Preventivní prohlídky zraku není dobré podceňovat

Publikuje: Monika Lukešová (Hrušová) — 07. 10. 2022
Úvodní stránka » Zdraví » Preventivní prohlídky zraku není dobré podceňovat

Zrak je pro některé lidi naprostá samozřejmost. Ale na preventivní prohlídky u očaře by neměli lidé zapomínat. Zvlášť ti, kterým už je více jak 40 let.

Na důležitost prevence upozorňuje i Světový den zraku, který letos připadá na 13. října 2022 a zastřešuje ho The International Agency for the Prevention of Blindness (IAPB).

V posledních letech mnoho lidí preventivní prohlídky u očaře odkládalo. Důvodem byla pandemie covidu-19.

Světový den zraku upozorňuje na zdraví očí, důležitost prevence a vyzývá k očnímu vyšetření u lékaře. Stejně jako loni je téma Milujte své oči. Světový den zraku nabádá lidi, aby o svůj zrak pečovali a byla zajištěna dostupná oční péče pro každého kdekoliv na světě,” vysvětluje Andrea Janeková, odborná oční lékařka Očního centra Praha.

S věkem se zrak zhoršuje

Na celém světe je 1,1 miliardy lidí se ztrátou zraku. Téměř 600 milionů lidí nevidí dobře do dálky. 43 milionů lidí je slepých, 295 milionů lidí má středně těžké až těžké poškození zraku, 258 milionů lidí trpí mírným poškozením zraku. Přes 500 milionů lidí dokonce nevidí dobře na blízko. S přibývajícím věkem každý ztratí schopnost zaostřovat na blízké předměty. To lze snadno ošetřit brýlemi na čtení. Předpokládaný vývoj je, že do roku 2050 bude až 1,7 miliardy lidí se ztrátou zraku.

K očaři je dobré zajít, i když problémy nemáte

”Statistiky hovoří jasně: některým ze závažných očních onemocnění, které vedou k nevratnému poškození zraku, se dá předejít, a to jen díky včasné diagnostice a následné léčbě. A k tomu právě slouží pravidelné preventivní prohlídky, a to i tehdy, kdy člověk žádný problém nepociťuje,“ říká Andrea Janeková z Očního centra Praha a dodává, že existuje řada vážných očních onemocnění, které probíhají skrytě bez příznaků a zhoršené vidění pak už může znamenat takové poškození zraku, které je nevratné.

DŘÍVE JSME PSALI:

Příběhy pacientů: Důvodem, proč se zbavit brýlí, může být sport, práce i mateřství

Nikola Macáková — 03. 10. 2022
Po čtyřicítce se snižuje schopnost oční čočky zaostřovat do blízka. S tím souvisí i potřeba lidí ve středním a ...

Zhoršení zraku a slepota mohou mít zásadní a dlouhodobý dopad na náš život. Prevence je to nejmenší, co pro svůj zrak můžeme udělat. V Očním centru Praha se tak již po několikáté ke Světovému dni zraku připojujeme a doporučujeme všem, aby péči o zdraví svých očí neodkládali, a ještě dnes se objednali na komplexní oční vyšetření,“ říká Andrea Janeková.

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu