinem obdržela pouze 22 trestných bodů. Soutěží se v jízdě pravidelnosti, cílem je co nejpřesněji dosáhnout průměrné rychlosti 45 km/h. Jejich Tatra 57 Sport Cabrio patří mezi velmi úspěšné vozy, v novodobé historii startovala už třikrát a pokaždé skončila na druhém místě ve své třídě. Letos se tedy dočkala vítězství v absolutním pořadí,“ dodal závěrem mluvčí Autoklubu České republiky.

Sobotní fotogalerie

VÝSLEDKY:

Absolutní vítěz a vítěz kategorie do 1500 ccm

St. č. 34 – Peter Verdonič | Juraj Margetin – Tatra 57 Sport Cabrio, 1932

Kategorie do 750 ccm

St. č. 1 – Lukáš Kudrna | Hana Kudrnová – Jawa Minor Roadster, 1939

Kategorie do 1100 ccm

St. č. 20 – Václav Dostálek | Matilda Dlhopolčeková – Praga Baby, 1936

Kategorie do 2000 ccm

St. č. 55 – Vladimír Finsterle | Pavlína Kotoučová – Tatra 75 Cabrio, 1935

Kategorie přes 2000 ccm

St. č. 96 – Michal Rejman | Jan Červenka – Jaguar Mark IV, 1948

Dámský pohár

100 – Markéta Kafková | Pavlína Jirásková – Ford V8, 1933

Použité zdroje: AUTOKLUB České republiky, Bohumil Pácl
-red.)

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu