Zánět močových cest: častý problém s bolestivými následky

Publikuje: Nikola Macáková — 23. 08. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Zánět močových cest: častý problém s bolestivými následky

Zánět močových cest je častým zdravotním problémem, který postihuje především ženy.

To souvisí s anatomickými faktory, které usnadňují cestu bakteriím do močového měchýře u žen. Močová trubice žen je kratší a nachází se blízko konečníku a pochvy, což umožňuje snazší přenos bakterií do močových cest. Nicméně, i muži mohou trpět zánětem močových cest, zejména v souvislosti se zvětšenou prostatou.

Bílé krvinky v moči člověka s infekcí močových cest (mikroskopováno). Zdroj: Bobjgalindo / CC BY-SA 4.0

Ženy jsou k zánětu močových cest náchylnější, protože umístění kratší močové trubice blízko konečníku a pochvy usnadňuje cestu bakterií do močového měchýře. Muži mívají zánět v případě zbytnělé prostaty, která brání moči v průtoku,“ uvádí k tématu web abecedazdravi.cz.

Příznaky zánětu močových cest

Zánět močových cest, známý také jako cystitida, je často způsoben bakteriální infekcí, přičemž bakterie Escherichia coli hrají významnou roli. Tento zánět může být akutní, náhlý, nebo se může objevovat opakovaně v chronické formě. Příznaky zahrnují:

 • Pálení při močení
 • Častější nutkání močit, i když je množství moči malé
 • Zakalená moč s přítomností bakterií
 • Možný výskyt krve v moči
 • Bolesti v bedrech
 • Zvýšená teplota nebo zimnice

Pokud se příznaky zhoršují nebo trvají déle než dva dny, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Obzvláště u těhotných žen, dětí a seniorů, kteří jsou ohroženi vážnými komplikacemi, včetně selhání ledvinové funkce.

Diagnostika a léčba

Přítomnost krve v moči, bolesti v zádech, horečka či zimnice jsou varovnými signály, které vyžadují okamžitou lékařskou pozornost. U těhotných žen je navíc nezbytné co nejrychleji vyhledat lékaře.

Léčba zahrnuje antibiotika, která jsou předepsána lékařem na základě citlivosti zjištěné bakterie. Důležité je dokončit celý předepsaný průběh antibiotik, i když se příznaky zlepší dříve. Současně je klíčové zvýšit příjem tekutin a udržovat osobní hygienu.

Cílem léčby je potlačení zánětu, prevence recidiv, ev. odstranění příčiny (vyřešení obstrukce, extrakce cystolitiázy atd. …). Zásadní je časně zahájená antimikrobiální léčba. Klidový režim, dostatečný přívod tekutin (2,5 l/24 h), pravidelná mikce a defekace jsou režimová opatření, která jsou doporučovány jako součásti léčby. Antipyretická terapie dle potřeby (ibuprofen, paracetamol),“ uvádí k onemocnění portál wikiskripta.eu.

Při cystitidě volíme chemoterapeutika, která dosahují vysoké koncentraci v moči, perorálně například nitrofurantoin, trimetoprim, kotrimoxazol.

Délka léčby:

 • nekomplikovaná cystitida 3–7 dnů;
 • nekomplikovaná nerecidivující cystitida a urethrální syndrom u žen – stačí třídenní léčba;
 • recidivující cystitida a u mužů – 7 až 10 dní;
 • komplikovaná cystitida – 10 až 14 dní a po odeznění bráníme recidivě jednou dávkou léku na noc po týdny až měsíce.

Při pyelonefritidě volíme látky s vysokou koncentrací i v krvi. Při podezření na pyelonefritidu je nutné ihned zahájit léčbu, každý odklad zvyšuje pravděpodobnost vzniku jizev. Volba antibiotika závisí na regionální prevalenci rezistence patogenů. U nekomplikované pyelonefritidy empiricky podáváme potencované aminopeniciliny a cefalosporiny 2., případně 3. generace. Při adekvátní léčbě by mělo dojít ke zlepšení klinického stavu během 24–48 hodin. Antibiotickou terapii upravujeme dle kultivace moči a citlivosti. Nebyl prokázán rozdíl mezi perorální a intravenózní léčbou (u dětí od cca 2-3 měsíců). Indikací k i.v. ATB jsou strukturální vrozené vady vývodného močového systému, intolerance p.o. ATB či intolerance tekutin, těžký nebo septický průběh infekce. Doporučená doba antibiotické léčby u dětí je 10–14 dní,“ píše k tématu portál wikiskripta.eu.

 1. Podpůrná terapie: extrakty z brusinek mají příznivý efekt u recidivujících IMC (kompetitivní inhibice adherence bakteriálních těl na uroepitel), probiotika (laktobacily osidlují zevní ústí uretry a vytlačují odtud gramnegativní flóru), imunoterapie s aplikací extraktů bakteriálních těl původců IMC.
 2. Opatření při chronické infekci – doma by se měla denně sledovat diuréza, měřit TK, nabírat moč na kvantitativní bakteriurii, kontrolovat testačními papírky chemické složení moče.
 3. Lázeňská péče – je dlouhodobým předmětem sporů;
  o    musí být spojena s pitím minerálních vod, s navozením určitého režimu pravidelného příjmu tekutin a vyprazdňování.

Domácí pomoc a prevence

Kromě lékařského ošetření mohou i některé domácí prostředky a prevence pomoci:

 • Pitný režim: důležité je dostatečně pít, především vodu. To může pomoci „propláchnout“ močové cesty a zředit moč, což ztěžuje bakteriím uchytit se na stěnách močových cest.
 • Brusinková šťáva: konzumace 100% brusinkové šťávy nebo doplňků stravy s brusinkovým extraktem může pomoci zabránit přichycení bakterií na sliznici močových cest.
 • Jogurt s živými bakteriemi: pravidelná konzumace jogurtu s probiotickými kulturami může podpořit zdravou mikroflóru a snížit riziko infekcí močových cest.
 • Soda bikarbona: rozpuštění lžičky jedlé sody vodě a její vypití může zmírnit pálení při močení, protože snižuje kyselost moči.
 • Zánět močových cest u mužů: identifikace, léčba a prevence

Zánět močových cest (ZMČ) je častým zdravotním problémem, který neoplývá pouze ženskou doménou. Muži také mohou trpět touto nepříjemnou infekcí, která může mít vážné následky, pokud není včas identifikována a ošetřena. V tomto článku se zaměříme na specifika zánětu močových cest u mužů, jeho příznaky, léčbu a preventivní opatření.

Příznaky zánětu močových cest u mužů

Symptomy zánětu močových cest u mužů mohou být podobné těm u žen, ale také mohou vykazovat specifické znaky spojené s mužskou anatomii. Mezi nejčastější příznaky patří:

 • Pálení při močení: stejně jako u žen, i u mužů může zánět močových cest způsobovat nepříjemné pálení při močení.
 • Zvýšená nutkání močit: muži s ZMČ mohou pociťovat častější nutkání na močení, i když množství moči je malé.
 • Bolest v dolní části břicha nebo v oblasti pánve: bolestivé pocity v těchto oblastech mohou být známkou infekce močových cest.
 • Bolesti v penisu nebo varlatech: někteří muži mohou pociťovat bolest v těchto oblastech, což může být spojeno s průchodem bakterií.
 • Zkalená nebo zakalená moč: moč může být zakalená nebo obsahovat sraženiny.
 • Krev v moči: přítomnost krve v moči, známá jako hematurie, je také možným příznakem ZMČ.

Stanovení diagnózy infekce močových cest u dětí

Pro stanovení diagnózy infekce močových cest u dětí je zapotřebí, aby vyšetření moči vykázalo pozitivní výsledek. „Velmi častým problémem je kontaminace vzorku moči, jež závisí na použité metodě sběru; proto se pro vzorek středního proudu moči používá limit 105 kolonie tvořících jednotek (KTJ)/ml, pro vzorky získané pomocí katetru limit 104 KTJ/ml a pro suprapubickou aspiraci (vzorek je odebrán přímo z močového měchýře pomocí vpichu jehlou) pak limit 102 KTJ/ml. Používání „sběrných vaků na moč“ pro odběr vzorků není Světovou zdravotnickou organizací doporučováno v důsledku vysoké míry kontaminace při provádění vyšetření. U osob neschopných použít toaletu se preferuje cévkování. Některé organizace, například Americká akademie pediatrů, u všech dětí s infekcí močových cest mladších dvou let doporučují renální ultrazvukové vyšetření a mikční cytouretrogram (sledování močové trubice a močového měchýře v reálném čase při močení za pomoci rentgenu). Jelikož ale chybí účinný prostředek léčby zjištěných problémů, jiné instituce, například Národní institut klinické excelence , doporučují u dětí mladších šesti měsíců nebo u dětí s nezvyklými nálezy provést pouze rutinní vyšetření,“ uvádí internetová encyklopedie Wikipedia.

Prevence zánětu močových cest u mužů

Existuje několik kroků, které mohou muži podniknout ke snížení rizika zánětu močových cest:

 • Pitný režim: dostatečný příjem tekutin může pomoci udržet močové cesty propláchnuté a snížit riziko infekce.
 • Správná hygiena: důkladná osobní hygiena, zejména v oblasti genitálií, může pomoci zabránit proniknutí bakterií.
 • Vyprazdňování močového měchýře: pravidelné vyprazdňování močového měchýře může snížit riziko zadržování bakterií.
 • Kontrola chronických onemocnění: některá chronická onemocnění, jako je cukrovka, mohou zvýšit riziko infekce močových cest. Je důležité udržovat je pod kontrolou.

Zánět močových cest není problémem pouze žen. Muži také mohou trpět touto infekcí, která může způsobit nepříjemné příznaky a vážné komplikace. Identifikace příznaků, správná diagnóza a včasná léčba jsou klíčové pro rychlé uzdravení. Dodržování preventivních opatření může také snížit riziko opakované infekce a zajistit zdraví močových cest u mužů.

Použité zdroje: wikiskripta.eu, abecedazdravi.cz, Wikipedie (Infekce močových cest) redakční informace a zdroje
(redakční text)*

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu