Žijte lépe, žijte déle: proč jsou zásady zdravého životního stylu klíčem k vitalitě

Publikuje: David Bárta — 29. 02. 2024
Zdroj: D. Bárta - redakční text
Úvodní stránka » Zdraví » Žijte lépe, žijte déle: proč jsou zásady zdravého životního stylu klíčem k vitalitě

Odkrýváme záhady zdravého životního stylu. Co na to říkají lékaři? Překvapivé pravdy a jednoduché zásady pro každého.

Z faktorů ovlivňujících naše zdraví patří životní styl mezi ty nejdůležitější. Proto i „pouhá“ změna stravovacích návyků, pohybové aktivity, spánkového rytmu a prostředí, ve kterém se pohybujeme, může výrazně pomoci snížit riziko civilizačních onemocnění, jako jsou obezita, srdečně-cévní onemocnění, cukrovka, nádorová onemocnění a další,“ uvádí v úvodu k tématu pražský IKEM.

Pokud nemá člověk dostatek kvalitního spánku, zvyšuje se krevní tlak a může také docházet ke zvýšení chuti k jídlu a následnému přibývání na váze; pět nebo šest hodin spánku denně není dostatečné, jako minimum se ukazuje sedm hodin spánku; nedostatek kvalitního spánku se navíc může podílet na horší psychické kondici a snížení vaší výkonnosti,“ dodává IKEM.cz

V dnešní době plné stresu, neustálých povinností a lákadel nezdravého jídla je udržení zdravého životního stylu výzvou. Odborníci a lékaři se shodují, že klíčem k dlouhověkosti a vitality není žádné tajemství, ale soubor jednoduchých zásad, které jsou snadno zacelitelné do každodenního života.

Co jsou to zásady zdravého životního stylu?

Zásady zdravého životního stylu lze shrnout do několika klíčových bodů:

  1. Vyvážená strava – Jezte pestré a vyvážené jídlo bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a bílkoviny. Omezení zpracovaných potravin, cukru a nasycených tuků je základem.
  2. Pravidelná fyzická aktivita – Alespoň 150 minut mírné až intenzivní fyzické aktivity týdně doporučuje Světová zdravotnická organizace.
  3. Dostatečný spánek – Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je nezbytný pro regeneraci těla a mysli.
  4. Hydratace – Pitný režim je základem pro správnou funkci organismu.
  5. Prevence a pravidelné zdravotní prohlídky – Včasná prevence a diagnostika mohou předejít mnoha zdravotním komplikacím.
  6. Mentální pohoda – Stresové situace jsou součástí života, avšak jejich zvládání a nalezení času pro relaxaci jsou klíčové pro duševní zdraví.

Co o zdravém životním stylu říkají lékaři a odborníci?

Lékaři a odborníci zdůrazňují, že zdravý životní styl není pouze o absenci nemoci, ale o celkovém pocitu pohody a schopnosti žít plnohodnotný život. Dr. Novák z Ústavu zdravého životního stylu připomíná: „Zdravý životní styl je investicí do vaší budoucnosti. Každý krok, i ten sebemenší, směřuje k lepšímu zdraví a štěstí.“

Zajímavým zjištěním je také to, že zdravý životní styl může pozitivně ovlivnit nejen fyzické, ale i psychické zdraví. Pravidelná fyzická aktivita například může významně snížit riziko vzniku depresí a úzkostí,“ uvádí v krátké citaci Národní institut vzdělávání na svém webu idea-iq.cz.

Zdravý životní styl je cestou, nikoli destinací. Je důležité najít rovnováhu a způsoby, jak začlenit zdravé návyky do každodenního života, aniž by to představovalo stres nebo pocit omezení. Začít může každý, a to kdykoliv. Důležité je udělat první krok,“ dodává závěrem idea-iq.cz.

Použité zdroje: idea-iq.cz, ikem.cz,
redakční informace a zdroje – redakční text*

Upozorňujeme, že informace, publikované články, rady a doporučení prezentované na webové stránce www.udalostiextra.cz neslouží jako náhrada za individuální lékařskou péči poskytovanou lékařem! Tyto informace nelze považovat za lékařskou konzultaci nebo doporučení pro konkrétního pacienta či pacienty. Informace zveřejněné na této stránce neslouží k nahrazování individuální léčby a jsou pouze obecnými informacemi na dané téma.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu