Postcovidový syndrom, známý také jako dlouhodobý covid, je komplexní soubor přetrvávajících fyzických a psychických symptomů.
Jedná se o symptomy, které postihují některé lidi po akutní fázi onemocnění covid-19.
Tento syndrom může trvat měsíce, a dokonce i roky po zotavení z akutního onemocnění. Jedná se o závažný problém, který postihuje celou řadu jedinců a má významný dopad na jejich kvalitu života.
„Dlouhý covid (také známý jako postcovidový syndrom, postakutní následky covidu-19 (PASC) nebo chronický covid syndrom (CCS), anglicky long COVID) je stav, který charakterizují dlouhodobé následky objevující se nebo přetrvávající po typickém období rekonvalescence po covidu-19. Dlouhý covid může postihnout téměř každý orgán a jeho následky zahrnují poruchy dýchacího systému, poruchy nervového systému, neurokognitivní poruchy, poruchy duševního zdraví, metabolické poruchy, kardiovaskulární poruchy, gastrointestinální poruchy, malátnost, únavu, muskuloskeletální bolesti a chudokrevnost. Běžně se diskutuje o široké škále příznaků, včetně únavy, bolesti hlavy, dušnosti, ztráty čichu, parosmie, svalové slabosti, zvýšené teploty a kognitivní dysfunkce.“ Uvádí k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.
Přesná povaha symptomů a počet lidí, kteří pociťují dlouhodobé symptomy, nejsou známy a liší se podle použité definice, studované populace a časového období zahrnutého ve studii. Průzkum britského Úřadu pro národní statistiku odhadl, že asi 14 % lidí, kteří byli pozitivně testováni na SARS-CoV-2, pociťovalo jeden nebo více příznaků déle než 3 měsíce. Studie z Oxfordské univerzity na 273 618 lidech, kteří prodělali covid-19, zejména ze Spojených států, ukázala, že asi 37 % mělo jeden nebo více příznaků po dobu 3 až 6 měsíců po diagnóze.
„Zatímco probíhají studie různých stránek dlouhodobého covidu, k listopadu 2021 je definice nemoci stále nejasná, stejně jako její mechanismus. Zdravotní systémy v některých zemích a jurisdikcích byly mobilizovány, aby se zaměřily na péči o tuto skupinu pacientů vytvořením specializovaných klinik a poskytováním poradenství. Standardně je dlouhý covid diagnostikován vylučovací metodou,“ dodává v krátkém výpisu Wikipedia.
Postcovidový syndrom
„Vedle stresu vyvolaného vnějšími okolnostmi se začaly vyskytovat i problémy související s onemocněním covid-19. Data v ČR ukazují, že z lidí, kteří nemoc prodělali, až 17 procent trápí úzkost a 11 procent špatně spí*. Starat se o psychické zdraví a snažit se odbourávat dlouhodobý stres je tak v dnešní době víc než důležité,“ píše web mojezdravi.cz.
Některé z hlavních příznaků a komplikací spojených s postcovidovým syndromem zahrnují:
- Únava: jedním z nejčastějších a trvalejších příznaků postcovidového syndromu je extrémní únava, která může být velmi náročná na denní životní aktivity.
- Duševní problémy: mnoho lidí hlásí potíže s koncentrací, pamětí a mentální mlhu, což může omezit jejich schopnost pracovat a vykonávat běžné úkoly.
- Deprese a úzkost: psychické problémy, jako je deprese a úzkost, jsou běžné u pacientů s postcovidovým syndromem. Isolace a strach z opakování nemoci mohou tyto symptomy zhoršit.
- Problémy s dýcháním: někteří pacienti trpí dlouhodobými problémy s dýcháním, včetně dušnosti a bolesti na hrudi.
- Srdce a cévní systém: postcovidový syndrom může mít negativní dopad na srdce a cévní systém, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění a krevních sraženin.
- Problémy s trávicím systémem: někteří pacienti hlásí potíže s trávením, jako je bolest břicha, průjem nebo nevolnost.
- Potíže s pohybem: někteří lidé mají problémy s pohybovým aparátetem, včetně bolesti svalů a kloubů, které jim brání v běžných fyzických aktivitách.
- Různorodé zdravotní potíže: u mnoha jedinců se také vyskytly další různé zdravotní potíže, některé skutečně velmi těžko specifikované. Někteří také zaznamenali dočasnou ztrátu chuti či čichu (i když v mnoha případech toto bylo dočasné). Zdravotníci ovšem evidují i případy, kdy došlo u některých jedinců ke ztrátě čichu a chuti, až několik měsíců po prodělané akutní fázi koronavirového onemocnění.
Je důležité si uvědomit, že postcovidový syndrom může postihovat lidi všech věkových kategorií, včetně těch, kteří měli mírnou formu onemocnění covid-19. Není zcela jasné, proč někteří lidé vyvíjejí tyto dlouhodobé následky, zatímco jiní ne. Některé teorie zahrnují přetrvávající zánět, autoimunitní reakce nebo neuropatické změny.
Výzkum postcovidového syndromu stále probíhá, a proto není aktuálně úplně k dispozici jednoznačné léčení.
Covid střídá epidemie diabetu, varují lékaři
Léčba se obvykle zaměřuje na řízení jednotlivých symptomů a rehabilitaci. Důležité je, aby pacienti měli dostatečnou podporu od lékařů, psychologů a terapeutů, a aby byli informováni o svých možnostech léčby a péče.
S ohledem na vážnost postcovidového syndromu je důležité, aby se lidé bránili nákaze covid-19 očkováním a dodržováním doporučení veřejného zdravotního úřadu, což může snížit riziko rozvoje onemocnění a jeho dlouhodobých následků.