Správně složený jídelníček: jaké potraviny jsou nezbytné pro zdravý organismus

KOMERČNÍ ČLÁNEK
Publikuje: David Bárta — 25. 02. 2024
Zdroj: Komerční článek
Úvodní stránka » Zdraví » Správně složený jídelníček: jaké potraviny jsou nezbytné pro zdravý organismus

Na tom, co jíme, velmi záleží. Kvalita stravy ovlivňuje naše celkové zdraví. Proto bychom si měli dát záležet na tom, co si dáme na talíř.

Vytvořit vyvážený jídelníček se však může zdát složité, nicméně stačí znát jen pár základních tipů.

Vláknina a sacharidy

Sacharidům se mnoho lidí snaží vyhýbat, ve skutečnosti jsou však pro naše tělo nezbytné. Je ale důležité zvolit správnou formu – rychlé cukry mohou být škodlivé, proto je třeba vybírat komplexnější potraviny bohaté na vlákninu. Může jít o chléb, rýži, těstoviny či různé obiloviny. Skvělou volbou jsou celozrnné potraviny, ve kterých jsou složité cukry a značná dávka vlákniny. Tyto složky představují základ potravinové pyramidy, měly by tedy tvořit velkou část našeho jídelníčku.

Ovoce a zelenina

Chybět by samozřejmě neměla ani spousta zeleniny a ovoce. Jde o potraviny plné vitamínů a dalších prospěšných látek. Obsahují potřebnou vlákninu.

Jde o skvělý doplněk běžných pokrmů, případně je můžete rovnou zařadit do svých receptů. Suroviny jsou využívány při vaření, nicméně důležitá je také čerstvá zelenina a ovoce. Pokud jí nezvládnete konzumovat dostatek, lze zvážit užívání doplňků stravy. Nabízí se lipozomální multivitamín. Konzumaci vždy konzultujte se svým lékařem.

Kvalitní tuky

Nezbytnou složkou jídelníčku jsou i tuky. Je však třeba vybírat kvalitní zdroje – například ryby. Naopak vyhnout byste se měli zpracovaným tučným potravinám a různým sladkostem a pochutinám. Ty obsahují rychlé cukry a jednoduché tuky, které pro organismus nejsou zrovna prospěšné.

Tip: Hledáte kvalitní doplňky stravy? Prohlédněte si nabídku Pure rituals.

Mezi obecná pravidla zdravého stravování lze zařadit i dostatečný pitný režim. Pijte dost vody, dobrou volbou jsou i čaje, mléčné nápoje a limonády či džusy s nižším obsahem cukru.

– reklamní sdělení* redakce

Související témata
Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu