Známý obchodní řetězec Tesco zavádí v republice takzvanou „Klidnou hodinku“. Chce tím zefektivnit nakupování lidem, kteří trpí autismem.
Během takzvané Klidné hodinky totiž dojde ke ztlumení světel, vypnutí rádia a celkovému zmírnění prostředí, píše řetězec ve své tiskové zprávě.
Novinku obchodní řetězec testoval v západočeské Sokolově. „Podporujeme různé skupiny jak mezi zákazníky, tak mezi kolegy. Tesco je místem, kde jsou přijímány, oceňovány a respektovány všechny druhy odlišností. U nás je každý vítán a my tak každý den obsluhujeme naše rozmanité zákazníky o něco lépe. Abychom osobám s poruchou autistického spektra usnadnili nakupování a snížili nepříjemná senzorická přetížení, zavádíme Klidnou hodinku do všech našich prodejen,“ říká Pavol Halász, produktový ředitel a ambasador kolegů se zdravotním znevýhodněním Tesco ČR.
Tesco bylo prvním maloobchodním řetězcem v ČR, který spustil tuto iniciativu už v dubnu loňského roku v prodejně v Sokolově. Nyní ji zavádí plošně do všech svých více než 180 prodejen po celé ČR, a to ve všech formátech – od velkých hypermarketů přes supermarkety až po malé expresy, abychom tak vyšel vstříc zákazníkům preferujícím různá nákupní prostředí.
Klidná hodinka se testovala v Sokolově
„První Klidná hodinka byla testována v Sokolově, kde si zákazníci i kolegové pochvalovali klidnější atmosféru. Zpětná vazba ukázala, že lidé s PAS se při nakupování cítí lépe a komfortněji. Tento přístup oceňují i rodiny s malými dětmi, senioři a další skupiny zákazníků,“ doplňuje Pavol Halász.
Jak Klidná hodinka funguje?
Během Klidné hodinky budou v prodejnách Tesco přijata následující opatření:
• Vypnutí Instore rádia – eliminace hlasitých reklam a hudby.
• Ztišení pokladních skenerů – snížení hlučnosti při markování zboží.
• Ztlumení základního osvětlení – vytvoření příjemnějšího prostředí.
• Omezení použití vozíků – snížení ruchu v prodejně.
Co na to říkají odborné organizace?
„Je skvělé, že společnost Tesco myslí na potřeby lidí s autismem a zavádí hodinu ticha ve všech svých prodejnách v ČR. Návštěva běžného obchodu může být pro lidi se senzorickou přecitlivělostí, což lidé s autismem často jsou, zahlcující a stresující. Prostředí s omezenými smyslovými podněty jim nakupování usnadní a pomůže jim cítit se víc v pohodě. Věříme, že tento krok společnosti Tesco inspiruje i další obchodní řetězce,“ uvádí k tématu Magdalena Šubrt Thorová, výkonná ředitelka NAUTIS (Národní ústav pro autismus).
„Někteří lidé s autismem ale i s intelektovým znevýhodněním mohou být citliví na hluk nebo světlo. Proto přizpůsobené podmínky v prodejně Tesco, kdy je vypnuté rádio, ztlumená světla, tiché pokladny a není doplňované zboží, tvoří místo, které jim dává pocit respektu a přijetí. Hodina ticha je důležitý krok pro lidi s PAS a jejich pečující, který jim dá možnost si vyzkoušet nákup za vlídnějších podmínek,“ potvrzuje Petra Sekáčová, ředitelka Domova pro osoby se zdravotním postižením „SOKOLÍK“. Právě tato organizace byla u zavedení Klidné hodinky v Tesco v Sokolově minulý rok.
Novinku vítají i zákazníci
Stejného názoru jsou podle webu Kupi.cz také zákazníci. „Kdybych v tu dobu nebyla v práci, rozhodně bych chodila nakupovat jen v těchto hodinách. Vypnutá hudba a ticho je pro mě větším lákadlem než kdejaké slevy,“ uvedla jedna z oslovených žen, kterou oslovila redakce cnn.iprima.cz. „Pracovala jsem jako pokladní a věřím, že vypnutí hudby alespoň na hodinu ocení nejen zákazníci, ale taky zaměstnanci,“ dodala redakci cnn.iprima.cz další oslovená žena.
Klidná hodinka těší i zaměstnance
Podle zjištěných informací redakce magazínu UdálostiExtra.cz se této novince pomalu začínají věnovat i jiné maloobchodní řetězce v České republice, kteří se po vzoru společnosti Tesco ČR zaměřují na efektivnější nakupování osob, jenž trpí například zmiňovaným autismem a podobně.
Nemluvě o skutečnosti, že takzvanou „Klidnou hodinku“ uvítají i samotní zaměstnanci, kteří v maloobchodních řetězcích pracují denně až ve 12hodinových směnách.