Streptokok: mikroorganismy a onemocnění, která způsobují

Publikuje: David Bárta — 09. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Streptokok: mikroorganismy a onemocnění, která způsobují

Streptokoky jsou gram-pozitivní bakterie, které mohou být normálně součástí lidské mikroflóry, ale také způsobit různá onemocnění.

Tématu se dnes věnovala redakce našeho magazínu. V tomto článku se zaměříme na několik druhů streptokoků a související onemocnění, která mohou způsobit.

Streptokok

Patří mezi grampozitivní bakterie, koky, které tvoří řetízkové struktury, podle čehož se také jmenuje (streptos – ohebný, zkroucený jako řetěz),“ uvádí v krátkém výpisu k tématu web symptomy.cz.

Alfa hemolytické streptokoky: Pneumokoky

Streptococcus pneumoniae, známý také jako pneumokok, je běžně přítomen v nosohltanu asi u 10 % dospělých a 60 % zdravých dětí. Pneumokok se šíří kapénkovou cestou, například kýcháním a kašlem. Inkubační doba od nákazy do projevů infekce je krátká, obvykle 1-3 dny. Tento druh streptokoka může způsobit několik onemocnění, včetně zápalu plic, angíny, zánětu středního ucha, zánětu vedlejších nosních dutin a dokonce i meningitidy. Diagnostika pneumokokových infekcí zahrnuje standardní vyšetření krve, ale pro potvrzení meningitidy se provádí lumbální punkce a odebrání mozkomíšního moku.

Viridující (Orální) streptokoky

Viridující streptokoky jsou součástí přirozené mikroflóry ústní dutiny a zahrnují druhy jako S. sanguis, S. salivarius, S. mutans a S. milleri. Tyto bakterie obvykle žijí v ústech a nemusí být nutně škodlivé. Nicméně při nerovnováze mikroflóry nebo při oslabení imunitního systému mohou způsobit zubní kaz a další ústní problémy.

Beta hemolytické streptokoky: Streptococcus pyogenes

Streptococcus pyogenes, známý také jako skupina A streptokoků, je odpovědný za řadu nemocí horních cest dýchacích. Typickými příznaky jsou bolest v krku, zduřené mandle s čepy, rýma a únava. Tento druh streptokoka může také způsobit spálu (skarlatinu), která se projevuje drobnoskrvnitou vyrážkou na kůži. Toxin uvolňovaný těmito bakteriemi způsobuje vázání na stěny kapilár ve sliznicích a kůži. V období rekonvalescence se kůže může olupovat. Streptokok může způsobit také záněty středního ucha a infekce kůže, jako je impetigo, erysipel, a celulitida.

Revmatická horečka a poststreptokokové komplikace

Některé infekce streptokokem mohou vést k revmatické horečce, což je poststreptokoková komplikace spojená s postižením kloubů, srdce, a dokonce i mozku (tzv. tanec svatého Víta). Tyto příznaky mohou nastat cca 1 až 3 týdny po odeznění primární infekce.

Streptococcus agalactiae: skupina B streptokoků

Streptococcus agalactiae, známý jako skupina B streptokoků, často kolonizuje sliznice zažívacího traktu, pochvy, mandlí a kůže. Jeho výskyt v pochvě u těhotných žen může být rizikem pro novorozence. Při průchodu porodními cestami může dojít k nákaze novorozence, což může vést k meningitidě, sepse a pneumonii. Proto je důležité provádět testy na streptokoka skupiny B u těhotných žen a případně provést léčbu, pokud je nákaza zjištěna, aby se zabránilo infekci novorozence.

Celkově lze říci, že streptokoky jsou rozsáhlou skupinou bakterií s různými druhy a různými způsoby, jak mohou ovlivnit lidské zdraví.

Důležité je brát na vědomí rizika spojená s těmito mikroorganismy a vhodně reagovat na příznaky a komplikace, které mohou způsobit. Pravidelná hygiena a dodržování lékařských doporučení mohou pomoci minimalizovat riziko infekce streptokokem.

Použité zdroje: symptomy.cz, redakční informace a zdroje,
(redakční text) *

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu