Postcovidový syndrom: dlouhodobé následky onemocnění covid-19

Publikuje: Nikola Macáková — 17. 09. 2023
Zdroj: (redakční text)
Úvodní stránka » Zdraví » Postcovidový syndrom: dlouhodobé následky onemocnění covid-19

Postcovidový syndrom, známý také jako dlouhodobý covid, je komplexní soubor přetrvávajících fyzických a psychických symptomů.

Jedná se o symptomy, které postihují některé lidi po akutní fázi onemocnění covid-19.

Tento syndrom může trvat měsíce, a dokonce i roky po zotavení z akutního onemocnění. Jedná se o závažný problém, který postihuje celou řadu jedinců a má významný dopad na jejich kvalitu života.

Dlouhý covid (také známý jako postcovidový syndrom, postakutní následky covidu-19 (PASC) nebo chronický covid syndrom (CCS), anglicky long COVID) je stav, který charakterizují dlouhodobé následky objevující se nebo přetrvávající po typickém období rekonvalescence po covidu-19. Dlouhý covid může postihnout téměř každý orgán a jeho následky zahrnují poruchy dýchacího systému, poruchy nervového systému, neurokognitivní poruchy, poruchy duševního zdraví, metabolické poruchy, kardiovaskulární poruchy, gastrointestinální poruchy, malátnost, únavu, muskuloskeletální bolesti a chudokrevnost. Běžně se diskutuje o široké škále příznaků, včetně únavy, bolesti hlavy, dušnosti, ztráty čichu, parosmie, svalové slabosti, zvýšené teploty a kognitivní dysfunkce.“ Uvádí k tématu internetová encyklopedie Wikipedia.

Přesná povaha symptomů a počet lidí, kteří pociťují dlouhodobé symptomy, nejsou známy a liší se podle použité definice, studované populace a časového období zahrnutého ve studii. Průzkum britského Úřadu pro národní statistiku odhadl, že asi 14 % lidí, kteří byli pozitivně testováni na SARS-CoV-2, pociťovalo jeden nebo více příznaků déle než 3 měsíce. Studie z Oxfordské univerzity na 273 618 lidech, kteří prodělali covid-19, zejména ze Spojených států, ukázala, že asi 37 % mělo jeden nebo více příznaků po dobu 3 až 6 měsíců po diagnóze.

Zatímco probíhají studie různých stránek dlouhodobého covidu, k listopadu 2021 je definice nemoci stále nejasná, stejně jako její mechanismus. Zdravotní systémy v některých zemích a jurisdikcích byly mobilizovány, aby se zaměřily na péči o tuto skupinu pacientů vytvořením specializovaných klinik a poskytováním poradenství. Standardně je dlouhý covid diagnostikován vylučovací metodou,“ dodává v krátkém výpisu Wikipedia.

Postcovidový syndrom

Vedle stresu vyvolaného vnějšími okolnostmi se začaly vyskytovat i problémy související s onemocněním covid-19. Data v ČR ukazují, že z lidí, kteří nemoc prodělali, až 17 procent trápí úzkost a 11 procent špatně spí*. Starat se o psychické zdraví a snažit se odbourávat dlouhodobý stres je tak v dnešní době víc než důležité,“ píše web mojezdravi.cz.

Některé z hlavních příznaků a komplikací spojených s postcovidovým syndromem zahrnují:

  1. Únava: jedním z nejčastějších a trvalejších příznaků postcovidového syndromu je extrémní únava, která může být velmi náročná na denní životní aktivity.
  2. Duševní problémy: mnoho lidí hlásí potíže s koncentrací, pamětí a mentální mlhu, což může omezit jejich schopnost pracovat a vykonávat běžné úkoly.
  3. Deprese a úzkost: psychické problémy, jako je deprese a úzkost, jsou běžné u pacientů s postcovidovým syndromem. Isolace a strach z opakování nemoci mohou tyto symptomy zhoršit.
  4. Problémy s dýcháním: někteří pacienti trpí dlouhodobými problémy s dýcháním, včetně dušnosti a bolesti na hrudi.
  5. Srdce a cévní systém: postcovidový syndrom může mít negativní dopad na srdce a cévní systém, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění a krevních sraženin.
  6. Problémy s trávicím systémem: někteří pacienti hlásí potíže s trávením, jako je bolest břicha, průjem nebo nevolnost.
  7. Potíže s pohybem: někteří lidé mají problémy s pohybovým aparátetem, včetně bolesti svalů a kloubů, které jim brání v běžných fyzických aktivitách.
  8. Různorodé zdravotní potíže: u mnoha jedinců se také vyskytly další různé zdravotní potíže, některé skutečně velmi těžko specifikované. Někteří také zaznamenali dočasnou ztrátu chuti či čichu (i když v mnoha případech toto bylo dočasné). Zdravotníci ovšem evidují i případy, kdy došlo u některých jedinců ke ztrátě čichu a chuti, až několik měsíců po prodělané akutní fázi koronavirového onemocnění.

Je důležité si uvědomit, že postcovidový syndrom může postihovat lidi všech věkových kategorií, včetně těch, kteří měli mírnou formu onemocnění covid-19. Není zcela jasné, proč někteří lidé vyvíjejí tyto dlouhodobé následky, zatímco jiní ne. Některé teorie zahrnují přetrvávající zánět, autoimunitní reakce nebo neuropatické změny.

Výzkum postcovidového syndromu stále probíhá, a proto není aktuálně úplně k dispozici jednoznačné léčení.

DŘÍVE JSME PSALI:

Covid střídá epidemie diabetu, varují lékaři

David Bárta — 08. 12. 2022
Česko tloustne a je čím dál tím nemocnější. A tak na pozadí covidu tiše bobtná jiná epidemie: diabetu 2. typu.

Léčba se obvykle zaměřuje na řízení jednotlivých symptomů a rehabilitaci. Důležité je, aby pacienti měli dostatečnou podporu od lékařů, psychologů a terapeutů, a aby byli informováni o svých možnostech léčby a péče.

S ohledem na vážnost postcovidového syndromu je důležité, aby se lidé bránili nákaze covid-19 očkováním a dodržováním doporučení veřejného zdravotního úřadu, což může snížit riziko rozvoje onemocnění a jeho dlouhodobých následků.

Použité zdroje: mojezdravi.cz, Wikipedia (Dlouhý covid), redakční informace a zdroje,
(redakční text).

Aktuální témata:
Načítám témata...
logo UE

O nás

Internetový on-line magazín UdalostiExtra.cz je v zaměřen na témata, která vás zajímají. Publikujeme články o zajímavých osobnostech, celebritách, články z kultury, nechybí ani záhady či tajemno nebo zdraví a medicína. Zároveň pravidelně zveřejňujeme články o počasí. Aktuálně připravujeme i další zajímavé rubriky a témata o která rozšíříme do budoucna náš internetový magazín. UdálostiExtra.cz jsou partnerským projektem internetového zdravotnického magazínu ZdravíŽivot.cz.

Rychlý kontakt: redakce@udalostiextra.cz

Sledujte nás

Vyhledávání
Zavřít reklamu